Mutlu Bir Çocuk Yetiştirmek İçin İpuçları

6 Aralık 2019
Mutlu bir çocuk yetiştirmek, aslında onu gerçek hayata hazırlamak demektir.

Bu yazımızda sizlere sunduğumuz ipuçları, tüm annelerin çocuklarını nasıl yetiştirmeleri gerektiğine ilişkin bir rehber niteliği taşımaktadır. Herkesin kendine göre bir tarzı olsa da, karmaşık fakat bir o kadar da güzel bir görev olan çocuk yetiştirmek, onlara ihtiyaç duydukları eğitimi vermek ve onları yönlendirmekle ilgili bazı temel kuralların hiçbir zaman göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Aşağıda sıralanan temel kurallar sadece mutlu çocuk eğitimi için geçerli değildir. Aynı zamanda bu çocukların uyumlu ve mutlu bir çekirdek aile içinde yetişmeleri için de gereklidir.

Çocuğunuzu Kendinizden Çok Sevin

Çocuğunuzu sevmek demek ona sahip olduğunuz tüm sevgiyi ve hatta bundan biraz daha fazlasını vermek demektir. Yani bu, bebeğinizi karnınızda taşımaya başladığınız ilk andan itibaren aranızdaki o bağı günlük yaşantınızın bir parçası haline getirmek demektir.

Ona karşı davranışlarınızda göstereceğiniz hassasiyet, onu sevmeniz ve öpmeniz, onun ihtiyaçlarını hiç bıkıp usanmadan karşılamanız, onunla birlikte oyunlar oynamanız… İşte bunların hepsi ona olan sevginizi göstermenin çeşitli yolları arasında yer almaktadır.

Sevmek, aynı zamanda onun ihtiyaç duyacağı güvenli ortamı ona sunmak demektir. Onu hem duygusal, hem de ekonomik olarak koruma altında tutmak, kendisini nasıl koruması gerektiğine dair en iyi eğitimi ona vermek ve aynı zamanda sağlığının yerinde olduğundan emin olmaktır.

Eğer çocuğunuz hem siz ve hem de birlikte yaşadığı diğer insanlar tarafından sevildiğini hissederse, bu durumda mutlu bir çocuk olarak büyümesi için hiçbir engel kalmayacaktır.

Ona Kendi Kanatlarıyla Uçmasını Öğretin

Bisiklete binen çocuk

Mutlu bir çocuk yetiştirmek, ona kendi başına hareket edebilme özgürlüğünü hissedecek derecede özgüven aşılamaktan geçmektedir.

Bu temel bilgi doğrultusunda, her ihtiyaç duyduğunda çocuğunuza rehberlik etmenizi ancak bunu yaparken kesinlikle onun yapması gereken şeylere sizin müdahale etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Bırakın çocuğunuz hata yapsın ve bu hatalardan gereken dersleri çıkararak tecrübe kazanmayı öğrensin. Bazı şeyleri tecrübe etmesine, denemesine ve öğrenme isteğini tatmin etmesine izin verin. Elbette tüm bunları yaparken gözünüzün bir ucuyla onu kontrol etmeyi de ihmal etmeyin.

Çocuğunuza Kendine Güven Duymasını Öğretin

Kendine güven duygusu ufaklıkların çekingenliklerinden kurtulmaları ve başarısızlık korkusunu üzerlerinden atmaları için tek yoldur.

Sahip olduğu yeteneklere güvenmesi ve yapabileceklerine inanması, hayatı boyunca önüne koyacağı hedeflere ulaşması için olmazsa olmaz bir özelliktir.

“Kimse bir şeyleri bilerek doğmaz.” Ne zaman kendine olan güveni sarsılsa, toparlanıp bu güveni yeniden kazanması için bu anlamlı cümleyi ona her defasında hatırlatın.

Çabalarını Alkışlayın ve Başarılarını Ödüllendirin

Mutlu çocuklar yetiştirmenin diğer bir önemli anahtarı, çabalarının ne kadar önemli olduğunu onlara göstermektir. Çünkü hedeflerine ulaşmak için çabalamak, çocukları güçlendirecektir.

Eğer kendini hedeflerine adamış, her konuda başarılı olmayı isteyen, hiç yorulmak bilmeden çalışan ve mutlu olmak için savaşan bir çocuk istiyorsanız, o zaman onunla kendini adamanın ve yaptığı işe sevgi ile bağlanmanın önemi hakkında konuşun.

Çocuğunuz çaba gösterip başarıya ulaştığında, onu bu başarısından dolayı ödüllendirin. Ayrıca yaptıklarından dolayı ne kadar mutlu olduğunuzu ve onunla gurur duyduğunuzu ifade etmeyi de unutmayın. Bunların hepsi çocuğun motivasyonunun devam etmesi için son derece önemlidir.

Ancak bununla birlikte çocuğunuz gereken çabayı göstermesine rağmen başarılı olamıyorsa, onu yine de ödüllendirmeniz doğru olacaktır. Ona, amaca ulaşmaktan çok o amaca giden yolda gösterdiği çabanın değerli olduğunu öğretmeniz çok önemlidir.

Çocuğunuza Toleranslı Olmayı Öğretin

Çocuğunuza, arkadaşlarını oldukları gibi kabullenmek ve onları sevmenin temel bir görev olduğunu öğretin.

