Yeni Doğan Bir Bebeği Ziyaret Ederken Bilmeniz Gereken 8 Şey

Yeni Doğan Bir Bebeği Ziyaret Ederken Bilmeniz Gereken 8 Şey

Son Güncelleme: 01 Ağustos, 2018

Yeni doğan bir bebeği neredeyse bir kere de olsa ziyaret etmişizdir hepimiz. Ancak bebeğin ailesinin sizden beklediklerini yerine getirdiğinizi düşünüyor musunuz? Neler yapılmalı? Neler yapılmamalı? Bu yazıda bunların üzerinde duracağız.

Nasıl davranmalıyım? Yaptığım yanlış bir şey sonucunda bebeği ve bebeğin anne babasını rahatsız eder miyim?

Yeni doğmuş bir bebeği ziyaret etmek

Bu ziyaretinizi hem ebeveynler için hem de sizin için güzel bir tecrübeye çevirecek birkaç tavsiyede bulunmak istiyoruz.

“Bugün ev daha bir aydınlık ve nedenini keşfettim. Bence yeni doğan bebeğimiz seninle tanışmak istiyor

– Anonim-

Yeni doğan bir bebeği eğer hastaysanız ziyaret etmekten kaçının

Ebeveynler yeni doğan bebeği arkadaşlarına ve ailesine tanıştırmaktan büyük zevk alırlar. Ancak aynı zamanda bebeklerinin birinden bulaşıcı bir hastalık kapabileceğini de bilirler. Küçük, yeni doğmuş bebeklerinin bu şekilde hasta olmalarını asla istemezler.

Bu sebeple eğer hastaysanız, yapılabilecek en iyi şey bebeklerden uzak durmanız olacaktır. Bu şekildeki bir davranışınız karşısında bebeğin anne babası size minnettar olacaktır. İyileştiğiniz zaman bu ziyareti nasıl olsa gerçekleştirebilirsiniz.

Ziyaretten önce aramak

Kısa bir telefon görüşmesi ya da mesajla ziyaretinizin planlamasının kötü olup olmadığından emin olabilirsiniz. Belki bebeğin beslenme saatine denk gelebilirsiniz ya da yorgun düşen anne babanın dinlenme saati ya da evde çoktan başka bir misafir olma durumu olabilir.

Bebek dünyaya geldikten sonraki ilk günler çok çetrefillidir yani bu sürede habersiz bir şekilde ziyaret etmek en mantıklı fikir değildir. Haber vermeden eve gitmek ya da ebeveynlere müsait olup olmadıklarını sormak yapılabilecek en iyi şeydir. 

yeni doğmuş bebeği ziyaret

Eğer çok ziyaretçi varsa, saygılı olun

Yeni doğan bebeğin evi ya da hastane odası çok kalabalık olabilir. Gitmeden önce çok fazla insan olup olmadığını öğrenmeye çalışın. Bazen bu konuyu kontrol etmek çok kolay değildir. Bebeğin akrabaları onu görmek konusunda biraz fazla istekli olurlar ve ne yazık ki, insanlar gelmeden önce bu tür şeyleri arayıp sormazlar.

Bu sebeple, beklediğinizden çok daha fazla kişi varsa ve ziyaretiniz yük olabilir durumdaysa, evden ya da hastaneden ayrılmayı tercih edin. Daha sonra ortalık dinginleştiği zaman tekrar gelebilirsiniz. 

Bebeği uyandırmayın

Bunu asla unutmayın. Bebeği uyandırmamalısınız. Kimse uyurken uyandırılmayı sevmez. Özellikle yeni doğan bebeğin uyuyup büyümesi gerekmektedir ve bu sebeple bu konuda dikkatli olun.

Uyuyan bir bebeği asla uyandırmayın, uyandırılması gibi bir ricada da bulunmayın. Bebeğin gözlerinin hangi renk olduğunu merak edebilirsiniz ancak bebeğin ihtiyacı olan şeyler isteklerinizden biraz daha önemlidir. 

