"Sessizlik Molası" Yerine Empati İle Disiplin

Çocuklar iyi davranışlar ile ilgili bir şeyler öğrenmek için "sessizlik molaları" içerisinde zaman geçirmeye ihtiyaç duymazlar. Aslında ihtiyaçları olan şey daha çok empati ile disiplindir.
"Sessizlik Molası" Yerine Empati İle Disiplin

Son Güncelleme: 07 Aralık, 2020

Tüm ebeveynler çocuklarının iyi insanlar olmalarını isterler ve bu nedenle disiplin yöntemlerini etkili hale getirmeye çalışırlar. Neyse ki disiplin toplumla birlikte gelişmiştir. Sonuç olarak, fiziksel cezalar ve “ben öyle söylediğim için” zihniyeti eskisi kadar yaygın değildir. Neden? Çünkü zaman, bu yöntemlerin etkisiz olduğunu kanıtlamıştır. Bunu akılda tutarak, empati ile disiplinin neden “sessizlik molaları” kullanmaktan daha etkili olduğunu anlamak da önemlidir.

Artık çocuklara iyi davranmanın önemini anlamalarına yardımcı olmak için daha nazik ve daha düşünceli komutlar vermenin daha iyi olduğunu biliyoruz. Kendi başlarına düşünmeleri için onları bir süreliğine bir sessizlik molasında bekletmemize gerek yok. Aksine, onlara yetişkin referanslar sağlamalı ve düşüncelerinde onlara rehberlik etmeliyiz.

Sessizlik molaları, eğer bunları kötü bir şekilde gerçekleştirirsek, işleri herkes için daha da kötü hale getirebilir. Ancak, bazı basit ayarlamalarla amaçlarına hizmet edebilirler ve daha mutlu çocuklara ve ebeveynlere giden yolu açabilirler. Bu yüzden, bir dahaki sefere kendinizi bir sessizlik molasıyla ilgili mücadele ederken bulduğunuzda, işleri daha iyi hale getirmek için bu süreci düşünün…

Empati İle Disiplin

Oğluyla konuşan bir anne.

Öncelikle, Sakinleşin

Çocuğunuz yerde ağlayarak büyük bir öfke nöbeti geçirirken ya da kızgın ve size vurur haldeyken sakinleşmek zor görünebilir. Çocuğunuzun sergilediği davranış elbette kabul edilemez. Ancak, bu hesaplanmış ya da kötü niyetli bir davranış da değildir. Çocuğunuzun sizi kavraması ve size vurmasının bazen bir şey hakkında ne kadar üzüldüğünü ifade etmek için sahip olduğu tek araç olduğunu hatırlamak önemlidir.

Zaten bir sıkıntı yaşarlarken çocukları bir sessizlik molasına sokmak, onların sadece sakinleşmeden önce daha şaşkın ve kızgın hale gelmelerine neden olacaktır.

Başka bir deyişle, çocuğunuz tamamen hayatta kalma moduna geçebilir. Yani, beyninin muhakeme yeteneğine sahip kısımlarına hiçbir şekilde erişemeyebilir. Sonuç olarak, vermeye çalıştığınız “ellerini değil, sözlerini kullan” dersini hiçbir şekilde işleyemezler.

Çocuklar sakinleştikten sonra, onları kenara çekebilir ve onlara bu dersi öğretebilirsiniz – ama bunu bir ceza haline getirmeyin. Bunun yerine, bu dersi davranışlarının sonuçlarını anlamalarına yardımcı olmanın bir yolu olarak kullanın.

“Sessizlik Molalarından” Önce Duyguları İçin Kelimeler Sağlayın

Çocukların çok erken yaşlardan itibaren kelime bilgisi derslerine ve kelime öğrenmeye ihtiyaçları vardır. Sahip oldukları birçok yeni duyguyu ifade etmek için doğru kelimelere sahip olmak, bu duyguları gözden geçirmeyi öğrenmelerine ve daha sonra onları uygun yanıtlara bağlamalarına yardımcı olacaktır.

Bu yüzden konuşmayı erkenden başlatın: “O kamyonu istemenin ama ona sahip olamamanın çok sinir bozucu olduğunu biliyorum.” ya da “Blok kulenin düşmesinden dolayı çok hayal kırıklığına uğradığını görebiliyorum.” Bunlar çocuklar için büyük sözler gibi görünebilir, ama çok büyük duygular yaşıyorlar. Onlara kelimeler vermek bu duyguları doğrular. Bunları anlamalarına ve büyüdükçe uygun şekilde tepki vermelerine de yardımcı olur.

