Ebeveynler için 12 Para Tasarrufu Önerisi 

Ailenizde yeni bir bebek varsa tasarruf etmek çok zordur. Acil durumlar için kenarda para bulundurmak çok önemlidir. Bu yazımızda yeni ebeveynler için 12 para tasarrufu önerisinden bahsedeceğiz.
Ebeveynler için 12 Para Tasarrufu Önerisi 

Son Güncelleme: 05 Aralık, 2018

Yeni bir bebeğin aileye gelişi, uyku düzeninizden yeme alışkanlığına ya da evinizin görünüşüne kadar büyük değişiklikleri de beraberinde getirebilir. Ancak en büyük etkisi kesinlikle bütçenize olacaktır. Bu yazımızda, ebeveynler için bazı para tasarrufu önerileri bulacaksınız.

Paranızın uzun süre idare etmesini sağlamak ve bir bebeğin evin bütçesine olan etkisini en aza indirmek için hem yaratıcı hem de organize olmanız gerekir.

Aileler, küçük çocuklu ailelerde sık rastlanan acil durumlar için bir kenarda bir miktar para bulundurmalıdır.

En yararlı para tasarrufu önerileri

1. Bebeğinizi emzirin

Emzirmek bebeğinizin beslenmesi için en iyi seçenek olmasının yanında bebeğinizin ilk yılları boyunca para tasarrufu yapmanızı sağlar.

“Tasarruf etmek güzel bir şey. Özellikle de ebeveynlerin bunu senin için yaptığında ”

-Winston Churchill-

2. Çocuk bakımından tasarruf

Çocuk yetiştirirken en büyük harcamalardan biri de çocuk bakıcısı, dadı ya da kreş için yapılan ödemelerdir. Çocuk bakımından tasarruf etmenin bir yolu, ebeveynlerden birinin mümkünse evden çalışmasıdır.

Ebeveynlerden biri evden çalışabileceği bir iş bulursa, gelirlerden kesmeden çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Bütçenize katkı sağlamasının yanında çocuğunuzun büyüdüğüne yakından tanık olursunuz.

baba ve bebek

3. Başlıca alımlar

Dışarı çıkıp, çocuğunuza ihtiyaç duyabileceği her şeyi satın almak her ne kadar cazip gelse de, bir süre beklemek daha iyi olabilir.

Çocuğunuz doğduğunda, ihtiyaç duyduğu veya tercih ettiği önlükler, emzikler ve bebek bezleri hakkında daha iyi bir fikre sahip olacaksınız.

4. Bir bebek arabası veya çocuk arabası satın almak

Çocuğunuz büyüdükçe ayarlayabileceğiniz bir bebek arabası seçin. Bu şekilde, uzun vadeli bir yatırım yapmış olursunuz.

Ayrıca yatak ve koltuklara dönüşen bebek arabaları da vardır. Pahalı olmalarına rağmen, bu çok kullanışlı ürünler uzun vadede tasarruf sağlayabilir.

5. Alışveriş

Bir bebek ürününü almadan önce, diğer marka ve mağazalardaki fiyatları da kontrol edin. İhtiyacınız olan ürünlerden tasarruf etmek için internetten de araştırmayı unutmayın.

“Tasarruf etmek aynı zamanda ne zaman harcayacağınızı bilmektir

6. Evde yemek yapın.

Çocuğunuz katı gıdaya geçmeye başladığında, paketlenmiş bebek maması almaktan kaçının ve yerine evde yemek hazırlayın.

Sebze yemeği pişirin ve lezzetli kompostolar veya püreler yapmak için bir mutfak robotu ya da blender kullanın.

Biraz zamanınızı alacaktır, ancak bu çabalarınızın karşılığını alacaksınız.

7. Evinizi düzenlemek ve dekore etmek için yaratıcılığınızı kullanın

Kendin-yap projelerle biraz vakit harcayın. Çocuğunuzun yatak odasını dekore etmek, oyuncak yapmak ve ev yapımı yiyecekler hazırlamak için yüzlerce fikir bulacaksınız.

Çocuğunuzu bu yaratıcı el işi projelerine dahil etmek de birlikte vakit geçirmenin eğlenceli bir yoludur. Birkaç ucuz ve basit malzeme ile gerçek bir sanat eseri ortaya çıkarabilirsiniz.

çocuğunuzla yemek yapın

8. İhtiyacınız olanı alın

Her ne kadar basit görünse de, yeni bebeği olan bir aile için en zor para tasarrufu önerilerinden biridir.

Bütün sevimli kıyafetler veya oyuncakların cazibesine kapılsanız da, çocuğunuzun gerçekten neye ihtiyacı olduğunu düşünün.

Bazen, ebeveyn olmanın getirdiği duygular gözlerimizi kör edebilir. Çocuklar o kadar hızlı büyürler ki, aldığınız kıyafetlerin hepsini giyemezler bile.

Alışveriş yaparken gereksiz savurganlıklardan kaçının.

9. Düzenli tıbbi muayeneler

Düzenli kontrollere gitmek, iyi durumda kalmak ve büyük tıbbi faturalardan kaçınmak için harika bir yoldur.

Ailenizin sağlığını kontrol altında tutmak hastalık riskini azaltabilir, bu da beklenmedik masrafları önler.

10. Yeniden kullanım ve geri dönüşüm

Bir gün daha fazla çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, tasarruf etmenin iyi bir yolu, bebek ürünlerini gelecekte kullanmak üzere saklamaktır.

Bebeğinizin eşyalarına iyi bakarsanız, gelecekteki kardeşler için her şeye hazır olursunuz.

11. Kaliteye yatırım yapın

Paranızı kendiniz ve aileniz için harcayacaksanız, bunların süreklilik gösterdiğinden emin olun. Ucuz ama kötü yapılmış ürünler satın almak yanlış bir tercihtir.

Gelecekte küçük bir erkek ya da kız kardeşin de kullanabilmesi için unisex eşyaların satın alınması, tasarruf yapmanın başka bir iyi yoludur.

12. Kuponları değerlendirin

Pek çok dergi, gazete ve internet sitesi, her gün kullandığınız ürünler için indirim kuponları sunuyor. Bebeğiniz için ihtiyacınız olan şeyde en iyi fiyatları almak için tekliflerden ve indirimlerden yararlanın.

Neden para tasarrufu önerilerini diğer yeni ebeveynlerle paylaşmıyorsunuz?

Paranızı nasıl idare edeceğinizi bilerek çocuklarınıza iyi bir ekonomik disiplin örneği vermiş olursunuz.

Tüm aile için iyi para yönetimini alışkanlık haline getirin.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.