Çocukların Sosyal Medya Kullanımı İçin İdeal Yaş Nedir?

Sosyal ağların yararları kadar zararları da vardır. Bu nedenle, çocuğunuzun sosyal medya kullanımı için ideal yaşın ne olduğunu bilmek gerekir.
Çocukların Sosyal Medya Kullanımı İçin İdeal Yaş Nedir?

Son Güncelleme: 24 Haziran, 2019

Çocukların sosyal medya kullanımı için ideal yaş nedir? Yetişkinler için günlük hayatta sosyal medya kullanımı normaldir. Yetişkinlerin yanı sıra, iki ve üç yaşındaki çocukların da akıllı telefon, tablet veya bilgisayar kullandığını görmek şaşırtıcı değildir. Buna ek olarak, yedi sekiz yaşındaki çocuklar sosyal medya kullanmaya başlamak istemektedir.

İnternetin, daha spesifik olmak gerekirse sosyal ağların kişilere pek çok avantajı vardır. Bununla birlikte, internette farkında olmayabileceğiniz pek çok tehlike de bulunmaktadır. Bu nedenle, sınırların nerede olması gerektiğine karar vermelisiniz.

Bu yazımızda, tartışmalı olan bu konu hakkında size yardım etmeye çalışacağız ve çocukların sosyal medya kullanmaya ne zaman başlaması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Sosyal medyada çocuklar

UNICEF’in “Dünya Çocuklarının Durumu 2017: Dijital Bir Dünyada Çocuklar” isimli araştırmasına göre, internette dolaşan üç kişiden biri çocuk. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde, sosyal ağlar kullanmaya başlamanın minimum bir yaşı yok. Her sosyal ağ, farklı yaş sınırı gerektirmektedir.

Bununla birlikte, bu sınırlama sosyal medya kullanmaya başlamak için ideal olan yaşı belirtmemektedir. Pek çok ebeveyn, çocuklarının cep telefonu, bilgisayarı veya tableti olmadığı için sosyal medya kullanamayacağı bahanesini ortaya koymaktadır.

Sevgili ebeveynler: günümüzde elektronik bir cihaza sahip olmamak bir sorun değildir. Eğer çocuğunuzda akıllı cihazlar yoksa, arkadaşlarından birinde mutlaka vardır.

Bunun yanı sıra, en çok kullanılan sosyal medya hesaplarına kayıt olmak beş dakika bile sürmemektedir. Bu nedenle, sizin izniniz olsun veya olmasın, çocuğunuzun istediği zaman sosyal medya kullanabileceğini unutmayın.

tabletle oynayan çocuklar

Sosyal medya kullanımına başlama yaşı ile ilgili tavsiyeler

Çocuklarınızın istediği zaman sosyal medya kullanacağı sonucuna vardıktan sonra, sizin için birkaç tavsiyemiz olacak. Çocuklarınızın sosyal medyayı mümkün olan en zararsız ve en güvenli şekilde kullanabilmesi için birkaç konuyu göz önünde bulundurmak gerekir.

İyi bir örnek teşkil edin

Çocukların gördüklerini tekrarladığını her zaman söylüyoruz. Bununla birlikte, sosyal medyayı düzgün kullanmadığı için çocuğunuzu azarlamadan önce onun için iyi bir örnek olduğunuzdan emin olun. Böylece, çocuğunuz hata yaptığında ona yardımcı olabilirsiniz.

İnternetin avantajlarını ve dezavantajlarını açıklayın

En baştan itibaren, çocukların sosyal medyanın faydalarını ve zararlarını bilmesi önemlidir. Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, internette neler olabileceğine dair yaşıtlarını örnek gösterebilirsiniz.

Bu nedenle, çocuğunuzun hesabının gizli olmasına özen gösterin. Sosyal ağlar aracılığıyla hiçbir kişisel bilgiyi paylaşmamaları ve tanımadıkları kişilerle iletişime geçmemeleri konusunda çocuğunuzla konuşun.

Çocukların sosyal medya kullanım süresini kısıtlayın

Çocuklar, elektronik cihazlara bağlı olarak yaşamamalıdır. Bu yüzden, onların sosyal medya kullanımını uygun olduğunu düşündüğünüz bir süre ile sınırlamalısınız.

Pek çok ebeveyn, çocuklarının sadece hafta sonları sosyal medya kullanmasına izin verirken, diğerleri de günde bir saat kullanıma izin vermektedir. En iyi olduğunu düşündüğünüz yöntemi seçebilir veya kendinize göre başka bir sınırlama yapabilirsiniz.

Siber zorbalık hakkında çocuğunuzu bilgilendirin

Sosyal medyanın avantajlarını ve dezavantajlarını açıklamanın yanı sıra, çocuğunuza siber zorbalık olarak bilinen online taciz probleminden de bahsetmelisiniz.

Herhangi bir siber zorbalıkla karşılaştığında, çocuğunuzun sizin desteğinizi alacağını bilmesine ve güvende hissetmesine ihtiyacı vardır. Böyle bir durumda çocuğunuz hemen konuyu size anlatmalıdır.

bilgisayar kullanan kız çocuğu

Özetlemek gerekirse, çocukların sosyal medya kullanımına başlaması için belirli bir yaş ve çocuğunuzu durdurmak için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur.  Bununla birlikte, çocuğunuza internette nasıl dolaşacağını ve sosyal medya hesaplarını en iyi şekilde nasıl yönetebileceğini öğretebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
İnternete Koyduğumuz Her Şey, İnternette Kalır
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
İnternete Koyduğumuz Her Şey, İnternette Kalır

internette yayınladığımız her türlü içerik çocuklarınızın aşağılanmaları için bir araç olabilir. İnternette çocukların korunması çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Aydn, B. y Volkan Sar, S. (2011). Internet addiction among adolescents: the role of self-esteem.Procedia Social and Behavioral Sciences, 15, 3500–3505.
  • Bringué, X. y Sádaba, C. (2011). Menores y redes sociales. Madrid: Foro generaciones interactivas.
  • Calderón, C. A., López, M., & Peña, J. (2017). El efecto condicional indirecto de la expectativa de rendimiento en el uso de Facebook, Google+, Instagram y Twitter por jóvenes. Revista Latina de Comunicación Social, (72), 590-607. https://www.redalyc.org/pdf/819/81952828031.pdf
  • Mattei, M. M. (2015). El divismo en tiempos de# Instagram. CIC. Cuadernos de Información y Comunicación, 20, 95-107. https://www.redalyc.org/pdf/935/93542537009.pdf
  • Wang, N. y Yongqiang, S. (2015). Social influence or personal preference? Examining the determinants of usage intention across social media with different sociability. Information Development (2015): 0266666915603224.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.