Aynı Yaşlardaki Kuzenler: Çok Özel Bir İlişki

Kuzenlerimiz ile aramızdaki ilişkiyi ifade edebilmek için kelimeler kimi zaman yetersiz kalır. Onlar her zaman, çocukluk anılarımızın baş kahramanları arasındadırlar. Özellikle de yaşça yakın olanlar.
Aynı Yaşlardaki Kuzenler: Çok Özel Bir İlişki

Son Güncelleme: 05 Ekim, 2018

Ailenizle ilgili en eski anılarınız arasında, sizinle her zaman özel bir bağa ve ilişkiye sahip olan aynı yaşlardaki kuzenlerinizin bulunma olasılığı oldukça yüksektir. Her ne kadar çocukluğunuz süresince kardeşleriniz kadar yanınızda olmadıkları bir gerçekse de, kuzenleriniz yanınızda bulundukları her seferde size karşı tüm sevgilerini sunarlar. Ayrıca her biri özel ve pozitif olan birçok farklı rol oynarlar.

Bu aslında aile geleneklerinin bir parçasıdır. Zaten aksi bir şey de düşünülemezdi. Aynı yaşlardaki bir kuzen her zaman orada, sizin yanınızda bulunur. Siz de tüm sırlarınızı ve özel bilgilerinizi onunla paylaşırsınız. Aslında çocukluk çağlarında kuzenler arasında gerek akrabalık, gerekse yakınlık anlamında çok özel ilişkiler görülmektedir.

Eğer sizin de yaşıtınız bir kuzeniniz varsa, tam olarak ne demek istediğimizi çok iyi anlıyorsunuz demektir. Kuzenleriniz büyük bir olasılıkla siz büyürken en iyi arkadaşlarınız arasında olmuşlardır.

Benzer şekilde, kardeşi olmayan tek çocuklar için kuzenleri ile olan ilişkiler çok daha özel bir anlama sahip olacaktır. Büyüyüp birer yetişkin olduğunuzda bu ilişki aynı seviyede ve aynı biçimde kalmasa da, hatıralarınızda hep birlikte geçirdiğiniz yaz tatilleri ve belki de birlikte bisikletle attığınız turlar kalacaktır.

Aynı Yaşlardaki Kuzenler

Kuzenler, kendi evimizde yaşamayan kardeşler gibidir. Aslında yaşıt bir kuzene sahip olmak demek, bir kardeş sahibi olmanın tüm faydalarından yararlanmak anlamına gelir. Aradaki tek fark onunla aynı evde yaşamak durumunda olmamanızdır. Bunun kötü ve olumsuz bir durum olmamasını bir kenara bırakın, aslında bu küçük detay kuzenlerinizle aranızda hiçbir problem yaşamamanızın temel sebepleri arasında bile sayılabilir.

Kuzenler oyun oynuyor

Bazıları için kuzenler, ilk sırlarını açmayı uygun buldukları ve bunların en önemlilerini paylaştıkları birer kardeş gibidir. Bu durum aynı zamanda çocukların sosyal yeteneklerini test etme olanağı bulduğu bir fırsat özelliği de taşımaktadır. Böylelikle çocuk kavramsal ve motor becerilerini geliştirme şansını da yakalamış olur.

Aslında kuzenlerin aynı yaşlarda olması, aile içindeki tüm önemli aktivitelerde bir arkadaş sahibi olmak anlamına gelmektedir. Bu sayede çocuklar kendi aralarında oynayıp eğlenirlerken yetişkinler de sohbet etme şansı yakalarlar.

Kuzenlerin birçoğunun bir aile içindeki ortak espri anlayışına sahip olduklarını da söylemek gerekir. Çünkü tüm bu çocukların benzer şekilde ve birbirine yakın değerler anlayışı içerisinde büyütüldüklerini söylemek mümkündür. Yani aslında çocuklar, bir arada olduklarında kendilerini oldukça rahat hissedecek derecede birbirlerine benzemektedirler. Sizinle aynı anlayışa sahip ve benzer şakalardan hoşlanan biriyle iyi zaman geçirmek elbette oldukça iyi hissettirecek bir durumdur.

