Au Pair, Dadı ve Çocuk Bakıcısı Arasındaki Farklar

Au pair, dadı ve çocuk bakıcısı ... Bütün bu meslekler çocuk bakımıyla ilgili olsa da tam olarak aynı şey değiller. Bu yazımızda bu mesleklerin arasındaki farkları göstererek seçim yapmanıza yardımcı olmak istiyoruz. 
Au Pair, Dadı ve Çocuk Bakıcısı Arasındaki Farklar

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2019

İş ve aile yaşamını dengelemek kolay değildir. Bazen en temel görevler için bile yeterli zamanınız olmadığını düşünebilirsiniz. Biraz boş zamana ihtiyacınız varsa, çocuğunuza bakmanıza yardımcı olacak birini işe almayı düşünebilirsiniz. Peki ama bu iş için en iyi kişi kim? Bir au pair, dadı ve çocuk bakıcısı arasındaki fark nedir?

Dadı, çocuk bakıcısı ve au pair ifadelerini birbirleri yerine kullanma eğilimindeyiz. Ancak bu meslekler, tam olarak aynı değildir. Bu işlerin her biri çocuk bakımı ile ilgili olmasına rağmen, önemli farklılıkları vardır.

Maliyeti düşünmeden önce, bu roller arasındaki farkları bilmeniz ve hangi hizmetin gereksinimlerinize en uygun olduğuna karar vermeniz gerekir. Öyleyse, çocuklarınız için en iyi kişiyi arama zamanı. Her ailenin kendi ihtiyaçlarına uygun bir çocuk bakımı sağlayıcısı olması gerekir.

Dadı: Tam Zamanlı Çalışandır

“Dadıların sabit bir çalışma takvimi vardır, bu nedenle daha uzun süre çocuğunuzun hayatında olacaklardır.”

Dadılar, belirli bir takvime göre çalışmak üzere işe alınır. Yani her gün belli saatler boyunca çalışmaktadırlar. Bu, her ülkedeki çalışma kanunlarıyla belirlenmiştir. Bu nedenle maaşları en azından o ülkenin asgari ücreti kadar olmalıdır.

Dadılar için sabit bir çalışma takvimi ayarlayabilirsiniz. Görevleri çoğunlukla çocuklarla ilgilenmek, onları izlemek ve eğlendirmektir. Ancak çocuğunuzun büyümesinde ve eğitiminde sürekli bir figür olacaktır.

Ayrıca iyi bir dadı, bebeklerle ilgilenebilecek biridir. Bu iş için özel eğitim almış birini işe almak iyi bir fikirdir. Örneğin, okul öncesi çocuk eğitimi veya çocuk bakımı eğitimi almış biri dadılık yapabilir.

au pair işe almak

Belirli Bir Zaman İçin Yardıma İhtiyacınız Varsa, Bir Çocuk Bakıcısı Bulmaya Çalışın

Dadı veya au pair’den farklı olarak, çocuk bakıcıları belirli zamanlarda çalışırlar. Bir yere gitmeniz gerektiği için çocuklarınıza göz kulak olacak birine ihtiyaç duyuyorsanız, çocuk bakıcısı doğru kişidir. Bazen acil bir durum nedeniyle evden ayrılmanız gerekebilir. Çocuk bakıcıları, genellikle kısa süreler boyunca çalışırlar, bu yüzden saatlik ücret alırlar.

Görevleri, çocukları belirli bir süre boyunca izlemek ve eğlendirmektir. Ya da çocuklar uyuyorsa, siz eve gelene kadar onlarla kalırlar.

Genellikle, gençler çocuk bakıcıları olur. Bunun nedeni, onlara arada bir ihtiyaç duymanızdır. Dolayısıyla, gençlerin okul programlarına engel olmayan bir iştir. Bir bakıcının temel özellikleri sorumluluk ve güvenilirlik olmalıdır.

Au Pair: Pek Çok Konuda Size Yardımcı Olabilirler

Au pair’ler yabancıdır ve genellikle üniversiteye devam eden öğrencilerdir. Genellikle, güvenli bir şekilde dil eğitimi ve kültürel bilgi edinmek için bu tür bir iş ararlar.

Bu nedenle, au pair dediğimiz kişileri uzun süreliğine işe alırsınız. Genellikle yaz veya kış tatili gibi zamanlarda çalışabilirler. Ancak çoğu bir yıla kadar sizinle birlikte yaşamak isteyecektir.

“Bir au pair işe almak size çok yardımcı olabilir. Ayrıca çocuğunuz için harika eğitim avantajları da sağlayabilir. ”

Bir au pair, ev işlerine yardım eder ve barınma, yemek ve küçük bir maaş karşılığında çocuklara bakar. Evinizde yaşadıkları için ailenizin bir üyesi olacaklar. Bu nedenle, au pair olarak işe aldığınız kişiden birkaç farklı görev için yardım isteyebilirsiniz.

Elbette, bu genç insanların köle olmadığını unutmamanız gerekir. Kendilerine ayıracakları boş zamana ihtiyaçları vardır. Ayrıca yapmaları gereken işler konusunda karşılıklı olarak anlaşmalısınız. Her gün ve bütün gün boyunca çalışamazlar.

çocuk bakıcısı

Bir au pair işe alma getirme konusunda şüpheleriniz olabilir. Hatta bir yabancıyla yaşamaktan endişe ediyor olabilirsiniz. Ancak bir au pair çalıştırmak, büyük faydalar sağlar. Çok ekonomiktir ve evinizdeki herkes için harika fırsatlar sunar.

Bütün aile yeni bir dil öğrenebilir. Her gün pratik yapabilirler. Bir dili öğrenmenin en iyi yolu özgün pratikten geçer.

Farklı kültürler ve gelenekler hakkında bilgi edinmek için de iyi bir fırsattır. Ayrıca bir eğitim bileşeni de var: Çocuklar saygı ve değer çeşitliliğini öğreneceklerdir.

Durumunuzu Tanımlayın

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu hizmetlerden birini seçmeden önce, neye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekir. Her aile kendine özgüdür ve farklı koşullara sahiptir. Şartlara bağlı olarak, bir au pair, dadı veya bakıcıya ihtiyacınız olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Bu meslekler arasındaki temel fark, ne kadar süre ve nasıl çalıştıklarıdır. Bununla birlikte, aklınızda tutmanız gereken birçok nüans vardır.

En zor karar çocuğunuza bakacak doğru kişiyi seçmek olacaktır. Her şeyden önce, işine hazır, sorumlu, özverili ve güvenilir bir kişi olması gerekecektir. İlginizi çekebilir ...

Çocuklar için En İyi Evcil Hayvanlar
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklar için En İyi Evcil Hayvanlar

Çocuklar için en iyi evcil hayvanlar, doğuştan sabırlı, şirin, uysal ve küçük çocuklara karşı sevgi dolu olanlardır. Devamı için makalemize göz atı...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.