Çocuklarda Öğrenme Güçlükleri: Yardım Etme Stratejileri

Çocuklarınızda öğrenme güçlüğü varsa, evde onlara yardımcı olmak için bu stratejileri kaçırmayın.
Çocuklarda Öğrenme Güçlükleri: Yardım Etme Stratejileri

Son Güncelleme: 18 Ocak, 2021

Masada oturup çocuklarınıza ev ödevlerinde yardımcı olduğunuzu hayal edin. Odaklanmalarını sağlamak için elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz, ancak bir kalem keskinleştirmek bile konsantrasyonlarının kaybolmasına neden olabilir. Bu, çocuklarda öğrenme güçlükleri olduğu anlamına gelebilir ve bununla ilgili bir şeyler yapmalısınız. Burada, evde onlara yardımcı olmak için gerçek kapasitelerine uyarlanmış bazı stratejiler bulacaksınız.

Çocuklarda öğrenme güçlükleri: evde onlara yardımcı olacak stratejiler

Çizim yapan çocuk

Takım çalışması

Öncelikle, ödev yaparken alışkanlıkları hakkında konuşmak için çocuklarınızın öğretmeni ile iletişime geçmelisiniz. Onlara ödevlerini yapmalarının ne kadar sürdüğünü ve konsantre olmaları gerektiğinde dikkatlerinin ne kadar dağıldığını anlatın. Bu şekilde, öğretmenin çocuklarınızın entelektüel gelişimiyle ilgili beklentilerini de öğreneceksiniz.

Aynı şekilde, evde karşılaşabilecekleri sorunları çözmelerine yardımcı olacak bir ev ödevi planı yapmanız da önemli olacaktır. Bunun bir ekip çalışması olduğunu anlamalarını sağlayın. Ve siz ve öğretmenleri yanlarında olsanız bile, kendi öğrenme gelişimlerini iyileştirmek için çaba göstermeleri gerekir.

5 dakikalık keyifli molalar

Çocuklar belirli bir görevde hayal kırıklığına uğradığında, eğlenceli bir şeyler yapmak için beş dakikalık bir ara vermek en iyisidir. Dolaşabilir, müzik dinleyebilir veya bir şeyler atıştırabilirsiniz. Bu, hayal kırıklıklarını sona erdirmelerine yardımcı olabilir, böylece yeni bir bakış açısıyla ev ödevlerine geri dönebilirler.

Sonuç olarak, yenilenmiş enerji ve işleri daha iyi hale getirme isteği ile geri dönecekler. Onları uzun süre oturtur ve aynı şeyi defalarca (sonuçsuz) yaparsanız; onları hayal kırıklığına uğratırsınız ve duygusal bir tıkanmaya katkıda bulunuyor olabilirsiniz. Bu nedenle beş dakikalık eğlenceli bir mola çok önemlidir.

Ödev tamamlama tablosu

Birlikte bir ev ödevi tamamlama tablosu hazırlayabilir ve buzdolabına veya çocuklarınızın görebileceği bir yere koyabilirsiniz. Kendi başınıza yapabilir veya internetten indirebilirsiniz.

Ardından, çocuklarınız bir görevi her tamamladığında “X” ile işaretlemelisiniz. Ayrıca, çocuklarınızı tüm tabloyu tamamladıklarında ödüllendirebilirsiniz. Burada önemli olan, çocuklarınızın başarılarını en iyi olduğunu düşündüğünüz şekilde takdir etmenizdir.

Öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için en iyi stratejilerden biri olan paylaşımlı okuma

Bir kitaptan bütün bir bölümü okumak, öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için bunaltıcı olabilir. Ancak, bunun neden olabileceği stresi önlemelerine yardımcı olabilirsiniz. Okumayı sevmeleri ve bunu yapmanın değerini anlamalarına yardımcı olmak önemlidir.

Ödev yaparken bunalmış çocuk

Bunu yapmak için, çocuklarınızın bir kitabın ilk paragrafını veya cümlesini okumasına izin verebilir ve eğer okumayı yeni öğreniyorlarsa, metnin çoğunu okuyabilir ve onlara küçük bölümler bırakabilirsiniz. Böylelikle metinden gelen bilgiler daha ilginç olacaktır.

Ek olarak, edindikleri kavramları güçlendirmek için duraklamak önemlidir. Bu, çocuklarınızın odaklanmaya devam etmesine ve tamamlamaları gereken görevleri üstlenmesine yardımcı olacaktır.

Hafif müzik dinlemek

Çocuklarınız öğrenme güçlüğü çekse bile, ödev yaparken hafif müzik dinlemenin olumsuz bir yanı yoktur. Doğru müziği seçerseniz, dikkat dağıtıcı olmaz. Melodik olmalı ve çocuklarınız sözleri anlamamalı.

Bunu yaparsanız, çocuklar ödev yapmanın daha keyifli bir şey olduğunu hissedecek ve dahası, müzikten keyif alacaklar. Ayrıca, herhangi bir enstrüman çalıyorsanız, çocuklarınız ders çalışırken hafif müzik çalmak can sıkıcı sesleri engelleyebilir. Müzik ailenin diğer üyelerinin dikkatini dağıtırsa, çocuklarınız kulaklık kullanabilir.

Son olarak, öğrenme güçlüğü çeken çocuklarınız için en iyi alternatifleri seçmeniz gerektiğinde bu stratejilerin evde size yardımcı olacağını umuyoruz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.