Çocuklar İçin Önemli Değerler Hakkında 5 Kısa Fabl

Çocuklar hayvanları çok sever. Fabllarda da hayvan karakterler olduğu için bunlar, çocuklara önemli değerler hakkında bilgi vermek için harika bir araçtır. Bu yazımızda bahsedeceğimiz beş kısa fabl, çocuğunuzu eğlendirirken ona aynı zamanda da bir şeyler öğretecektir.
Çocuklar İçin Önemli Değerler Hakkında 5 Kısa Fabl

Son Güncelleme: 30 Ağustos, 2019

Fabllar, hayvan karakterleri olan ve her zaman bir ahlak dersi ile biten kısa hikayelerdir. Bugünkü yazımızda bahsedeceğimiz kısa fabllar, çocukların iyiyi kötüden ayırmasını sağlayacak ve onlara önemli değerler hakkında bilgi verecektir.

Her kültüre ait yaygın olan hikayeler vardır, bu yüzden aşağıdaki listemizdeki bazı fabbları siz de önceden duymuş olabilirsiniz.

Çalışkanlık ile ilgili kısa fabllar

Aşağıdaki fabllar, her zaman kısa yolun en iyi seçenek olmayabileceğini anlatmaktadır. Bugünlerde herkes, her şeyin anında olmasını istemekte, bu yüzden, sabırlı olmak ve istikrarlı bir şekilde çalışmak gibi önemli değerler hakkında bilgi kazanmak daha da gerekli hale gelmiştir.

sütçü kız

Sütçü Kız ve Kovası

Bir gün bir kız bir kova süt satmak için pazara gidiyormuş. Sütten kazanacağı para ile yumurta alıp, içinden çıkacak civcivleri büyütüp daha sonra onları da satarak daha büyük hayvanlar almayı planlamış. Fakat, bu planlarını düşünürken ve hayaller kurarken dikkati o kadar dağılmış ki ayağı takılıp düşmüş ve süt yere dökülmüş.

Bu hikayede anlatılmak istenen; plan, fikir ve projelerinizin olması iyidir ama önünüze çıkabilecek şeylerle ilgili dikkatli olmanız her şeyden daha önemlidir. Eğer, şu an yapmanız gereken bir şeyi yapmayıp sadece gelecek hakkında hayal kuruyorsanız, fikirleriniz hiçbir zaman hayata geçmez ve size kazanç getiremez. 

Ağustos Böceği ve Karınca

Bu fabl, ilkine benzer bir hikaye anlatmaktadır fakat farklı bir bakış açısına sahiptir. Bu hikayede, tüm yaz boyunca karınca çok çalışıp kış için yemek toplarken çekirge, bütün yazı şarkı söyleyip yatarak geçirmektedir.

Sonra, yiyecek bir şeyi kalmayınca ağustos böceği karıncaya gider ve ondan yardım ister fakat karınca da tüm yaz bunun için çalıştığından dolayı ona yardım etmeyi reddeder.

Bu hikayeden çıkarılacak ders başkalarına yardımcı olmamak değil, ağustos böceği gibi tembel olmamaktır. Örneğin, eğer çocuğunuza istikrarlı bir şekilde çalışmayı ve düzenli ders çalışma rutini oluşturmayı öğretirseniz, çocuğunuz daha iyi odaklanacaktır ve uzun vadede bunun meyvelerini toplayacaktır.

Yıllar geçtikçe çocuğunuz hedeflere ulaşmanın zannedildiği kadar kolay olmadığını anlayacak ve bu sayede sorumluluk bilinci geliştirecektir.

fare ve aslan

Saygı hakkında kısa fabllar

Başka insanlara karşı saygı gösterememek insanın sahip olduğu en kötü özelliklerden biridir. Aşağıdaki fabllar sayesinde çocuğunuza, tevazu hakkında bir şeyler öğretebilirsiniz.

Tavşan ile Kaplumbağa

Bu iki hayvanın yarıştığını düşününce hangisinin yarışı kazanacağını tahmin etmek kolaydır. Ama tüm fiziksel gerçeklere rağmen bu fablda, kazanan kaplumbağa olur.

Bu hikayede tavşan o kadar hızlı koşar ki yarışı bitirmeden dinlenmek için mola verir. Fakat o kadar uzun süre uyur ki kaplumbağa ondan önce bitiş noktasına ulaşır.

Görünüş yanıltıcı olabilir ve kibir düşmanınızdır. Çocuklar kendilerini sınıf arkadaşlarıyla karşılaştırmamayı öğrenmelidir. Kazanmak ya da kaybetmek veya sınıftaki en iyi notu kimin aldığı önemli değildir. Asıl önemli olan, kişinin sarf ettiği çabadır.

Aslan ile Fare

Bir gün, bir fare aslanı uyandırır ve ondan hayatını bağışlamasını ister. Bunun karşılığında, aslana hayatı boyunca ne olursa olsun yardım edeceğini söyler. Aslan, “Bir fare bir aslana nasıl yardım edebilir ki?” diye düşünür ama yine de farenin yaşamasına izin verir.

Bir süre sonra, bazı avcılar aslanı yakalar ve o da yardım istemek için tüm gücüyle kükrer. Fare bunu duyunca hemen oraya gider ve aslanı bağladıkları ipleri kemirerek onu kurtarır. 

Bu hikayenin mesajı ise, başkalarına yardım etmenin ve her zaman iyi davranmanın önemidir çünkü ne zaman kimin yardımına ihtiyacınız olacağı hiç belli olmaz. Karşılık beklemeden insanlara yardım etmek, güçlü arkadaşlıklar kurmanın da temelinde yatar.

altın yumurta

Çocuklara önemli değerler hakkında ders veren başka bir fabl

Harika dersler içeren birçok fabl vardır (Şehir Faresi ile Köy FaresiKarga ile Tilki gibi), fakat biz son olarak hem çocuklar hem de yetişkinler için geçerli olabilecek bir hikayeye yer vermek istedik.

Altın Yumurtlayan Tavuk

Bir kümesiniz olduğunu ve kümesteki tavuklardan birinin ara sıra altın yumurta yumurtladığını düşünün. Eğer bu gerçekse, tavuğun içinde altın olabilir öyle değil mi? Yani, bu hikayedeki kahramanın düşündüğüne göre öyle.

Fakat kahramanımız bunu görmek için tavuğu kestiğinde, içinde hiç altın olmadığını görüyor. Bu yüzden de hem tavuktan hem de altın yumurtadan oluyor. Açgözlülük ve sabırsızlık yolunuzu kaybetmenize sebep olabilir.

Bu sebeple, bazen elinizde olana iyi bakmak ve onunla yetinmek daha iyi olacaktır çünkü aksi halde her şeyinizi göz açıp kapayıncaya kadar kaybedebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir ...
Çocuklara Öğretilmesi Gereken Değerler
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklara Öğretilmesi Gereken Değerler

Çocuklarınıza öğretmeniz gereken değerler kişinin davranışlarıyla ilgilidir ve yaşamdan keyif almayı sağlar. Bu konuda onlara örnek olmalısınız.