Kuzenler büyüdüklerinde de ailelerinin bazı ilginç ve garip tarafları hakkında espriler yaparak eğlenebilir ve gülebilirler. Bu noktada, güvenebilecekleri birilerinin olduğunu bilmek onlar için çok özel bir durumdur. Bu durum, kendilerini oldukça rahat hissetmelerine yol açacaktır.

Kuzenler, aile kutlamalarında birlikte olabileceğiniz çok özel arkadaşlardır. Bu tür kutlamalara örnek olarak aileden birinin evlenmesi ya da bir diğerinin bir bebek sahibi olması sıralanabilir. Bunlara ek olarak, kuzenlerin büyük bir aile olarak birlikte zaman geçirebilecekleri aynı büyükanne ve büyükbabalara sahip olduklarını da unutmamak gerekir.

“Ailenizi seçme şansınız yoktur. Onlar size Tanrı’nın bir lütfudur. Aynı sizin de ailenize olduğunuz gibi.”

-Desmond Tutu-

Aynı Yaşlarda Kuzen Sahibi Olmanın Faydaları

Aynı yaşlarda kuzen sahibi olmanın getirdiği faydalardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bir kuzenden daha çok bir kardeş gibi, bunun da ötesinde bir kardeşten çok en iyi arkadaşınız gibi davranırlar.
 • Aynı yaşlarda kuzen sahibi olduğunuzda, ailenin bir araya gelmesi inanılmaz eğlenceli bir zaman dilimi anlamına gelir.
 • Herhangi bir zorunluluk duygusu hissetmeden ne zaman canları isterse o zaman bir araya gelerek zaman geçirebilirler. Tıpkı kardeşlerin birbirlerine karşı olan davranışlarında olduğu gibi.
 • Ailenin bir araya geldiği zamanlarda, yetişkinler kendi aralarında sohbet ederken kuzenler saatler boyunca oynayarak asla unutulmayacak güzel anılar biriktirirler.
Kuzenler bahçede oynuyor
 • Aynı kanı taşıdıklarından aralarındaki bağ çok kuvvetli ve koparılamaz cinsten olur.
 • Hem iyi hem de kötü zamanlarda kuzenler arasında daima özel bir dostluk vardır.
 • Aile ve arkadaşlar arasında kusursuz bir denge bileşimidir.
 • Birlikte oynayarak motor becerilerini geliştirme fırsatı yakalarlar.
 • Genellikle ailenin bir araya geldiği durumlarda kazanılan ve birbirine oldukça benzeyen bir espri anlayışını paylaşırlar.
 • Daha çok küçük yaşlardan itibaren aralarında bir sevgi bağı geliştirirler.
 • Biri diğeriyle birlikte olmaktan mutluluk duyan ve ömürleri boyunca sürecek bir arkadaşlığa dönüşecek olan oyun arkadaşıdırlar.
 • Aynı aileden gelmenin ne olduğunun farkındadırlar. Bu nedenle de tavırlarının bazılarının ve birbirlerinin hareket tarzlarının ne anlama gelebileceğini bilirler.

Son olarak, aynı yaşlarda bir kuzen sahibi olmanın çok fazla ve eşsiz faydaları bulunduğunu aklınızdan çıkarmayın. Eğer siz de yaşıtınız kuzen sahibi olan şanslı insanlardan biriyseniz, pek çok unutulmaz anı da beraberinde getirecek olan bu eşsiz deneyimin tadını çıkarmaya çalışın.

Benzer şekilde, eğer çocuğunuzun da kendi yaşıtı kuzenleri varsa, onların mümkün olduğunca fazla birlikte vakit geçirmesi için çaba gösterin. Bu, çocukluk çağlarından itibaren yaşanması ve geliştirilmesi gereken çok özel bir ilişkidir. Çünkü kuzenleri ile olan ilişki, çocukların hayatlarında gerçekten çok önemli bir yer tutar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Zhao, H. (2000). Family-based association studies. Statistical Methods in Medical Research, 9(6), 563-587. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/096228020000900604
 • Palacios, J., & Rodrigo, M. J. (1998). Familia y desarrollo humano (pp. 333-349). Alianza.
 • Suarez, O., & Moreno, J. (2002). La familia como eje fundamental en la formación de valores en el niño. Carabobo: Universidad de Carabobo.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.