Dikkat Dağınıklığını Başarı İle Karıştırmayın

Çocuklar her zaman öğrenmenin ve büyümenin yollarını ararlar. Ve dikkat dağınıklığı, davranışları kontrol etme hakkında hiçbir şey öğretmez. Başarılı bir bekleme süresi, çocuklarınızın size yanlış yaptıklarını söylemesi ile ya da başka bir günde daha iyi olacaklarını söyleyerek özür dilemesi ile bitmez.

Aksine, çocukların sakin olmaları ve duygularını ifade etmenin uygun ve sağlıklı yolları hakkında konuşabilmeleri ile biter. Çocuğunuzun en stresli olduğu zamanda orada olmak, aynı zamanda bir güven duygusu da yaratacaktır. Onlara, büyümelerinin birçok aşamasında stresli olduklarında onların yanında olacağınızı öğretir… Zor ergenlik yılları da buna dahildir. Empati ile disiplin budur.

Empati İle Disiplin Geleceğe Zemin Hazırlar

Küçüklerin ağlamayı bırakıp sırf yalnız kalmak istemedikleri için sessizlik molasına ihtiyaç duymadıklarını söyledikleri zamanlar vardır. Ancak yine empati en iyi aracınız olacaktır. Sessizlik molalarını kullandığınızda, çocuklar sadece size en çok ihtiyaç duydukları anda onları yalnız bıraktığınızı öğrenirler.

Bu, çocuklarınızın diğer kritik zamanlarda yardıma ihtiyaç duyduklarında size gelmelerini engelleyecektir. Örneğin ergenlik döneminde ya da kendilerini üzgün ve korkmuş hissettiklerinde, veya sakinleşmek ve onları rahatsız eden bir durumla başa çıkmak için yardıma ihtiyaç duyduklarında.

Sürekli yardımınız olmadan, çocuklarınız hissettikleri duygusal fırtınayı nasıl düzenleyeceklerini bilemezler. Ve bu nedenle, stresli durumlara iyi tepki vermeyi öğrenemezler. Bu nedenle, küçüklerin sakinleşmeyi öğrenmelerine yardımcı olmak gereklidir. Ancak, bu sadece birkaç kez yardımdan sonra olmayacaktır… Çocuklarınızın tüm yaşamları boyunca size ihtiyacı olacak.

Kızıyla konuşan bir baba.

Çocuklarınızın, onlara duygularını tanımlayan uygun sözcükler sağlayarak “kendi kendine sakinleşme” yeteneğine sahip olmasına yardımcı olmak her zaman gerekli olacaktır. Çocuğunuz her zaman orada ve ulaşılabilir olacağınızı bilmelidir, bu da güçlü duyguları anlamasına yardımcı olacaktır.

Belirli davranışları onaylamamak ve duyguları anlamak, bir ebeveynin verebileceği en iyi hediyedir. Çocuklarınız, ne olursa olsun size her zaman gelebileceklerini bileceklerdir.

Belki De Sizin Bir Sessizlik Molasına İhtiyacınız Vardır

Kısacası, çocuklarınız sakin olduğunda, kendi tepkinizi düşünmek için birkaç dakikanızı ayırın. Onlara bağırdınız mı? Kızdınız mı? Çocuk yetiştirme kasırgasının ortasında, ebeveynler genellikle kendi duygularını düzenlemek için biraz yardıma ihtiyaç duyarlar.

Eğer mümkünse uzaklaşın ve birkaç dakika yalnız kalın. Eğer bunu yapamıyorsanız, sakinleşip nefes alırken çocuğunuzun başka bir şeyle ilgilenmesini sağlamaya çalışın. Daha sonra ne olduğu hakkında konuşabilirsiniz.

Unutmayın, eğer o anın harareti içerisinde unutup kendinizi başka bir savaşta bulursanız sorun değil. Derin bir nefes alın. Siz ve küçüğünüz birlikte öğreniyorsunuz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • García Vega, L,. (2020) Castigar no es educar: Todas las ventajas de la Disciplina Positiva. Editorial: Planeta

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.