Çocuklara Odalarını Toplamayı Öğretmenin 10 Yolu

Kaç kere çocuğunuzdan odasını toplamasını istediniz? Bu sorunu çözmeye yardımcı olmak için, çocuklarınızın daha düzenli olmasını sağlamanın 10 yolundan bahsedeceğiz.
Çocuklara Odalarını Toplamayı Öğretmenin 10 Yolu

Son Güncelleme: 03 Ekim, 2018

Çocuklarınıza odalarını toplu ve düzenli tutmayı öğretmekte zorlanıyorsanız, işte sizin için bazı tavsiyeler;

Çocuk odaları genellikle küçük, ortak kullanılan ya da saklama alanı pek bulunmayan odalardır. Aynı şekilde bu odalar sezon dışı kıyafetlere ve eski oyuncaklara da ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca, çocuklar dolap ve çekmeceler doluyken düzenli olamazlar, dolayısıyla oyuncaklar odanın her tarafındadır. Çözüm ise düzen, depolamak ve basitleştirmektir.

Çocuklara Odalarını Toplamayı Öğretmenin 10 Yolu

Çocuklar ve dağınık odalar yeni bir şey değildir. İşte küçük çocukların odalarını toplamaya yardımcı olacak bazı ipuçları:

1. Her Bir Eşyanın Yeri Olsun

Her şeyin bir yeri olursa çocuklar eşyaları yerine koymaya daha istekli olacaktır ve en sevdikleri oyuncakları bir dahaki sefer kolayca bulduklarına mutlu olacaklardır.

2. Çok Fazla Saklama Alanı Sağlayın

Daha fazla saklama alanı sağlamak için gömme dolapları, çekmeceleri, saklama ünitelerini, kancaları veya sepetleri kullanmanızı öneririz. Her biri çocuklar için erişmesi kolay bir yükseklikte olmalıdır.

Ayrıca, bazı eşyaları nereye koyacağına yardımcı olmak için kutuların ve rafların üzerine etiket yapıştırabilirsiniz. Çocuğunuz henüz okuyamıyorsa, resim ya da semboller kullanabilirsiniz.

3. Bir Rutin Oluşturun

Küçük değişiklikler yaparak bir temizlik rutini oluşturmak, çocuklarınız ve tüm ailenin işine yarayabilir.

Örneğin her sabah yatak toplamak, okuldan gelince sırt çantasını asmak ya da oynamadığı oyuncakları toplamak gibi.

Odasını toplamayan çocuk

4. Raf Kullan

Raflar kitapları saklamanın yanında bazı oyuncakları ya da çocuğunuzun yaptığı resimleri koymak için de mükemmeldir.

5. İhtiyaç Duyduklarında Yardım Edin

Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, temizlemeye başlamasına yardım etmeniz gerekebilir. Küçük çocuklara bağımsızlık ya da sorumluluk duygularını aşılamak için temizliği teşvik eden oyunlardan veya öykülerden yararlanabilirsiniz.

6. Rüşvet Teklif Etmeyin, Ödül Koymayın

Çocuğun bağımsızlığını geliştirmek ve odasında düzeni sağlamak için rüşvete ya da ödüllere başvurmamalısınız. Elbette, bu süreç içinde yönlendirilirseniz daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Her şeyin bir yeri olursa çocuklar eşyaları yerine koymaya daha istekli olacaktır.

7. Çocuklara Giysilerini Nerede Saylayacaklarını Gösterin

Bir giysi yığınıyla başlayın ve giysileri ait oldukları yere koyun. Çocuğunuz kıyafet katlamayı bilmiyorsa bu, öğretmek için iyi bir zamandır. Bir yığın bittiğinde, oda toplanıncaya kadar diğer yığına geçebilirsiniz.

8. Kutular Kullanın

Oyuncak kutuları ve raflar çocukların eşyalarını saklamak için değildir. Oyuncakları düzene sokmanın en iyi yolu kutulara koymaktır.

Tabii ki, küçük oyuncaklar için küçük kutular; bloklar, kamyonlar ve arabalar ya da peluş hayvanlar için daha büyük kutular kullanabilirsiniz.

Kutu kullanmak ebeveynlerin aynı anda kaç farklı oyuncakla oynandığını kontrol etmeye yardımcı olur. Yeni bir oyuncakla oynamak istediklerinde diğer oyuncağı kutuya geri koymak zorundalar.

9. Aşağıdan Yukarıya Doğru Düzenleyin

Çocuğunuzun boyuna göre, aşağıdan yukarıya doğru düzenlemenizi öneriyoruz.

Aynı şekilde, en çok kullanılan oyuncak ve eşyalar en alt rafa, çekmeceye ya da yere konulmalıdır.  Yukarı doğru en sık kullanılan eşyaları ve hatta çocuğunuzla aynı saklama alanını kullanıyorsanız, kendi eşyalarınızı koyabilirsiniz.

Oyuncak toplamak

10. Sürece Dahil Olun

Çocuğunuzun odasını toplamaya yardım etmek için son tavsiyemiz, sizin de bu sürece dahil olmanız. Birlikte, onlara da mantıklı gelecek daha iyi ve işlevsel bir yöntem bulabilirsiniz.

Eğer onlar da dahil olursa, düzenlemenin mantığını daha iyi anlayacak ve odalarını her zaman toplu tutacaklardır.

Bu basit stratejiler, çocukların odalarını düzenli tutmaya, sizin de biraz sakinleşmenize ve evin etrafında daha az dağınıklık görmenize yardımcı olacaktır.

Düzen sağlamanın çocuklarınızın hayatları boyunca devam ettirecekleri bir alışkanlık oluğunu unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.