Size sorulmadığı zaman tavsiye vermeyin

Eğer ebeveynler size direkt olarak sormuyorsa, sizin neleri yapıp neleri yapmayacağınızı söylemeniz biraz abes görünür. Tavsiyeniz sadece yeni anne baba olmuş bu insanları rahatsız edip, kendi tecrübesizliklerini hatırlatan bir hareket olur.

Unutmayın ki bir çocuğu iyi bir şekilde büyütmenin tek yolu yoktur, bu sebeple diğer yöntemlere karşı da saygılı olun.

Bebeğin anne babası hızlıca tecrübe kazanmaya başlayacaklardır ve kendi bebekleri için nelerin en iyi olduğunu kendileri tecrübe ederek öğreneceklerdir. Bu duruma saygılı olursanız, ters gidecek hiçbir şey olamaz.  

Yeni doğan bebeğe dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın

Bebeğin ebeveynleri bebeği tutmanız gibi bir istekte bulunmadılarsa, bebeği kucağınıza almayı çok istiyorsanız bile bu teklifin gelmesini bekleyin. Ortama bağlı olarak, bu sorunun uygun olup olmadığını dikkatli düşünün ve ebeveynleri rahatsız etmemeye özen gösterin.

Yeni doğmuş bir bebeğin içimizdeki yumuşak bir noktaya dokunduğu ve bu sebeple onu kucağımıza almak istememiz bilinen bir gerçektir. Tabii, bunun iznini almanız çok önemlidir.

Ancak bebeği tutma konusunda herhangi bir sıkıntı yoksa, en azından kucağınıza almadan önce ellerinizi yıkayın. Elleriniz kirli bir şekildeyken bebeğe dokunmayın. Çünkü ellerimiz bizim görmediğimiz birçok yaşayan organizmaya ev sahipliği yapmaktadır ve yeni doğan bebeğin bu sebeple hasta olmasını kimse istemez.

Nereyi öpeceğinizi bilmelisiniz

Bebeği hemen kucağınıza alır almaz öpmek konusunda acele etmeyin. Bazı ebeveynler buna pek özen göstermeseler de bazı ebeveynler bu konuda hassaslardır. Bu sebeple ne olur ne olmaz öpmek konusunda acele etmeyin.

bebek ziyareti

Eğer bir bebeği olur da öperseniz, en iyi yer ayaklarının altıdır. Eğer yüzünden öperseniz istemsiz bir şekilde birçok bulaşıcı hastalığı da ona geçirmiş olursunuz.

Yardımcı olmaya çalışın

Yeni anne babayı çok rahatsız etmeden, onlara yardım etmeyi önerebilirsiniz. Hiç şüphe yok ki, yeni anne baba çok yorgun bir şekilde her şeyi bir arada yapmaya çalışıyordur. Hem zaman hem de enerji konusunda zor durumda olacakları için yardımınız onlara çok iyi gelecektir.

Belki yeni doğan bebeğin büyük kardeşlerine bakabilirsiniz bir süre, belki onları markete götürür, bir kap yemek verir ya da küçük bir ev işini görebilirsiniz. Yeni anne ya da yeni baba olmuş bireylerin sırtından küçük ama önemli bir yükü almış olursunuz bu şekilde.

“Sana ne yapılmasını arzu ediyorsan, insanlara o şekilde davran”

– Anonim –

Eğer yapılması gereken bir işi yaparsanız, yeni bebek sahibi olmuş bu kişilerin yorgunluğunu ve stresini bir nebze alıp, ailesiyle ve aileye yeni katılan bireyle birlikte güzel vakit geçirebilmesinin de yolunu açmış olursunuz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Information for parents of newborns. Texas Department of State Health Services. Nº 1-36. 12/2015. [Booklet avaiable online].
  • Kollmann, T; Kampmann, B; Mazmanian, S; Marchant, A; Levy, O. Protecting the newborn and young infant from infetious diseases: lesson from immune ontogeny. Immunity 46, March 21, 2017 ª 2017 Elsevier Inc. [Avaiable online].

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.