Çocuklara Sağlıklı Yaşam Eğitimi Vermek İçin 4 İpucu

Çocuklarınıza zihinlerini ve vücutlarını dengeli tutmalarını öğretin ve bunun tüm ailenizin hayat kalitesini artırdığını göreceksiniz. Peki ya daha ne bekliyorsunuz? Haydi sağlıklı yaşamaya başlayın!
Çocuklara Sağlıklı Yaşam Eğitimi Vermek İçin 4 İpucu

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Çocuklarımız, her şeyden çok, bizim onlara gösterdiğimiz örneklerden bir şeyler öğrenirler. Bu yüzden, bizlerin çocuklara sağlıklı yaşam eğitimi vermek için iyi günlük alışkanlıklara sahip olması çok önemlidir.

Sağlıklı bir yaşam sürmek, sadece iyi beslenmeden çok daha fazlasıdır; bu ayrıca, ailenin birlikte olması, çalışması ve kişisel bakımına özen göstermesi demektir. Ebeveyn olduğumuzda, bu yeni rolü doğru şekilde yerine getirebilmek için elimizden geleni yapmayı hedefleriz. Öte yandan, genel olarak deneyim eksikliğimizi de hesaba katarsak bu konuda birçok hata yapmamız olasıdır.

Önemli olan, her zaman destek isteyebilmek ve bu yolda gittikçe öğrenmeye çalışmaktır. Bir uzmana danışmanın yanı sıra, internet ortamında da bizi geliştirmeye yarayacak birçok bilgi bulabiliriz.

Çocuklarımızla geçirdiğimiz vaktin süresi çok önemlidir ama onlarla ne yaptığımız daha önemlidir. Onlarla vakit geçirirken, amacımızın onları eğitmek olduğu kadar onlara örnek olarak bir şeyler öğretmek olduğunu da unutmamalıyız.

Sevgi ve kalite ile öğretin

Eğer çocuklara sağlıklı yaşam eğitimi verirsek, kendi vücutlarına saygı duyan, madde kullanımından ve aşırılıktan kaçınan ve çevreyle uyum içinde yaşayan kadın ve erkeklerin olduğu bir geleceğe güvenebiliriz. Dahası, bu çocuklar ebeveynlerinin onlara öğrettiği iyi alışkanlıklarla diğer insanlara da örnek olarak onlara ilham vereceklerdir.

futbol oynayan çocuklar

Çocuk eğitiminin başarısı büyük ölçüde, ebeveynlerin her çocuğun aynı olmadığını anlamasına bağlıdır; bu yüzden, onların farklılıklarını, değerlerini, becerilerini ve başarısızlıklarını kabul etmeliyiz.

Bu şekilde, onların becerilerinin kapsamını bilir ve onları yapamadıkları ya da yapmayı sevmedikleri şeyleri yapmaya zorlamayız. Bu sayede de çocuklarımızın belli aktivitelere karşı kaçınma eğilimi geliştirmesini önlemiş oluruz.

Çocuğunuza sağlıklı yaşam eğitimi vermek için ipuçları

Çocuklara sağlıklı yaşam eğitimi vermek söz konusu olduğunda, sadece yeme alışkanlıklarını değil aynı zamanda aile üyeleriyle ilişkilerini ve kendilerini duygusal olarak korumak için ne tür aktivitelerde bulunduklarından da bahsediyoruz. Başka bir deyişle, onların fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığından söz ediyoruz.

İşte çocuğunuzun daha sağlıklı bir yaşam stili olması ve sağlıklı bir vücut ve zihne sahip olması adına ona vereceğiniz eğitim için birkaç tavsiye:

1. Yemek

Erken yaşlardan itibaren çocuğunuzu sağlıklı yemekler yemeye alıştırmaya çalışın. Çocuklarınızın tanıdığı yemeklerin sizin ona verdikleriniz olduğunu unutmayın. Sebze, kepekli ekmek, tahıl ve benzeri gıdaları içeren tamamlayıcı bir diyete başlayabilirsiniz.

Bu sağlıklı yemeklerin tadını beraber çıkarabilmek için hem kendinize hem de çocuğunuza yetecek kadar hazırlamaya özen gösterin.

Vücuda tamamen saygı gösteren, madde kullanımı ve aşırılıktan uzak ve doğayla uyum içinde olan bir yaşam stilini hedefleyin.

2. Egzersiz

Çocuğunuzu küçük yaştan itibaren spor aktivitelerine katılması için teşvik edin. Çocuğunuzun hangisini sevdiğine karar verene kadar birkaç farklı aktivite denemeniz gerekebilir.

Önemli olan, onların fiziksel durumunu iyileştirmesinin yanı sıra çocukların karakter gelişimine de katkıda bulunan bir aktivite bulmaktır. Çok önemli: Çocuğunuzdan kendinizden bekleyemeyeceğiniz bir şeyi talep etmeyin.

3. Doğayla iç içe olmak

Çocuğunuzu her zaman doğayla iç içe olması için teşvik edin. Parkta bir kahvaltı ya da öğleden sonra bir piknik yapmayı çok seveceklerine eminiz.

Bu aktiviteler çocuklara, çevreye karşı saygılı olmayı ve gelecek nesillerin de kendileri gibi tadını çıkarabilmeleri için doğaya iyi bakmayı öğretecektir.

Açık alanlarda bulunduğunuzda, çocuklarınıza gezegene ve onun üzerinde yaşayan tüm canlılara iyi bakmanın önemini anlatın. Parkta sıradan bir yürüyüşü harika bir eğitim fırsatına dönüştürün.

fidan eken çocuk ve çocuklara sağlıklı yaşam eğitimi vermek

4. Sosyalleşmeyi teşvik etmek

Çocuğunuzun yeni arkadaşlar edinmesine izin verin. Bu, onun sosyalleşme becerisini artıracaktır ve bu yüzden, başkalarına yardım etme ve saygı duymayı da anlamasını sağlayacaktır.

Sonuç olarak, sevgi, saygı ve iyilik çerçevesinde çocuklara sağlıklı yaşam eğitimi vermek, çocuklarınıza hayatlarının sonuna kadar verebileceğiniz en iyi hediyedir.

Çocuklara, doğayla iç içe ve doğaya saygı duymayla bağlantılı olarak sağlıklı yaşam temelli bir eğitim vermek, onların daha iyi vatandaşlar olarak yetişmesini sağlayacaktır. Çocuklarınız bir kez bu hayat tarzının avantajlarının ne kadar değerli olduğu görünce, diğer insanları da bu şekilde yaşamaya teşvik edecek ve onlara bir ilham kaynağı olacaklardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lipnowski, S. et al. Healthy active living: Physical activity guidelines for children and adolescents. Paediatrics and Child Health (2012). doi:10.1093/pch/17.4.209
  • Lipnowski, S. et al. Healthy active living: Physical activity guidelines for children and adolescents. Paediatrics and Child Health (2012). doi:10.1093/pch/17.4.209

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.