Kendin Yap Oyuncaklar: Çocuklarınız için Eğlence Garantili

Kendin yap oyuncakları sayesinde çocuklarınızın ekran önünde daha az zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca onları yaratıcı olmaları ve hatta çevreye yardımcı olmaları için teşvik edeceksiniz.
Kendin Yap Oyuncaklar: Çocuklarınız için Eğlence Garantili

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Kendin yap oyuncakları birçok avantaj sunar. Çocuğunuzun yaratıcılığını teşvik edebilir, teknolojiyi kullanmadan eğlendirebilir ve çevreye ilgi duymalarını sağlayabilir. Üstelik size biraz para bile kazandırabilirler.

Bu makalede, oyuncaklarınızı kendiniz yapmanız için size birkaç fikir vereceğiz.

Kendin yap: eğlence garantili

Çocuklarınızın kendi yaptıkları oyuncaklarla oynamasını ister misiniz? Onlara geri dönüşüm ve çevreye değer vermeyi öğretmek ister misiniz? Hemen sıkılacakları oyuncaklara bir ton para harcamanın saçma olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Bu sorulardan herhangi birine evet cevabı verdiyseniz, kendin yap oyuncaklar tam size göre. Yukarıda sıraladığımız avantajlara ek olarak, ekranları ve teknolojiyi bir kenara bırakmanız ve bir aile olarak eğlenceli bir öğlen geçirmeniz için harika bir fırsat sunar. İşte kendin yap oyuncaklar için bazı seçenekler:

1. Karton borulardan yapılmış kale ve roketler

Kağıt havluların çöpe gidecek olan rulo şeklinde kartonları vardır. Tuvalet kağıtlarının içindekilerle birlikte bunlardan bir miktar biriktirirseniz, hem erkek hem de kız çocukları için kendin yap oyuncakları yapabilirsiniz.

Örneğin, bir peri masalı kalesi yapabilirsiniz. Üç ya da dört rulo alın ve bunları farklı boyutlarda kesin. Daha sonra bir karton veya kağıt koni kullanarak çatıları yapın ve yapıştırın. Son olarak ise tuğla ya da beton duvarmış gibi boyayın.

Bu arada, roketler bir rulo ve bir kağıt koni ile yaptığınız roketi üzerine oturtacak bir taban gerektirir. Bunları dilediğiniz gibi boyayabilir ve renkli kağıt ya da boyalar ile süsleyebilirsiniz.

gösteri yapan bir kadın ve iki çocuk

2. Kuklalar

Küçük çocuklar kukla gösterilerini oldukça eğlenceli buluyorlar. Peki ya kendi karakterlerinin hikayesini yaratmak ile tüm aile için bir şov yapmaktan kendileri sorumlu olabilseydi?

Kukla yapmak için eski eldiven ve çorapları kullanabilir, karton ve yünden yapılmış saç ve göz ekleyebilirsiniz. Eğer kuklayı oynatmak istiyorsanız o zaman bir ipliğe, çubuğa ya da bir dala, kartona ve tutkala ihtiyacınız olacaktır.

Yapımı oldukça basittir. İlk olarak, istediğiniz karakterin şeklini oluşturun ve ipliğin kol ve bacaklara sağlam tutturulduğundan emin olun. Ardından, çubuğu ipin diğer ucuna takın. Sonucunda, ipleri hareket ettirdiğinizde kuklanız canlanır.

3. Geometrik şekiller ve renkler

Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, harika kendin yap oyuncakları kullanabilir ve onlara renkleri, rakamları, harfleri ve hatta şekilleri öğretebilirsiniz. Bunu yapmak için çok fazla malzemeye bile ihtiyacınız olmayacak.

Örneğin, mukavvadan geometrik şekiller oluşturabilirsiniz. Ardından, şekillerin üzerine oturacağı kartları, şekiller ile aynı renge boyayın. Son olarak, küçük çocuğunuzdan eşleşen çiftleri tanımlamasını isteyin. Çocuğunuz oynayarak öğrenecektir.

4. Balık tutma oyunu

Biraz hayal gücü ve yaratıcılıkla çocuklarınız için harika oyunlar yapabilirsiniz. Buna verebileceğimiz bir örnek kumaştan balık kullanarak balık tutmaktır. Renkli kumaşlardan balık şekilleri keserek başlayın. Yapımı oldukça basittir.

Daha sonra, balığın ağzı için bir yün ile ilmek atın (bu kısım da oltanın geçmesi için bir delik bırakılmalıdır). Oltayı yapmak için ise bir çubuğa, biraz ipe ve ucunda ataçtan (ya da benzer bir nesneden) yapılmış bir kancaya ihtiyacınız vardır.

Son olarak balıkları yere koyun. Ayakta ya da sandalyede oturan çocuğunuz, klipsi yün halkadan geçirerek yakalamalıdır. Bu oyun eğlenceli saatler sunuyor!

karton kutuda kendin yap oyuncaklarıyla oynayan çocuk

Kendin yap oyuncaklar her yaş için uygundur. Bu tamamen evde nelerin olduğunu görmek ve hayal gücünüzü serbest bırakmak ile ilgili.

Bu materyalleri saklamak için bir kutu ya da poşet bulundurmanızı öneririz. Böylece her zamanki oyuncakların çocuğunuzun ilgisini çekmediği, yağmurlu bir öğleden sonra, bunları ortaya çıkarabilirsiniz.

Peki neleri saklamanız gerek? Plastik şişeler, kapaklar, karton, iplik, kutular, renkli kağıtlar, düğmeler… Yani temel olarak çöpe giden ancak geri dönüştürülebilen her şey. Çocuklarınız farklı bir şeyler yapma olanağını sevecekler. Siz de bu şekilde çocuklarınıza bir aile olarak birlikte oynamak için yardımcı olabilirsiniz.

Şüphesiz, kendin yap oyuncaklar maceralarla dolu bir dünya yaratmak için harika bir fikir. Ayrıca çocuklarınızın kendi yaptıkları bir şeyden zevk almalarını sağlar. Eğer çok küçüklerse, onlara oyuncakları yapmak için doğru zamanı bulun ve müthiş bir hediye ile şaşırtın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.