Aktif Bir Çocuk Mutlu Bir Çocuktur

Aktif Bir Çocuk Mutlu Bir Çocuktur

Son Güncelleme: 09 Mart, 2018

Birçok anne gibi, sizin de bir ideal annelik tanımınız vardı. Ama şimdi dehşete düşmüş hissediyorsunuz, çünkü bir çocuğa sahip olmayı hayal ederken davranışlarının bu şekilde olacağını hiç düşünmemiştiniz. Fakat endişelenmeniz ya da üzülmeniz gereken hiçbir şey yok. Her aktif çocuk mutlu bir çocuktur.

Düşündüğünüzün aksine, asi, gürültülü, afacan ya da aktif bir çocuk aslında mutluluk anlamına gelebilir. Çocuğunuzun enerjisi hakkında mutlu hissetmeniz gerektiğini çünkü bunun tamamen sağlıklı bir çocuğa sahip olduğunuz anlamına geldiğini biliyor muydunuz?

İnsanlardan tekrar tekrar “Bebek hiç sabit durmuyor” cümlesini duyarsınız. Neyse ki, bu tamamen normaldir. Bu hata bir çocuğun yetişkin gibi davranacağı gibi saçma bir varsayımdan kaynaklanır.

Yetişkinlerin rahatsız olduğu bu asi davranışlar ya da aktiviteler aracılığıyla çocuklar, etraflarındaki dünyayı tanımaya çalışır.

Aktif bir çocuk keşfederek öğrenir

Özgür ve mutlu olmasının yanı sıra, aktif ya da asi bir çocuk, öğrenme sürecinde olan bir çocuktur. Bu keşifler ve çocukluk maceralarıyla çocuk, nesneleri, dokuları ve tepkileri anlar. Bu yüzden, hayatın kendisini anlamaya yarayan bu dersleri kısıtlamak hiç uygun değildir.

Balonlu Çocuk

Çocukluğun nelerden oluştuğunu ve bu aşamaların önemini unutmak yanlış olur; şüphesiz ki her birey için bu aşamalar en yaratıcı evrelerden bazılarıdır. Ebeveynliğin bu fedakar vazifesini üstlenenler, empati kurmayı seçmelidir.

Hayatımızı belirleyen bu muhteşem yıllarla bağlantı kurmak ve dünyaya, bir gülümseme ile hatırlanacak en güzel anılar ve hikayeler haline gelen bu yaramaz maceralar tarafından imzalanmış yeni bir miras bırakmaktan daha iyi ne olabilir ki?

Bebeğiniz ağlayacak, gülecek ve çığlık atacak. Bunlar, bir ihtiyaçları ya da sıkıntıları olduğunu gösterdiği kadar, sizinle iletişim kurmasının ve hissettiklerini ifade etmesinin de bir yoludur. Endişe edilecek bir şey yok. Annelik için bir rehberiniz olmamasına rağmen iyi iş çıkarıyorsunuz.

Aynı şekilde küçük çocuğunuz atlayıp koşup şarkı söyleyecek ve ısrarla sorular soracaktır. Bunlar da oyunun bir parçasıdır. Çocukluğun keyfi sadece oyunlar ve eğlence değildir; bu aynı zamanda eğitici de olmayı gerektirir.

Uçurtma Uçuran Çocuk

Aktif çocuk tatmin olmuş bir çocuktur

Aktif bir çocuk mutlu ve tatmin olmuş bir çocuktur. Çok iyi bildiğiniz gibi, küçük çocuklar her şeye dokunmak, hissetmek hatta bazen bir şeylerin tadına bakmak ister. Bu onların etrafındaki dünyayı öğrenmesi ve deneyimlemesi için en iyi yoldur.

Eğer onu sessiz olmaya ya da sabit durmaya zorlarsanız, çekingen, içe dönük, korkak ve şüpheci bir kişiliği olmasına sebep olabilirsiniz. Bu çocuklar suçluluk ya da korku duygusu yüzünden etrafı keşfetmeye cesaret edemezler, bu da onların bağımsızlığını zedeler ve ebeveynlerine karşı bağımlılık geliştirmelerine neden olur.

Tüm bunlar, bir çocuk için taşıması çok zor bir yük olan özgüvensizliğe sebep olur. Yetişkinliğe kadar onun içine işleyen ve gelecekte bile hayatının her alanını etkileyen bir yara haline gelir.

Genellikle söylenenin aksine, çocukların ağlamasına karşılık verilmelidir. Çocuğun oyun oynama arzusu her zaman yerine getirilmelidir, tabii ki bu, her türlü yaralanma veya tehlikeyi önlemek için bir yetişkinin dikkat etmesi, koruması ve gözlemlemesi şartıyla yapılmalıdır. Ama ebeveyn olarak araştırmayı ve merakı her zaman teşvik etmemiz gerekir.

Özgürlük ve zevk, kesinlikle kendi içindeki her şeyi kullanma gücünü uyandırır. Çevreleriyle etkileşim kurmak çocukları çok mutlu eder. Evet, çocukluk doğası gereği gürültülü ve dağınıktır.

Bu yüzden, bu çağlarda mutlu olmak, huzursuz, asi ve bir baş belası olmayı da beraberinde gerektirir. Büyümeleri, sessiz olmaları ya da kimseyi rahatsız etmeden durmaları için ileride bol bol zamanları olacak. Ama bugün çocuğunuz çok hareketli olacaktır, size düşense onu her şeyiyle kabul etmek, saygı duymak ve teşvik etmektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Corkille Briggs, D. (1994). El niño feliz. Su clave psicológica, 25.
  • Biddulph, S. (1996). El secreto del niño feliz: una guía imprescindible para padres y educadores. Edaf.
  • Hogg, T. (2005). El secreto de educar niños felices y seguros. Editorial Norma.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.