Çocuklar Neden Aynı Filmleri Tekrar Tekrar İzler?

Çocuklar Neden Aynı Filmleri Tekrar Tekrar İzler?

Son Güncelleme: 25 Haziran, 2018

Çocuklar aynı filmi iki nedenden ötürü tekrar tekrar izliyorlar: Birincisi, onların öğrenme süreciyle, ikincisi ise keşfettikleri şeylerin tadını çıkarmakla ilgilidir.

Çocuklar bir şablon sistemiyle öğrenirler. Bu şablonlar tekrarlandığında, bilgi ve anlayış akıllarında sabitlenir.

Bu yüzden bir eylemi veya aktiviteyi tekrar tekrar içgüdüsel olarak araştırmaya çalışırlar, çünkü her seferinde yeni bir şey keşfederler.

Yetişkinlerde, şablon sistemi aynı etkiye sahip olabilir. Bununla birlikte, yetişkinler olarak, bilgi bize daha hızlı gelir çünkü beyin daha fazla araç ve bilgiye sahiptir.

Aynı filmi tekrar tekrar izleyerek bunu test eden bir yetişkin her seferinde yeni ayrıntıları keşfedecektir.

Bellek: Çocukların aynı filmi tekrar tekrar izlemesinin nedeni

Tekrar ederek öğrenmek, en eski eğitim tekniklerinden biridir. Öğretmenler, çarpım tablosunu boş yere tekrar edip durmaz, bu şekilde öğrencilerinin daha kolay öğrenmesini sağlarlar.

Hatta çocukların sayıları veya alfabeyi öğrenmesi için şarkılar yapılmıştır.

“Çocukların aynı filmi tekrar tekrar izlemesinin bir nedeni, o filmi ilk kez izledikleri zamanı hissettikleri şeyleri hatırlamalarıdır.”

Küçük çocuklarda, bu şablon oyun sırasında da görülebilir. Yeşil topun yeşil delikten geçtiği anı, hafızasında sabitlemek için çocuk bu hareketi birkaç kez tekrar edecektir. Bilgi yerleştikten sonra bile, kalıbı sürekli olarak tekrar eder.

Filmler söz konusu olduğunda, çocuklar karakterleri ezberler ve tekrar yoluyla konuyu anlarlar.

Aynı filmi her izlediklerinde, hikayeyle ilgili biraz daha fazla şey anlayabilecekler, bu da ilk izleyişlerinde yaşamadıkları yeni duyguları tecrübe etmelerini sağlayacaktır.

film izleyen çocuk

Tekrar lütfen!

Tekrarlama ayrıca bir kabul göstergesidir. Çocuklar tekrarladıkları etkinliklerde yeni şeyler keşfederken, öğrendiklerini daha fazla kutlamak isterler.

Beyinde, artık bir bulmacanın parçalarını nasıl bir araya getirdiklerini ya da bir bilmeceyi nasıl çözdüklerini bilirler ve bu nedenle kendilerini tekrar test etmek isteyeceklerdir.

Filmler söz konusu olduğunda, zaten bildikleri bazı detaylar çocukları şaşırtırken, yetişkinler için film tahmin edilebilir olacaktır.

Çocukların için ise ne olacağını bilmek onları bir duyguyla birleştirir ve kişisel güvenlik sağlar.

Bu nedenle, birçok kez anlatılan film veya hikayeler, cazibesini asla kaybetmeyecektir.

İfadeleri, diyalogları veya eylemleri hatırlamak eğlenceli, neredeyse sihirli bir deneyimdir çünkü çocuk, kahramanının geleceğini veya kaderini tahmin edebilir.

Çocuklar bir şablon sistemi ile öğrenirler. Kalıplar tekrarlanırken, zihinlerinde bilgi ve anlayış sabitlenir.

En sevdiğim kısım geliyor!

Çocukların aynı filmi tekrar tekrar izlemesinin bir başka nedeni, ilk kez izlediklerinde yaşadıkları duyguyu hatırlamalarıdır.

Bunların farkında olmasalar da, tepkilerini gözlemleyerek bir filmin onları mutlu edeceği zamanı anlarsınız ve bu deneyim çocuğun hafızasına da sabitlenir.

Bazı çocuklar kötü adam görünmeden önce gözlerini kapatırlar ya da komik bölümden önce gülümsemeye başlarlar. Bu, sahneyi bildikleri içindir. Bu sayede sahnenin yarattığı duyguya bağlanırlar.

Aynı şey yetişkinlerde olur. Şarkıların, filmlerin veya hikayelerin tekrarı, o şarkı ya da filmin bize ne hissettirdiği veya ne hatırlattığı ile ilişkilendirilir.

tv izlyene aile


Kavrayışı uyarma

Ebeveynlerin bu öğrenme sürecine katılmasının bir yolu, o anı çocuklarıyla paylaşmaktır.

Birlikte filmi seyredip çocuklarınızın tepkisiyle eğlenebilir ya da çocuklar neler olacağını söylediğinde şaşırmış gibi yapabilirsiniz.

Çocuğunuzun kavrayış gücünü uyarmanın başka bir yolu da film veya hikaye hakkında sorular sormaktır:

Şimdi ne olacak sence? Bu karakter neden böyle davranıyor?

Bu teknik onların dikkatini test eder ve çocuğun konuyu anlayıp anlamadığını görmenizi sağlar.

Bazı filmler çocuklar tarafından çok kafa karıştırıcı bulunabilir ve yanlış yorumlanabilir. Bu yüzden hikayeyi sormak, çocuğun konu hakkındaki şüphelerini netleştirmeye yardımcı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.