Çocuk Doktoru, Kaç Yaşına Kadar Çocuğunuzu Görebilir?

Çocuk Doktoru, Kaç Yaşına Kadar Çocuğunuzu Görebilir?

Son Güncelleme: 12 Mart, 2019

Çocuk doktoru, özellikle çocuklarınızın ilk yıllarında hayatının ayrılmaz bir parçası olacaktır. Peki, çocuklarınız kaç yaşına kadar çocuk doktoruna gidebilir?

Ebeveynler çocuklarının ergenliğe girmek üzere olduklarını fark ettiklerinde akıllarında bir soru oluşur. Çocukları hâlâ çocuk doktoruna mı yoksa başka bir doktora mı gitmeli?

Her ne kadar çocuk doktorlarının sadece çocuklara baktıklarına inanılıyor olsa da 14 ila 17 yaşları arasındaki hastaları da görebilirler.

Bu nedenle, çocuk doktorunuzun rolü veya çocuğunuzun belli bir yaştan sonra bir pratisyen hekime gitmeye başlaması konusunda emin değilseniz, bu yazı tam size göre.

Çocuk doktoru ve rolü

Bir çocuğun çocuk doktoru ile bağı, yaşamın ilk günlerinden itibaren kurulur. O andan itibaren doktor, çocuğun sağlığından sorumlu olacaktır.

Yaşamın ilk ayları ve yılları boyunca çocuklar yılda dört ya da beş kez çocuk doktoruna giderler. Ergenlik başladıktan sonra ise bir sorun olmadıkça yılda bir kez giderler.

Çocuk doktorunun rolü elbette çocuğun sağlığıyla ilgilenmektir. Ancak bunun yanında ebeveynlere beslenme, hastalıkları önleme ve çocukların büyüme aşamalarıyla ilgili soruları konusunda koçluk yaparlar. Bu nedenle, pediyatri tıbbın en kapsamlı uzmanlık alanlarından biridir.

çocuk doktoru ziyareti

Çocuklar çocuk doktoruna ne sıklıkla gitmelidir?

Çocuk doktoruna yapılan ziyaretler, çocukların yaşlarına ve sağlık durumlarına göre aşağıdaki gibi planlanır:

  • Herhangi bir patolojisi olmayan yeni doğmuş çocuklar için ilk randevu çocuk doğduktan sonraki beşinci veya onuncu günü için planlanır.
  • Altı aya kadar bu dönemdeki hızlı büyümeyle ilgili tüm değişiklikleri izlemek için bebeğin ayda bir doktora götürülmesi gerekir.
  • Altı ila 12 ay arasında, her iki ayda bir rutin ziyaretler yapılmalıdır. Tabii ki bu sadece bir hastalık yoksa geçerli.
  • Çocuk bir yaşına girdikten sonra, üç ayda bir ziyaretler yapılır.Yaşamın ikinci ve beşinci yılları arasında her altı ayda bir çocuk doktoruna yapılacak ziyaretler planlanmalıdır.
  • 6 yaşından en az 12 ila 14 yaşına kadar genel kontroller yılda bir kez yapılmalıdır.

Herhangi bir hastalık söz konusu olduğunda çocuğu muayene eden kişi çocuk doktoru olmalıdır. Zira çocuk doktoru hem çocuğun ve ailesinin sağlık geçmişini bilecek hem de hastalığı nedeniyle çocuğun alması gereken ilaçlar konusunda bilgili olacaktır. Ayrıca gerektiğinde çocuğu diğer uzmanlara da yönlendirebilirler.

İspanya da dahil olmak üzere birçok ülkede, 17 yaşındaki ergenlere pediyatri uzmanları bakıyor. Ancak bu durum, tıbbi nedenlerden ziyade politik ve sosyal nedenlerle ilgili.

Bu nedenle, çocuğunuz 15 yaşından büyükse, bir pratisyen hekim tarafından tedavi edilebilir. Seçim hem aile hem de hasta tarafından yapılacaktır.

çocuk doktoru ziyareti yaş sınırı

İspanya’da, pediyatristler 17 yaşına kadar çocuklara bakabiliyor. Venezüela gibi ülkelerde ise 20 yaşına kadar gençler çocuk doktoruna gidebiliyor.

Bazı ebeveynler ergen çocuklarını niçin çocuk doktoruna götürüyor?

15 yaşından sonra gençlerin artık bir çocuk doktoruna gitmesine gerek yok. B ir pratisyen hekim veya söz konusu patolojiyle ilgili bir uzmandan randevu alabilirler.

Öyleyse, bazı ebeveynler neden ergen çocuklarını çocuk doktoruna götürmeye devam ediyor?

Ebeveynlerin çocuk doktoruna olan güveni ve onunla yıllar içinde kurdukları ilişki, çocuklarının sağlık geçmişine yabancı olduğunu düşündükleri diğer tıp uzmanlarından tıbbi görüş almayı zorlaştırmaktadır.

Ebeveynler çocuklarının doktoruna tek tıbbi referansları olarak sadık kalır. Bunun yanında, çoğu durumda çocuk ve doktor arasında bir güven ilişkisi olduğu da dikkate değerdir.

Bu çok olumlu bir ilişkidir, çünkü çocukların büyüdükçe ve ergenliğe ulaşırken bedenleri hakkındaki endişelerini paylaşıp açıkça konuşmalarını ve sorular sormalarını sağlar.

Çocuklar, 14 yaşına kadar çocuk doktorunu ziyaret edebilir. Bu, dünya çapında kabul edilmiş olan yaştır. İspanya gibi ülkeler söz konusu olduğunda, hastanede kalmasını gerektiren bir patolojisi varsa, çocuk doktorunun çocukla ilgilenebileceği yaş sınırı, çocuğun resmi olarak reşit sayıldığı yaş olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.