İnsanların farklı düşünce tarzlarına, hislerine ve özelliklerine saygı göstermesi gerektiği konusunda ona gerekli eğitimi verin. Çocuğunuz ancak bu şekilde topluma entegre olabilir, diğer insanlarla birlikte huzurlu bir biçimde yaşayabilir ve çok farklı kültürlerden gelen bir toplumda mutlu bir birey olarak yaşantısını sürdürebilir.

Ona Önemli Değerleri Öğretin: Saygı, Samimiyet, Dürüstlük, Minnet

Teşekkür etmeyi öğrenmek, diğer insanların davranışlarına değer vermek, saygılı olmak, her zaman dürüst davranmak ve içten olmak her anne ve babanın çocuklarında görmek istediği ve hayranlık duyduğu özellikler arasında bulunmaktadır.

Ona Sevmeyi ve Kendisini Olduğu Gibi Kabul Etmeyi Öğretin

Eğer çocuğunuza insanın kendisini sevmesinin ne denli önemli olduğunu anlatır ve ona kendisini olduğu gibi kabul ederek güven duygusu ile yaşamanın ne anlama geldiğini öğretirseniz, özgüveninin artması konusunda ona çok önemli bir destek sunuyorsunuz demektir.

Çocuğunuza etrafındaki insanların sevgisini hak ettiğini bilmesi gerektiğini söyleyin: Ailesi, arkadaşları ve günlük olarak etkileşim içinde olduğu tüm o insanların sevgisini…

Ona, herkesin birbirinden farklı olduğunu, ancak her insanın kendine göre muhteşem ve özel olduğunu açıklayın. Kimse bir diğerine benzemek ya da başka birinden daha azını yaşamak zorunda değildir.

Karate yapan çocuk

Çocuğunuza Disiplin Kavramını Öğretin

Her dileğini yerine getirmek, geçici heves ve isteklerini karşılamak çocuğu sevmek ya da ona iyi bir eğitim vermek anlamına gelmez. Ona mutluluğu bu şekilde vermek mümkün değildir.

Çocuğunuz disiplinin ne kadar önemli bir kavram olduğunu bilmeli ve sınırların onu güçlendireceğinin farkında olmalıdır.

Ona Huzur İçinde Yaşamanın Değerini Öğretin

Ailesi, komşuları, arkadaşları, sınıf arkadaşları… Çevresindeki insanlarla huzur ve mutluluk içinde yaşamak…

Çocuğunuza etrafındaki kişilerle dostça ilişkiler kurmanın ne denli önemli olduğunu gösterin.

Ona, anlaşmazlıklarını ifade etmenin ve kendini savunmanın saygı çerçevesi içinde yapılabileceğini de öğretin.

Ne başımızı öne eğmeli ne de şiddete varan tepkilerde bulunmalıyız. Her konuda dengeli bir tutum sergilemenin gerekliliğini öğrenmek çocuklar için oldukça önemli bir ihtiyaçtır.

Mutlu Bir Çocuk Yetiştirmek İçin Son İpucu: Onu Gerçek Hayata Hazırlayın

Mutlu bir çocuk yetiştirmek, aslında onu gerçek hayata hazırlamak demektir. Bunu başarabilmek için ilk yapmanız gereken şey çocuğunuzun etrafını yıllardır saran o aşırı korumacı balondan kurtulmak olmalıdır.

Onun gözlerini açmasını sağlayın, dünyanın hem iyiliklerini hem de kötülüklerini ona öğretin. Çocuğunuz er ya da geç yaşadığı dünyada kendini savunmak zorunda kalacak, kimi zaman başarılı olacak, kimi zaman ağlayacak, kimi zaman sevecek ve kimi zaman da yeniden toparlanacaktır.

Artık çocuğunuzu biraz kendi haline bırakma ve kendi davranışlarının sorumluluğunu alması için ona fırsat tanıma zamanı geldi. Bu sayede, bugüne kadar ona öğrettiğiniz her şeyin karşılığını alıp almadığınızı da görme şansını yakalayacaksınız.

Bizler, benanneyim olarak, mutlu bir çocuk yetiştirmek amacıyla verdiğiniz çabalarınızın karşılığını en güzel biçimde alacağınızdan hiç şüphe duymuyoruz.

  • Bermeo Córdova, F. M. (2004). Autoestima, factor esencial de éxito en el área escolar en niños de 10 a 11 años (Bachelor’s thesis). https://dspace.ups.edu.ec/handle/123456789/2758
  • Campbell, K. (2018). Niños Seguros de Sí Mismos. Babelcube Inc.
  • Taylor, J. (2004). Motiva y estimula a tus hijos: cómo educar a tu hijo para que tenga éxito y sea feliz (Vol. 20). Edaf.
  • Hogg, T. (2005). El secreto de educar niños felices y seguros. Editorial Norma.
  • Piñeiro, B. (2016). Educando niños felices. XinXii.
  • Greenspan, S. I. (2009). Great kids. Niños felices: cómo enseñar a tu hijo las diez cualidades esenciales para alcanzar una vida feliz (No. Sirsi) i9788449321931).
  • Taylor, J. (2004). Motiva y estimula a tus hijos: cómo educar a tu hijo para que tenga éxito y sea feliz (Vol. 20). Edaf.