Bebek Hamağı Nedir?

Bebek hamağı, çocuğun sallanabileceği, yaslanabileceği ve hareket özgürlüğüne sahip olabileceği, yastıklı ve oldukça rahat bir çeşit sandalyedir. Piyasada birçok farklı model bulunmaktadır. Bebeğinizin ihtiyacına göre en uygun olanı seçmek önemlidir.
Bebek Hamağı Nedir?

Son Güncelleme: 07 Ağustos, 2018

Aksesuarlar ve bebek ürünleri söz konusu olduğunda, gerçekten çok fazla seçenek bulabilirsiniz. En ilginç ürünlerden biri de bebek hamaklarıdır. Bebeğin özellikle ilk aylarında oldukça pratik olmalarına rağmen, gerçekten gerekli ve yararlı mı?

Bebek sallanan sandalyeleri veya bebek dinlenme koltukları olarak da bilinen bebek hamakları, bir “hava” tabanı ile desteklenen yastıklı sandalyelerdir.

Böylece bebek yaslanabilir ve sallanabilir. Görünüş olarak, tıpkı bir şezlong gibi basit bir yapı tarafından tutulan çantaya benzer. Bebeği iyi tutmak ve düşmesini önlemek için genellikle kemeri vardır.

Bebek Hamaklarının Amacı

Bebek hamağının en önemli avantajlarından biri, beşiklerin aksine, bebeğin etrafında neler olduğunu görmesine izin vermesidir. Bebeği aile aktivitelerine dahil etmenin mükemmel ve güvenli yoludur.

Bebek hamakları bebeğin ilk aylarından itibaren kullanılabilir. Eğildiğinde, bebek yatar pozisyondadır ve başını arkaya yaslayabilir. Böylece başının ağırlığını boynuna vermemiş olur.

hamaktaki bebek

Bebek Hamaklarının Özellikleri

Piyasada, bebekler için birçok farklı hamak çeşidi vardır. Seçerken, her birinin özelliklerini hesaba katmak oldukça önemlidir. Çok fazla çeşidi vardır ve özellikleri bir modelden diğerine farklılık gösterebilir.

Koltuk Türleri

Maksimum konfor için, hamak koltuğunun yastıklı ve yumuşak olması tavsiye edilir. Ek olarak,  genellikle plastikten yapılmış ve temizlemesi çok kolay olan sert koltuklu hamaklar da bulabilirsiniz.

Emniyet sistemi

Şüphesiz, temel olan bu özellik bütün hamaklarda vardır. Vücut ya da bel kemeri bütün hamaklarda mevcuttur. Bu sayede bebeğin düşmesini engellemek için kolayca ayarlanabilir.

Destek tabanı

Hamağın destek tabanı birkaç yolla sağlanabilir. Bazıları statik, bazıları dört ayaklıdır. Bu modellerin hiçbirinde hareket mümkün değildir.

Öte yandan, sallanan sandalye özelliğine sahip hamaklar, bebeğin sallanmasını sağlayarak hareket sunar. Bebeğinizi eğlendirmek için bir fikir daha.

Aktivite Merkezi

Günümüzde, çoğu bebek hamağının aktivite merkezi bulunmaktadır. Hamağın iki ucunu birbirine bağlayan yay şeklinde bir parçadır. Bebeğin ulaşabileceği, görebileceği ve oynayabileceği şekilde üzerine oyuncaklar asılır.

Aktivite merkezi bebeklerin çevrelerindeki nesnelerle etkileşim halinde olduklarında; onları kavrayıp, onlarla oynayamaya başladığı zamanlarda oldukça yararlıdır.

Tente

Tente, önemli başka bir özelliktir. Bütün hamaklarda tente yoktur ancak uyuyan b ebeğiniz için biraz mahremiyet istediğinizde oldukça yararlıdır.

Ayrıca, yürüyüşe çıktığınızda bebeğinizi güneşten, rüzgardan ve soğuktan korur.

gülen bebek

Bebek Hamaklarında Güvenlik

Bebek hareket ettikçe hamak da hareket edecektir, bu sebeple hamağı sadece yere koymalısınız.

Yüksek yüzeylere yerleştirilirse, düşme riski vardır. Dolayısıyla, bu noktaya özellikle dikkat etmek gerekir: Hamakları masalarda, sandalyelerde ve hatta arabada bırakmak tehlikelidir.

Güvenlik açısından, hamakların emniyet sistemlerine de dikkat etmek çok önemlidir. Bebeğinizin emniyetini sağlamak için vücut kemerinin mükemmel bir şekilde ayarlandığından emin olun. Böylece, kazaları en iyi şekilde önleyebilirsiniz.

Ayrıca, bebeğinizin kendini dışarı atmasını önlemek için bir güvenlik kilidi olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Son olarak, hamakların sabitlendiğinden emin olmalısınız. İstenen pozisyonda hareket etmesini sağlamak için kilitleme sistemine sahip olmalıdır.

Ve tüm bebek aksesuarlarında olduğu gibi, kötüye kullanmamanız önerilir. Bebekler, motor becerilerini ve zekasını geliştirmek için tüm bedenlerini hareket ettirmelidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.