Bebeğimle dışarı çıktığımda çantamda neler olmalı?

Her bebek başka bir dünya olsa da her bebeğin evden dışarı çıktığında ihtiyaç duyacağı şeyler vardır.
Bebeğimle dışarı çıktığımda çantamda neler olmalı?

Son Güncelleme: 27 Mart, 2019

Bir bebeğin birçok farklı ihtiyacı olur. Bu yüzden anneler arasında sıklıkla şöyle bir soru gözlemleriz: Ufaklığımla dışarı yürüyüşe ya da gezmeye çıktığımda çanta içinde neler bulundurmalıyım? Yanıma ne almalıyım?

Eğer annelik konusunda yeniyseniz her geçen gün bebeğinizle dışarı çıktığınızda yanınıza almanız gereken şeyleri fark edeceksiniz. Bu noktada bir durup düşünmenizde fayda var. Ara ara çantanın içinden çıkarıp gezmelerinizde neleri kullanıp neleri kullanmadığınızı kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Çanta içinde mutlaka bebeğiniz için bulundurmanız gerekenler

 • Bebek bezi. Tüm paketi yanınıza almanıza gerek yok. Sadece dışarıda olacağınız zamanı göz önünde bulundurarak ihtiyacınız kadar miktarda bebek bezi yanınıza alsanız yeter. Örneğin sadece bebeğinizle yürüyüşe çıkacaksanız iki ya da üç tane bebek bezi alsanız yeterli olacaktır.
 • Emzik. Boşta duran bir emziği yanınızda taşımanızdan zarar gelmez. Evinizde ve çantanızda yedek emzik bulundurmanız mantıklı çünkü çocuklar buldukları emzikleri yere fırlatırlar ya da direkt kaybedebilirler.
 • Bebek bezi değiştirme aparatı. Küçük bebeğinizin bezini kamusal alanlarda değiştirmeniz gereken durumlarda bebek bezi değiştirebilmeye uygun taşınabilir boyutlarda bir aparat kullanarak durumu doğru bir şekilde yönetebilirsiniz. Bu tip değiştirme aparatlarını yanımızda bulundurarak çocuklarımızın temizlik ve sağlığına katkıda bulunuyoruz.
 • Islak bez. Islak bez birçok farklı durumda faydalı olabilir: Örneğin lekelerin temizlenmesi gibi. Çantanızda yer kaplamadıkları gibi sizin birçok farklı durumda kurtarıcınız olabilir.
bebek bezi
 • Darbelere karşı Arnika. Bebeğiniz büyüdükçe ve ilk adımlarını atmaya başladıktan sonra darbeler ve düşüp sakatlanmalar günlük hayatın bir parçası haline gelecektir. Bu yüzden yanınızda Arnika çubuğu taşımak isteyebilirsiniz.
 • Çocuk önlüğü. Eğer yürüyüşünüz esnasında bebeğinize yiyecek ya da içecek verecekseniz, çocuk önlüğü bebeğinizin kıyafetinin lekelenmemesi için kurtarıcınız olacak.
 • Yedek kıyafet. Birçok kez önlüğün bile bebeğin kıyafetlerinin lekesinin önüne geçemediğini göreceksiniz. Bu yüzden yanınızda bebeğiniz için çantanızda yedek kıyafet taşımanız çok önemli.
 • Koruyucu güneş kremi. Özellikle yazın çok önemli olsa da senenin herhangi bir zamanında yanınızda koruyucu güneş kremi bulundurmanızda fayda var. Yaz dışındaki mevsimlerde güneş ışınları yaz kadar güçlü olmasa da her an bebeğin cildi için tehlike teşkil eder.
 • Tek kullanımlık plastik poşet. Bebeğinizle yürüyüşe çıktığınızda yanınıza iki ya da üç kullan-at plastik poşet almanız göz çıkarmaz çünkü poşetler birçok farklı kullanıma sahiptir: Kirli kıyafetleri bir yerde biriktirmek, kriz durumlarında bebeğinizin kirli bezlerini atmak gibi…
 • Su. Bir şişe su ya da bir mataraya koyacağınız suyu çocuğunuzun susama ihtimaline karşı her zaman yanınızda bulundurun.

Bebeğinizle dışarı çıktığınızda yanınızda olmasa da yapabilecekleriniz

 • Bebeğin bütün ilaçları. Eğer bebeğiniz hasta değilse ve onunla bir yürüyüşe çıkacaksanız çantanızı bebeğinizin bütün ilaçlarıyla ya da termometre cihazınızla doldurmanız gerekmez.
 • Bebeğin vücudunun farklı kısımları için özel mendiller. Daha önce söylediğimiz gibi yanınızda ıslak mendil ya da bebekler için geliştirilmiş mendiller taşımanızda fayda var. Fakat dışarı çıkarken yanınızda birçok amaç için kullanılabilen tek bir mendil taşımanız daha iyi olur.
bebek bezi
 • Tarak. Birçok anne çantada çocuğun saçını taramak için tarak bulundurmayı tercih eder. Eğer çocuğunuzun saçı başı dağılmışsa bu dünyanın sonu değil. Sonuçta o bir çocuk ve her zaman temiz ellerimizle de çocuğumuzun saçını düzeltebiliriz.
 • Çok fazla oyuncak. Bebeğiniz büyümeye başladıkça yanında bir oyuncak bulundurmak istemesi normaldir. Ama bizler anne olarak onların sadece bir ya da iki tane oyuncak almasına izin vermeliyiz.

Şimdi tüm bilmeniz gerekenleri fark edip gereksiz şeyleri gördüğünüze göre bu listede bahsedilenleri kendinize uygun bir şekilde kullanabilir ve kendi listenizi oluşturabilirsiniz. Her bebek bambaşka bir dünyadır ve bir seri vazgeçilmez şeyleri,  evde de dışarıda da yanınızda bulundurmanız gerekir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.