Kardeşlerin Aynı Sınıfta Olması Doğru Mu?

Çocukları okula gönderme vakti geldiğinde ikiz çocuk sahipleri, kardeşlerin aynı sınıfta olması, iyi bir fikir mi diye sorgulamaya başlar. Her durum birbirinden farklı olsa da ebeveynlerin dikkat edebilecekleri bazı durumlarla ilgili öneriler sunmak mümkündür.
Kardeşlerin Aynı Sınıfta Olması Doğru Mu?

Son Güncelleme: 07 Eylül, 2020

Bu soru, ikiz ya da üçüz sahibi ebeveynler arasında oldukça yaygın bir sorudur. Kardeşlerin aynı sınıfta olması doğru mu? Bugünkü yazımızda bu soruya bir cevap bulmaya çalışacağız. Ebeveynler çocuklarının eğitimini gündemlerine aldıkları andan itibaren bu soru akıllarında olur. Kardeşleri aynı sınıfa yazdırmak iyi bir fikir midir? İkisini ayırmak daha mı iyi olur?

Aile olmanın birçok artısı ve eksisi vardır. Ebeveynler çocuklarının aynı sınıfa gitmeleri durumunda birbirlerine ödevlerinde yardım edebileceklerini ve destek olabileceklerini düşünür. Ayrıca, iki çocuk için de aynı öğretmenle iletişimde olacakları ve aynı ders programına göre hareket edecekleri için üzerlerindeki yük hafifleyecektir. Tabi ki bu, kulağa güzel geliyor.

Öte yandan, daha rahat ya da daha az utangaç olan kardeş diğerini gölgede bırakabilir. Daha zayıf olan çocuk, güçlü olan kardeşinden yardım alacağından emin olduğu için zorlukla karşılaşmadan büyüyebilir. Böylece daha aktif ve dışa dönük olan kardeş, daha içe dönük olanı gölgede bırakabilir.

İki kardeş arasında yapılması çok doğal olan (ama önerilmeyen) karşılaştırmalardan dolayı kardeşlerden biri öbürüne göre daha değersiz hissedebilir. Bu durum, iki kardeşin kişiliklerinin doğal gelişimine zarar verecektir. Bu durum oldukça endişe verici olabilir. Okulun başlaması yaklaştıkça bu endişe artacaktır. Ardından diğer annelerle, okul danışmanlarıyla ve psikologlarla görüşmeler başlar.

Öyleyse ne yapmalı? Kardeşlerin okulda aynı sınıfta olması doğru mu?

Kardeşlerin aynı sınıfta olması doğru mu?

Bu konu ile ilgili pek çok söylenti vardır. Bazıları ne olursa olsun her durumda çocukları ayırmanın kendi kişiliklerini bulmaları için iyi olduğunu söyler. Bir şeyin ne olursa olsun her durumda doğru olduğu söyleniyorsa o şey zaten yanlıştır.

kardeşlerin aynı sınıfta olması

İkizler dahil bütün kardeş gruplarında her çocuğun diğerinden ayrılan kendine has özellikleri vardır. Zamanından önce tek yönlü düşünerek karar vermek iyi bir fikir değildir. Bu konuyu, çocuğunuz büyüyünce ele almalısınız.

Kardeşlerin aynı sınıfta olması hakkında bazı önemli noktalar:

  • İkizler, üçüzler ve benzeri kardeş gruplarında kardeşler arasında özel ve benzersiz bir bağ bulunur. Bütün gelişimleri boyunca birlikte olmuşlar, doğum anına kadar aynı rahmi paylaşmışlardır. Bu onların bağlarını da güçlendirir.
  • Genel anlamda, kardeşler birbirlerine benzerler, hem de yalnızca fiziksel olarak değil. Yine de, her kardeşin kendi kişiliği vardır. Her çocuk kendi kardeşinden ayrı bağımsızlığını geliştirmeli ve kendi seçimlerini özgürce yapmalıdır.
  • Bu amaca hem evde hem de okulda ulaşmaya özen gösterin. Çocuklarınıza kendi isimleriyle seslenmek (“ikizler” diye seslenip geçmemek), onlara aynı kıyafetleri giydirmemek ve kişisel hayat tarzlarına ve zevklerine saygı göstermek başlangıç için iyi bir adım olacaktır.
  • Kardeşlerin kendi kimliklerini oluşturmaları için farklı zamanlarda farklı şeyler yapmaları gerekir. Ebeveynler ve öğretmenler bu fikri başlangıç noktası ve amaç olarak belirlemelidir. Eğer kardeşlerin eğitiminde bu ilke benimsenmiyorsa aynı sınıfta olup olmamalarının bir önemi yoktur.

Bağı Sürdürmek

Kardeşleri okula başladıklarında aynı sınıfa yazdırmak, aralarındaki özel bağın daha kalıcı olmasını sağlayabilir. Onları okul öncesinde ayırırsanız hayatlarında bir stres kaynağı oluşmasına sebep olabilirsiniz. Ayrıca, kardeşleri birbirlerinden ayırmak evden ya da anneden ayrılmak gibi travmatik bir ayrılığa dönüşebilir. Bazı durumlarda bu özgüven eksikliğine de yol açar.

İki kardeşin de neleri benimseyip ne yönde geliştiklerini yakından izlemek ve dikkatli olmak önemlidir. Bu süreçte öğretmenler çok önemli bir rol oynarlar.

sınıfta çocuklar

Öte yandan, çocuklara bağımsız bireyler olarak davranmak çok önemlidir. Sınıf ortamında çocukların bağımsızlıklarını güçlendirmek önemlidir. Çocuklar, sınıf içinde iki farklı özgün ve bağımsız birey olmalıdır. İkizler ya da üçüzler genç yaşlarda birbirlerinden uzun bir dönem boyunca ayrılırlarsa yüksek seviyelerde endişeye sahip olurlar. Bu durum çeşitli sorunlu davranışlara yol açabilir.

“Kardeşlerin kendi kimliklerini oluşturmaları için farklı zamanlarda farklı şeyler yapmaları gerekir.”

Böyle durumlarda, psikologlar ve eğitim uzmanları kardeşlerin okula birlikte başlamalarını önerirler. Kardeşlerin eğitim yolculuklarına beraber mi yoksa ayrı ayrı mı devam edeceklerine karar vermek için her durumu değerlendirmeye devam etmek gerekir. Peki, kardeşlerin aynı sınıfta olması doğru mu?

Gerçek şu ki her kardeş grubu ve her aile farklı özelliklere ve farklı bir hikayeye sahiptir. Her durum kendi içinde değerlendirilmelidir. Kardeşler arasındaki bağı güçlendirerek de kardeşleri okulda ayırarak da başarıya ulaşmak mümkündür. Bu bilgiler ışığında çocuğunuz için doğru kararı vermek artık daha kolay!

İlginizi çekebilir ...
Kardeşler Anlaşamadığında Ne Yapmalı?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Kardeşler Anlaşamadığında Ne Yapmalı?

Bir erkek ya da kız kardeşe sahip olmak çocukların daha hızlı öğrenmesine yardımcı olur. Ama kardeşler anlaşamadığında ne olur?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.