2 Yaşındaki Çocuğunuzu Anlamanız İçin 4 İpucu

2 Yaşındaki Çocuğunuzu Anlamanız İçin 4 İpucu

Son Güncelleme: 27 Nisan, 2018

Her anne ve baba, iki yaşından, çocuklarının hayatındaki zor, hatta korkutucu bir aşama olarak bahseder. Gerçek şu ki, iki yaşındaki çocuğunuzu anlamak bazen imkansız olabilir. Henüz bu aşamaya gelmemiş olanlar için, bu abartılan bir şey gibi görünebilir. Ancak, bunu yaşamış olanlar, bahsettiğimiz şeyi mükemmel bir şekilde anlayacaktır.

Sorun şu ki genellikle yanlış yolda ilerliyoruz. “Bu mesele, doğru davranmakla ilgili” diyoruz. Ancak, o yaştaki bir çocuğun dünyasını, bir yetişkinin bakış açısıyla anlamak imkansızdır. Yetişkinler olarak, daha esnek davranmalıyız.

Ayrıca, bu yaştaki çocuklar kendilerini başka birinin yerine koyma yeteneğine sahip değildirler. Ve eylemlerinin sonuçlarını tahmin edemezler. Ama bu ufaklıkların geleceği, biz ebeveynlerin tepkilerine bağlıdır.

Bu nedenle, Ben Anneyim olarak bu yazımızda, size iki yaşındaki çocuğunuzu anlamanıza yardımcı olacak bir dizi rahatlatıcı ipucu sunacağız. Bu ipuçlarını okuduğunuz zaman, ebeveynlerin kabusu haline gelebilen bu dönemle yüzleşebileceksiniz.

Çocuğunuzun eylemi ile sizin o eyleme reaksiyonunuz arasında bir mesafe oluşturun

-Anonim-

İki yaşındaki çocuğunuzu anlamak için 4 ipucu

2 yaşında kız çocuğu
  • Çocuğunuz sınırları anlayamaz. Bu yaşlar sosyal kuralların bastırıldığı yaşlardır. Ufaklıklar, ebeveynlerini test ederler. Onların sabrını ölçerler. Örneğin, bir masayı tekmelediklerinde ne olacağını merak ederler, yemekleri ile oynarlar, oyuncaklarını dağıtırlar ve onları toplamayı reddederler, yere bir şeyler fırlatırlar, ayakkabılarını ve hatta kıyafetlerini çıkarırlar. Çocuğunuz onu bir daha yapmayacağına dair sözler verir, buna rağmen daha sonra aynı şeyi tekrar yapar. Çocuğunuz, değerli olduğunu ve ödüllendirildiğini hissetmenin bir yolu olarak sınırlarla oynar ve onları analiz etmeye çalışır. Bu durumda en iyi seçenek, kötü davranışlarını görmezden gelmek ve size itaat ettiğinde onu ödüllendirmektir.
  • Çocuğunuz cezalardan anlamaz. Çoğu zaman, iki yaşındaki çocuğunuzu anlamanın imkansız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, tüm sabrınızın tükenmiş, yıpranmış ve artık ne yapacağınızı bilmediğinizi düşünürsünüz. Onu tehdit ettiğinizde, tehditlerinizi çok da umursamadığını görürsünüz. Ve tehditlerinizde ısrar edecek olursanız, çocuğunuzun bir gözyaşı havuzuna dönüştüğüne şahit olursunuz. Bu durumda, çocuğunuzun sizi anlamadığını veya olumsuz ve olumlu arasında ayrım yapamadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. O, sadece eylemlerinin sonuçlarını, ve verdiğiniz cezanın ne anlama geldiğini bilmiyor. Çocuğunuzun eylemlerinin sonuçlarını gizlemeyin. Hemen harekete geçin. Böylece çocuğunuz sebep ve sonuç arasındaki ilişkiyi gözlemleyebilir.
  • Çocuğunuz teşekkür etmek yerine soğuk bir ifade takınabilir. Çocuğunuz henüz paylaşmayı bilmez. Ona, uğrunda sürekli kardeşleri veya kuzenleri ile kavga ettiği bir oyuncak gibi bir hediye verdiğinizde, çocuğunuzun bu muazzam hediyeye karşı verdiği tepki sizi şaşırtıyor mu? Endişelenmeyin, bu mutlu olmadığını göstermez. Sadece hazırlıksız yakalanmıştır. Daha önce hiç hissetmediği şükran ve mutluluk hissi gibi yeni duygulara alışması gerekir. Bu durumda, yapabileceğiniz tek şey çocuğunuzun büyümesini beklemek, böylece arzu ettiği bir şeyi aldığındaki sevincine şahit olabilirsiniz.
  • İçi boş cevaplar. Çocuğunuz, konuşkan olmasına rağmen, sadece somut sorulara cevap veriyorsa, rahat olun. Bu tepki, bu yaşta yaygın olarak görülür. Çocuğunuz “ucu açık” sorularla karşılaştığı zaman, o soruları kavramada ve onlara bir anlam yüklemekte zorlanır. Bu nedenle, onları anlayamadığı veya nereden başlayacağını bilemediği için sessizliği seçer. Çözüm basit: sorularınızı daha spesifik ve daha az açık uçlu olacak şekilde sorun. Sorularımıza verdikleri bir diğer yaygın cevap “ne?” şeklindedir. Endişelenmeyin. Çocuğunuz sadece soruyu işlemek için sizden biraz daha zaman istiyor. Onun dikkati uçucudur ve bu yaşta dikkati çok çabuk dağılır. Çocuğunuzun dikkatini sorunuza çekin ve onunla yavaş konuşun.

İki yaşındaki çocuğunuzu anlamak: Zor, ama imkansız değil

küple oynayan çocuk

Gördüğünüz gibi, küçük çocuğunuzun davranışlarınızın her birinin arkasında bir sebep vardır. İki yaşındaki bir çocuğu anlamak için öncelikle sakinliğinizi korumalısınız. Ebeveynler olarak bizi sıklıkla çaresiz bırakan bunun gibi sorunların çözümü, düşündüğünüzden çok daha basittir!

Biz bu yaşı, karmaşık ve korkulan bir şey olduğu için “korkunç iki yaş” olarak adlandırıyoruz. Ancak, biraz sabır, irade, özveri ve fedakarlık ile, bu aşamanın üstesinden gelmek imkansız değildir. Peki ya siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bu sorunu siz de yaşadınız mı? Bu aşamanın getirdiği sorunlara nasıl çözümler buldunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • De Piaget, T. D. D. C. (2007). Desarrollo Cognitivo: Las Teorías de Piaget y de Vygotsky.
  • Etxebarria, I. (2003). Las emociones autoconscientes: culpa, vergüenza y orgullo. EG Fernández-Abascal, MP Jiménez y MD Martín (Coor.). Motivación y emoción. La adaptación humana, 369-393.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.