Çocuklara Düzenli Olmayı Öğretmenin Basit Yolları

Çocuklara Düzenli Olmayı Öğretmenin Basit Yolları

Son Güncelleme: 27 Ekim, 2018

Düzenli olmak, yaşamın birçok yönünü etkileyen bir niteliktir. Çocuklara erken yaşlardan itibaren eşyalarını nasıl organize edebileceklerini öğretmek, geleceğine yaptığımız büyük bir yatırımdır.

Bir çocuğun nasıl iyi organize edileceğini göstermek kolay bir iş değildir. Ebeveynler olarak, düzenli bir odaya bakış açımız, büyük olasılıkla çocuğumuzun sahip olduğu bakış açısı değildir.

Bu yüzden onlara sorumlu olmanın ne anlama geldiğini öğretmek önemlidir. Peki bu nasıl başarılabilir? Yazımızda açıklayacağız.

Çocuğunuzu motive etmek için anlayışlı olun

A maçladığınız hedef, çocuğunuza odasını nasıl toplayacağını öğretmek ve bunun daha sonraki yaşamlarında kullandıkları bir alışkanlığa dönüşmesidir.

Diğer bir deyişle, odaları her zaman bir savaş alanı gibi görünmemeli, etrafa eşyalarını atmamalıdırlar.

Bununla birlikte, bu hedefe cezalarla ya da göz açıp kapayıncaya kadar kısa bir sürede ulaşabileceğinizi ümit edemezsiniz.

Hedefinize ulaşmak için sabır, kullanacağınız en önemli araçtır. Size yardımcı olabilecek bir şey de odasını ve eşyalarını düzeltirken çocuğunuza yardım etmektir.

Çocuğunuz oyuncaklarını toplamasına yardım ettiğinizi görürse, kendisi de aynı şeyi yapmaya heveslenebilir. Kıyafetleri, ayakkabıları, bisikletleri, kitapları, boya kalemi vb. için bu geçerlidir.

Bu şekilde çocuk, kullanıldıktan sonra eşyaların tekrar yerine konması gerektiğine alışmaya başlayacaktır.

Bununla birlikte, çocuğunuzun tüm işlerini yapmamalısınız. Düzenli olma alışkanlığını benimsemeleri için bir rol model olarak hareket etmeniz gerekir. Gösterdiğiniz örneğe dikkat edecekler.

Çocuklara düzenli olmayı öğretmek için 6 ipucu

Çocuğunuz büyüdükçe, kişiliklerini geliştirmeye başlayacaklar. Bu yüzden, eşyalarını alıp götürme alışkanlığını geliştirmek önemlidir.

Küçük çocuklar motivasyondan daha fazlasına ihtiyaç duyar; ayrıca örneklerle ve oyunlarla öğrenmeleri gerekir.

1. Bunu bir meydan okuma haline getirin

Neden onları bir oyuna davet etmiyorsunuz? Çocuğunuza danışın: “Bir dakika içinde daha fazla şeyi kim toplayabilecek?

Çocuğunuz sizinle zamana karşı bir yarışta olduklarını düşünürse, bu onları kesinlikle motive edecektir.

odasını toplayan çocuk


2. Eşyalarını koyacakları bir yer seçin

Çocuğunuzun kendi odası varsa, odayı bir şeyler koymak için bir depolama alanına sahip olacak şekilde organize etmeyi deneyin.

Bunu yapabilmek için çocuğun erişebileceği yerlere kutular yerleştirebilirsiniz.

Odasını kardeşiyle paylaşıyorsa, çocuğun eşyalarının konulacağı bir köşe hazırlamak iyidir. Örneğin, oyuncaklar için bir köşe ve kitaplar için başka bir tane olabilir.

3. Alanı çekici hale getirin

Odanızda bir rafınız varsa, boyayabilir ya da eşyaların nereye konacağını açıkça gösterebilirsiniz. Topları için bir yer, boya kalemleri ve diğeri maskeleri için başka bir yer ayırabilirsiniz.

Böylelikle çocuğunuz her nesnenin nereye konacağını kolayca belirleyebilir.

En çok kullandıkları oyuncaklar, onların erişimleri dahilinde olmalıdır. Bu şekilde oyuncaklarını almak istedikleri zaman, onu bulmak için her şeyi kutularından çıkarmak zorunda kalmazlar.

4. Onlar için biraz daha kolaylaştırın

Evinizde çocuğunuzun oyun oynamaya alışkın olduğu başka bir oda varsa, odanın içinde oyuncaklarını saklayabileceği başka bir alan yaratın.

Bu sayede her şeyi alıp başka bir odaya götürmek zorunda kalmaz.

5. Sahip oldukları şeylerin sayısını azaltın

Çocuklara düzenli olmayı öğretmek, kullanmadıkları şeyleri bırakmaları için onları teşvik etmeyi de gerektirir.

Birçok yer kullanılmış giysileri veya oyuncakları kabul ediyor. Çocuğunuzun eski eşyalarını çöp kutusuna atmak zorunda değilsiniz.

6. Rahatlatıcı bir atmosfer yaratın

Durumu çocuğunuzun gözünden görmeye çalışın. Sürekli bir öğrenme ve gelişim sürecinde olduklarını unutmayın.

Onların merak seviyesi her zaman oldukça yüksektir. Bu yüzden buldukları her şeyle oynamaları normaldir.

Çocuğun kendi ortamını yaratmasına izin verin – bazen dağınık olabilir ama tam özgürlüğe izin verilmelidir. Sadece oyun bittiğinde eşyalarını toplama zamanlarında yer almaları gerekir.

Çocuğunuza düzenli olmayı öğretmenin faydaları

Ebeveynler bu konuya geldiğinde sabırlarını oldukça kolay bir şekilde kaybedebilirler. Bir çocuğa düzenli olmayı öğretmek zaman ve çaba gerektirir ama getirdiği tüm faydalar nedeniyle buna değer.

  • Çocuğun hem içeride hem dışarıda organize edilmesine katkıda bulunur.
  • Eşyalarını ait oldukları yere yerleştirebileceklerdir.
  • Hijyen gibi diğer alışkanlıkları kazanmalarına yardımcı olur.
  • Onları hayatın diğer aşamalarına hazırlar.

Son olarak, bir çocuğa yeni şeyler öğretmenin ona örnek olmak ve rehberlik etmekle el ele gittiğini unutmayın. Çocuğunuz, ondan yapmasını istediğiniz şeyi yaptığınızı görürse, bu ders daha fazla bir etkiye sahip olacaktır.

Ona örnek olup liderlik ederseniz, çocuğunuz elbette kendi eşyalarına nasıl daha iyi bakacağını öğrenecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.