Çocuklardaki Duygusal Problemler: Sebepleri, Semptomları ve Tedavisi

Çocuklardaki duygusal problemler, onların başkalarıyla ilişkilerini, davranışlarını ve ruh hallerini etkileyebilir.
Çocuklardaki Duygusal Problemler: Sebepleri, Semptomları ve Tedavisi

Son Güncelleme: 14 Temmuz, 2019

Anne babalar, çocuklardaki duygusal problemler konusunda dikkatli olmalı ve bu problemleri hemen çözmelidir çünkü bu anormallikler çocuk gelişimine çeşitli yönlerden zarar verebilir.

Duygusal problemler sadece yetişkinlerde görülmez. İçsel veya çevresel farklı durumlar, çocukları etkileyebilir ve duygusal sağlıklarını bozabilir.

Olumsuz duyguların çocuğun yaşamına etkileri vardır ve bu etkiler küçümsenmemelidir. Olumsuz duygular hayatlarımızla oldukça ilişkilidir. Korku sayesinde kendimizi tehlikelerden koruruz ve adrenalin sayesinde gerekli durumlarda kabiliyetlerimizi artırırız.

Çocuklardaki duygusal problemler onların fiziksel ve psikolojik sağlıkları için oldukça kötü olabilir. Aşağıda bu problemleri nasıl tespit edeceğinizi ve çözeceğinizi anlatacağız.

Çocuklarda yaygın duygusal problemler

Çocuklarda sıklıkla görülen duygusal bozukluklar aşağıdaki gibidir:

  • Empati eksikliği: Bu durumda, çocuklar diğer kişilerin duygularını anlayamazlar. Bu nedenle de birinin üzgün, mutlu veya sinirli olduğunu fark etmezler. Ayrıca, insanların hislerinin sebebini de anlayamazlar.
  • Depresyon: Bunun pek çok farklı sebebi olabilir. Depresyon çocukların davranışlarını, ruh halini, okul performanslarını, dış uyaranlara karşı tepkilerini ve diğer insanlarla olan ilişkilerini etkiler.
  • Anksiyete: Bu, tehlike veya tehdit anlarında bir savunma mekanizması olsa da, aşırı anksiyete veya sebepsiz huzursuzluk gerginliğe ve rahatsızlığa sebep olabilir. Ayrıca, anksiyete bazıları çok ciddi olan başka fiziksel bozukluklara da yol açabilir.
  • Hoşgörüsüzlük ve öfke: Bunlar, çocukların kuralları, standartları ve kendilerine uymayan durumları kabullenmesini imkansız hale getirir. Çocuklar çoğu zaman kendilerini öfke ve agresif davranışlarla ifade eder.
  • Fobiler: Fobi, bir şeyden aşırı derecede korkmaktır. Bazı fobiler yağmur gibi gündelik hayatta karşılaşabilinecek şeylerle ilişkili olabilir ve bunlar çocuğun zihinsel sağlığını ve sosyal hayatını etkileyebilir.
  • Panik bozukluk: Bu, muzdarip olan kişide fiziksel olarak oldukça rahatsız edici semptomlara sebep olabilir.
anne ve kız

Çocuklardaki duygusal problemlerin en yaygın sebepleri

Daha önce de söylediğimiz gibi, çocuklardaki duygusal problemlerin iki tür tetikleyicisi vardır:

İçsel sebepler

İçsel sebepler, her insandaki duygusal düzenle ilişkilidir. Duygusal problemlere sebep olabilecek faktörlerden bazıları aşırı güçlü bir karaktere sahip olmak, çok fazla içe dönük olmak, dikkat eksikliğine sahip olmak veya bilgiyi işleme sürecinde başarısız olmaktır.

“Hayatınızın %10’unu yaşadıklarınız, %90’ını ise onlara verdiğiniz tepkiler oluşturur.”

Dış sebepler

Çocuğun büyüdüğü çevre, onun gelişimini büyük ölçüde şekillendirir. Eğer şiddetin, asabiyetin ve negatifliğin büyük ölçüde yer aldığı bir aileniz varsa, duygusal dengeniz zarar görecektir.

Bununla birlikte, okul ortamı da oldukça önemlidir çünkü çocuklar ilk defa ev dışında bir ortamda yaşıtlarıyla temas kurarlar. Bu nedenle, çocukların okulda da herhangi bir zorbalık ile karşılaşmaması gerekir. Öğretmenler ile kötü ilişkiler, sınıfta sevilen biri olmama veya kötü notlar gibi durumlar da çocuğu etkiler.

Çocuklardaki duygusal problemler nasıl tespit edilir

Göz önünde bulundurulması gereken ilk şey, çocukların hiçbir zaman yanınıza gelip “Sınıf arkadaşlarımın eleştirileri yüzünden kendimi özgüvensiz hissediyorum” demeyecekleridir. Bu nedenle çocuğunuzun davranışlarını gözlemlemelisiniz. Böylece onların baskılanmış duygularını anlayabilirsiniz.

Eğer çocuğunuz sürekli sinirliyse, bağırıyorsa, tırnaklarını yiyorsa veya etrafındaki nesneleri fırlatıyorsa, bir sorun olduğunu anlayabilirsiniz. Taşikardi, mide bulantısı ve kas sıkışması gibi bazı fiziksel semptomlar da meydana gelebilir. Bununla birlikte, çocuğunuzun yapmayı reddettiği davranışlar konusunda da dikkatli olun.

Eğer çocuğunuzun kendisine güvenmediğini, olumsuz bir tutumla karşı karşıya kaldığını veya diğer insanlarla ilişkili anormal bir zorluk yaşadığını fark ederseniz, ne düşündüğünü anlamaya çalışın.

oyuncaklarıyla oynayan çocuk

Çocuklardaki duygusal problemleri çözmek için ipuçları

Çocuklardaki duygusal problemleri çözmenin en iyi yolu bir uzmana danışmaktır. Örneğin bir psikolog veya psikiyatr, farklı durumlara tepki olarak ortaya çıkabilecek çeşitli duyguları kontrol etmek için çocuğunuzu duygusal açıdan eğitebilir.

Duygusal zeka, bu tür bozukluklarla mücadele etmede kilit bir rol oynar. Bunun yanı sıra, doğduğu andan itibaren çocuğunuzun hayatına dahil olmalısınız.

Çocuğunuza yardım etmenin en iyi yolu anlayışlı ve açık görüşlü olmak, önemli değerleri öğretmek ve çocuğunuz bir sorunla karşılaştığında her zaman onun yanında olduğunuzu göstermektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Andrade Palos, P., & Betancourt Ocampo, D. (2012). Problemas emocionales y conductuales en niños: predictores desde la percepción de los padres y de los hijos. Acta de investigación psicológica, 2(2), 650-664. http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2007-48322012000200005
  • Shapiro, L. E. (2002). La salud emocional de los niños (Vol. 16). Edaf.
  • Smeke, S. (2009). Alcanzando la inteligencia emocional. Editorial Limusa SA de CV.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.