Bebeklerde Sindirim Bozuklukları

Bebeklerde Sindirim Bozuklukları

Son Güncelleme: 15 Mayıs, 2018

Sindirim bozuklukları bebeğiniz için çok rahatsız edici olabilir, ancak doğru tedavi ile çocuğunuz rahatlayacaktır. Bu rahatsızlıkları önlemek için size bazı basit ipuçları göstereceğiz.

Sindirim bozuklukları, bebeklerde düşündüğümüzden daha sık görülür. Esasen istatistikler, bebeklerin yaklaşık% 50’sinin yaşamlarının ilk aylarında hafif sindirim bozukluklarından muzdarip olduğunu göstermektedir.

Bu sindirim sistemlerinin olgunlaşmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu problemler genellikle diyet değişiklikleri ile aşılabilirse de, çocuğun gelişimindeki olumsuzlukları önlemek için bunları tanımlamak önemlidir.

Bebeklerde sindirim bozuklukları

Bebeklerin acı çekmesine yol açan çeşitli sindirim bozuklukları vardır ve genellikle onlar için oldukça rahatsız edici olurlar.

Bu bozukluklar ebeveynlerden kayda değer bir endişe üretme gücüne sahip olsa da, aslında oldukça yaygın olduklarını unutmamalıyız. Doğru tedavi ile rahatsızlıkları hafifletilebilir.

İşte bir bebeğin yaşayabileceği bozukluklardan bazıları:

Kolik

Kolik veya karın ağrısı, özellikle bir biberonla beslendiğinde, yenidoğan bebeklerin yaşayabileceği en hafif rahatsızlıktır. 

Kolik rahatsızlığını hafifletmek için, mideleri üzerinde yukarıdan aşağıya doğru masaj yapabilirsiniz. Saat yönünde masajlar da yapabilirsiniz.

İshal

Emzirmek bebeğinizin dışkılarının belirli bir renk ve kıvama sahip olmasına neden olabilir. İnce, granül ve altın sarısı renkli olacaktır.

Bebeğinizi yapay formüllerle beslerseniz, dışkıları tutarsız ve açık renkli olacaktır. Her durumda, ishal fark ederseniz, doktorunuza danışmalısınız.

Bebeklerin dehidrasyondan muzdarip olma riski yüksektir. Bebeklerde ishal genellikle enfeksiyon nedeniyle yaşanır.

ayakları havada gülen bebek

Kusma

Kusma genellikle beslendikten sonra ortaya çıkar. Bebek çok fazla yemekten sonra yiyeceklerini çıkardığında ortaya çıkar. Çocuğun ne zaman doyduğunu dikkatlice izleyerek bu durumu önleyebilirsiniz.

Bu onların ihtiyaç duyduklarından daha fazla yemelerini önler. Kusma her zaman yoğun değildir ve genellikle bebeği besledikten hemen sonra ortaya çıkar. En küçük hareketlerle tetiklenebilir ve bebeğin sindirim sisteminin olgunlaşmamasından kaynaklanır.

Kabızlık

Katı mamaların bebeğin beslenmesine dahil edilmesi veya anne sütünün formülüne dönüşmesi kabızlık gibi sindirim bozukluklarına neden olabilir. Bu olduğunda, çocuk doktorunuza danışmak en iyisidir. En etkili tedavi, bebeğin diyetini basitçe değiştirmek.

Hıçkırık

Bu oldukça kalıcı olabilir, ancak bebeğinize zarar vermediğinden endişelerimizden en azı olmalıdır. Alışılmadık bir şekilde bir şekilde gerçekleşir ve daha sonra kendiliğinden kaybolur. Hatta bebekler, rahmin içindeki hıçkırıktan bile muzdarip olabilirler.

“İstatistiklere göre, bebeklerin% 55’i yaşamlarının ilk yılında beslenme sorunlarından muzdarip.”

Gaza ne neden olur?

Gaz, bebeğin sindirim sisteminin sorun yarattığının bir göstergesi olabilir. Bazı bebekler, bileşenin parçalanması için enzimlere sahip olmadıkları için laktozu veya bebek formüllerini sindiremezler.

Bu problem genellikle bebek geliştikçe kendiliğinden çözülse de, çözüm bulmak için doktorunuza bilgi vermeniz önemlidir.

Bebeğinize nasıl yardım edebilirsiniz?

  • Bebeği, beslenme zamanı geldiğinde dik konuma getirin.
  • Bebeğin sırtına hafifçe vurarak geğirmesini sağlayın.
  • Acıyı hafifletmek için karnına hafif bir masaj yapmayı deneyebilirsiniz.
  • Onları küçük miktarlarla beslemeye çalışın.
  • Hava yutmasını önlemek için ağladıkları zaman bebeği sakinleştirin.
    annesinin parmağını tutan bebek

Sindirim problemlerinin belirtileri nelerdir?

Çocuğunuzdaki sindirim sorunlarını tespit etmenin en hızlı yolu, tutumlarını günlük olarak analiz etmektir. Örneğin, yemek yedikten sonra rahatsız veya üzgünse, büyük olasılıkla kendisini kötü hissediyordur.

Acısını veya rahatsızlığını gidermek için bacağını karnına doğru uzattığını fark edebilirsiniz. Çocuğun sindirim sorunlarından muzdarip olduğunu gösteren bir diğer ipucu da kontrolsüzce ağlamasıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz bu sindirim bozuklukları, bebeğiniz için oldukça rahatsız edicidir ve ebeveynler arasında endişe yaratabilir. Fakat ilk aylarda tamamen normaldir.

Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, doktorunuza danışmanız en iyisidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Thiagarajah JR., Kamin DS., Acra S., Goldsmith JD., et al., Advances in evaluation of chronic diarrhea in infatns. Gastroenterology, 2018. 154 (8): 2045-2059.
  • Vandenplas Y., Alarcón P., Alliet P., De Greef E., et al., Algorithms for managing infant constipation, colic regurgitation and cow’s milk allergy in formula fed infants. Acta Pediatr, 2015. 104 (5): 449-57.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.