Büyükanne ve büyükbaba: Çocuklarınızın en iyi arkadaşları

Bizler için çocuklarımıza bakabilecek en güvenilir insanlar hiç kuşkusuz büyükanne ve büyükbabalarımız. Onların birçoğu çocuklarınıza bakarken oldukça mutlu olurlar çünkü büyükanne ve büyükbabanın çocuklarınızla arasındaki ilişkide sadece sevgi, nezaket ve arkadaşlık yatar.
Büyükanne ve büyükbaba: Çocuklarınızın en iyi arkadaşları

Son Güncelleme: 29 Ocak, 2019

Bildiğimiz kadarıyla, büyükanne ve büyükbabaların büyük bir çoğunluğu yaşlı insanlar. Büyükanne ve büyükbaba için çocukla vakit geçirmek çocuklarınızın da eğlenmesini sağlar, onlara da uğraş olur. Torunlarına yardımları dokunduklarını bilmek onları mutlu eder. Kimisi tamamen çocuğa bakmayı kabul eder fakat çoğu zaman onların sağlıkları ve güçleri yeterli seviyede olmadığı için çocuklarımızın geçirdiği aşamalarda yetersiz kalabilirler.

Bunun için büyükanne ve büyükbabalarımızın torunlarıyla vakit geçirme haklarını ellerinden almayın. Onlar ve torunları arasındaki ilişki o kadar güçlü hale gelir ki o ilişkide sadece sevgi, şımartma ve onay duyguları yer alır. Dikkat ederseniz “disiplin” yer alır demedik çünkü torunlar için de disiplinden uzaklaşma fırsatı sağlar bu ilişki.

Büyükanne ve büyükbabanın evi en güzeli!

sahilde büyükbaba ve torun

Dinlenmek için büyükanne ve büyükbabanın kucağı gibisi yok. Büyükbaba dediğimizde aklımıza yumuşak kalpli ve son derece heybetli bir insan gelir ve bu insan ailedeki diğer üyelerle karşılaştırılamaz yani eşsizdir. Onların kendilerini torunlarına adamaları ve torunlarına sonsuz sevgi ve fedakârlık göstermeleri onları eşsiz hale getirir.

Büyükbaba bir babaya tam olarak benzemez çünkü onlar ufaklıkların en yakın arkadaşı haline gelebilirler. Çocukların hayatında büyükanne ve büyükbaba ikinci bir ebeveyn haline gelir, sizin ve çocuğunuzun hayatını değiştirir. Onlar kuşkusuz ki çocuklarımızın, yani en değerli servetimizin, bakımı, eğitimi ve korunmasında elzem hale gelirler. Büyükanneler ve büyükbabaların kalpleri altın, saçları ise gümüştendir.

Büyükanne ve büyükbaba rollerini büyük bir keyifle üstlenirler. Çünkü bu rol onların kendilerini kullanışlı hissetmelerini sağlar; öyle ya, anne ya da baba çalıştığı zamanlarda onlar torunlarımıza yardımcı olurlar.

Büyükanne ve büyükbaba ellerinden gelenin en iyisini yapıp torununa yeri doldurulamaz bir samimiyet verip adanmışlık gösterirler. Bu durumdan yalnızca çocuk faydalanmaz; büyükanne ve büyükbaba da bir takım kazanımlar edinir; bu ilişki her iki tarafında kazandığı bir ilişkidir.

En yakın arkadaşlarım büyükanne ve büyükbabam!

büyükanne ve onu öpen torun

Büyükanne ve büyükbaba tarafından el üstünde tutulmak, şımartılmak ve korunmak çoğunlukla alışkanlık haline gelir. Onlar torunlarının bir hatalarını düzeltirken bunu genellikle sevgi ve incelikle yaparlar.

Ebeveynlerin boşanmış oldukları durumlarda; büyükanne ve büyükbaba torunlarına destek ve konfor sağlar. Çocuk için böylesi zor bir zamanda, küçük yaştan itibaren büyükanne ve büyükbabasıyla kurduğu iyi bağlar çocuğun en güzel ve zenginleştirici deneyime sahip olmasını sağlar.

Eşler için çocuklarına bakıcı tutmak giderek yaygın hale geldi. Bu değişimde hem sistemin hem de ihtiyaçların değişmiş olmasının büyük önemi var ve bu değişim bizim değişimin gerektirdiği her şeye adapte olabilmemizi de sağlar. Bu sebeple, birçok ailede anne ve baba evde olmadıkları zamanlarda, büyükanne ve büyükbaba torunlarına bakmaktadırlar.

Birçok annenin sorduğu büyük soru şudur: Çocuğumu kime emanet edebilirim? Çocuğumu çocuk bakım merkezine ya da büyükanne ve büyükbabaya teslim edebilirim. Muhtemelen, çocuklarımıza sorsak listede ilk sırada onlar için büyükanne ve büyükbabası gelirdi.

Çocuğunuzu kendiniz dışında bir başkasına bırakmak her zaman birçok endişe ve kaygı barındırır. Çocuk yuvasına gönderilen çocuklar birçok avantajdan faydalanırlar çünkü okula başladıkları zaman çok daha hazırlıklı durumda olurlar.

Fakat şunu da aklınızdan çıkarmayın ki büyükanne ve büyükbaba çok önemli ve onları tek motive eden şey sevgi ve torunları için duydukları gerçek ilgidir.  

Eğleniyorum ve güvende hissediyorum

Büyükanne ve büyükbaba genelde istediklerini yapmaları konusunda torunlarına izin verirler, şeker verirler, hikâyeler anlatırlar, onlarla beraber film izlerler ve onların geç bir saatte uyumalarına izin verirler.

Çocukların büyükanne ve büyükbabalarıyla yaptıkları birçok etkinliğe ilaveten onlar torunlarına farklı çeşit bilgi verirler, güzel anılardan bahsederler ve deneyimlerinden yola çıkarak hayat dersleri verirler.

Çocuk için bir sırdaş sahibi olmak çok önemlidir; çocuğu şımartarak ona sevgi gösterebilecek birisi… Büyükanne ve büyükbaba aynı zamanda çocuğun yanlışlarını da doğruya çevirir.

Minnettar olmanın en önemli kısımlarından biri; hayatlarımızda gerçekten bizim için neyin önemli olduğunu fark edip ona değer vermemizi sağlamasıdır. Eğer çocuklar minnettar olmanın değerini erken bir yaşta büyükanne ve büyükbabadan öğrenirse olgunlukla ve akılla büyürler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.