Çocuğum Bana Gerçek Sevgiyi Öğretti

6 Nisan 2020
Anne ve babalar çocukları sayesinde her gün daha cömert, sabırlı, sevecen, nazik, ilgili ve dürüst olmayı öğrenirler.

Seni kollarıma almadan önce sevgiyi, gerçekten sevmenin nasıl bir şey olduğunu bildiğimi sanırdım. Şimdi bundan şüphe ediyorum. Çünkü seninle birlikte gerçek anlamda sevginin ne demek olduğunu öğrendim. Sevmek demek, koşulsuz ve şartsız vermek demektir.

Seni neden sevdiğimin nedenlerini sıralamaya kalksam sanırım sonsuz bir liste hazırlamaya çalışmam gerekecek. Ancak yine de başlıca birkaç konuyu ön plana çıkarabilirim. Seni seviyorum yavrum. Çünkü nefes alıyorsun, çünkü gülümsüyorsun, çünkü gözlerini açıp kollarını boynuma doluyorsun, çünkü dünyada kimsenin bakmadığı gibi gözlerimin içine bakıyorsun, çünkü daha önce içimdeydin ve şimdi sana dokunabiliyorum, çünkü sen hem babanın hem de benim küçük bir parçamızsın. Seni seviyorum çünkü varsın, çünkü gerçekten sensin ve hayatımın bir parçasısın.

Dünyayı seninle yeniden keşfetmişken seni nasıl sevmem ki çocuğum? Şefkat, tutku, güvende hissetme, neşe ve hatta korku kavramları bile seninle artık çok farklı bir anlam taşıyor. Şimki kendimi daha farklı hissediyorum. Daha güçlü ve daha tutkulu.

Senin hayatıma girmenle birlikte, hiçbir dağın yeterince yüksek olmadığını, beni durdurmaya yetecek hiçbir engel ve zorluk bulunmadığını öğrendim. Çünkü sen benim güç kaynağımsın, sen benim her şeyi başarmama yardımcı olan itici gücümsün.

Kızını kucaklayan bir baba

Sevmek Vermek Demektir

Göğsümde ihtiyacın olan tüm sıcaklığı ve besini bulacaksın. Aynı zamanda bende oluşturduğun ve yüreğimden yükselen sevginin tamamı sana hissettiğimi duyguların bir ifadesi. İhtiyacın olan ne varsa onları karşılamak için bu dünyadayım. Bilmeni isterim ki, rahatlık, güvenlik ve barınma ihtiyacının tamamını her zaman göğsümde, yüreğimde bulacaksın. Ne kadar büyümüş olursan ol ya da ne kadar yol yürümüş olursan ol, içimde, yüreğimde senin için her zaman derin bir sevgi bulunacak.

İşte sana duyduğum koşulsuz, şartsız ve karşılıksız sevgi bu. Seni sevmek dışında hiçbir koşulum ve beklentim yok. Çünkü senin sayende ben vermenin almaktan çok daha huzur verici ve mutluluk kaynağı bir şey olduğunu anladım. Ayrıca sevmenin sevilmekten çok daha değerli ve önemli olduğunun farkına vardım. Tıpkı bizim aramızdaki ilişkide olduğu gibi, gerçek aşkın tatlı gülümseyişlerin ve o güzel tavırlarınla beslendiğini gördüm bebeğim. Sadece senin o tatlı kokunu duymak bile gerektiğinde tüm dünyayı karşıma alıp savaşmak için çok daha güçlü hissetmeme yeter.

Sana bakmaktan ve seni izlemekten hiçbir zaman yorulmam yavrum. Sen gözlerimin önündeki bir mucize gibisin. Her sabah yataktan kalkmaya beni davet eden şey senin saçtığın ışık. Beni vermeye ve daha çok vermeye ve her gün daha güzel şeyler yapmaya davet eden şey, işte senin bu ışığın. Senin varlığın, kişiliğimi daha düzgün hale getirmeye, daha erdemli bir insan olmak için çabalamaya ve iyi bir örnek olmaya götüren en önemli neden.

Hayatıma Anlam Kazandıran Senin Gerçek Sevgin

Doğduğun anda o ana dek şahit olduğum ve aynı zamanda kendimi bir parçası olarak bulduğum en mucizevi şeyi, hayatı gösterdin bana. Ve seni kucağımıza aldığımız andan itibaren hem babam hem de ben varlığının getirdiği farklı anlamları keşfetmeye başladık. Sen bizi değiştirdin ve senin sayende artık başka bir insana dönüştük.

Ve şimdi kollarımda huzur ve mutluluk içinde gülüp uyusan da, biliyorum ki bir gün gelecek ve seni artık şimdiki gibi kollarımda tutamayacağım. Ancak yine de şunu söylemek isterim ki, kollarımda senin için her zaman bir yer bulunacak.

Artık değişmem gerektiğini de çok iyi anlıyorum. Aynı zamanda çok önemli bir görevim var. Sana sevginin ne demek olduğunu ve sevmeyi öğretmek. Var olduğun için sana teşekkür etmek istiyorum. Çünkü aslında benim öğretmenim sensin. Çünkü sen bana gerçekten sevmenin ne demek olduğunu öğrettin.

Balonlar ve çocuklar

Senin sayende her gün daha cömert, sabırlı, sevecen, nazik, ilgili ve dürüst olmayı öğreniyorum. Ve gerçek şu ki, her gün bu meziyetlerin başka başka insanlarda ve bizleri çevreleyen dünyada bulunduğunu keşfediyorum.

İşte sana bu dünyayı tanıtmak istiyorum. Sana bu dünyayı göstermek istiyorum çünkü her ne kadar benim değerli bebeğim olsan da bir gün yanımdan ayrılacaksın. Bu yüzden daha bugünden itibaren iyi bir insan olman, sevmeyi bilen ve sevgisini gösterebilen bir yetişkin olman için çabalıyorum. Benim görevim, dünyadaki bütün sevgiyi sana sunmak. Böylece sen de zamanı gelince onu bir başkasına verebileceksin.

Dünya senin yavrum. Onun sonuna kadar keyfini çıkaracaksın, biliyorum. Maceracı ruhun senin dünyanın binlerce harikasını görmeni sağlayacak. Tıpkı babanın ve benim taşıdığımız ruh gibi. Bu ruh sayesinde yavaş yavaş, milim milim dünyadaki her çocuğun, her kadının, her erkeğin ve her yaşlı insanın içinde bir yerlerde sevginin olduğunu keşfedeceksin. O sevgi ne kadar derinde bulunursa bulunsun, nereye saklanmış olursa olsun. Tüm o insanların içindeki sevgiyi bulacağını ve göreceğini biliyorum. Çünkü sen, seni her saniye yücelten beni ve babanı sevmeyi öğrenmiş bir çocuksun.

  • Roda, C. (2019, junio 5). Tu madre estará ahí, incluso cuando el resto se haya ido. Recuperado mayo de 2020, de https://lamenteesmaravillosa.com/madre-estara-ahi-incluso-cuando-resto-se-haya-ido/
  • Alcausa, S. (2019, julio 25). 12 Cosas que deberíamos aprender de los niños. Recuperado mayo de 2020, de https://lamenteesmaravillosa.com/12-cosas-deberiamos-aprender-los-ninos/