Anne Babaların Sosyal Medyada Asla Yayınlamaması Gereken Şeyler

Anne Babaların Sosyal Medyada Asla Yayınlamaması Gereken Şeyler

Son Güncelleme: 27 Mart, 2018

Çocuklarımızın fotoğraflarını sosyal medyada yayınlamak zararsız görünse de, ebeveynlerin aklında tutması gereken bir takım şeyler vardır.

Yakın zamana kadar, çocuklarımızın fotoğrafını veya videolarını paylaşmak, onu bir bilgisayara yüklemek ve e-postayla göndermek ya da bir CD’ye koymak anlamına geliyordu. Bugünlerde dayanılmaz derecede sıkıcı geliyor ama tabii ki daha da karmaşıktı.

Bugün, sosyal medya ile, çocuklarımızın fotoğraflarını ve videolarını aile ve arkadaşlarla paylaşmak çok daha kolaylaştı… ve daha tehlikeli hâle geldi.

Aslında, sosyal medyada paylaşım zararsız görünse de, uzun vadede birden fazla soruna yol açabilir. Bu, gizlilik ayarlarına fazla önem vermediyseniz veya yabancıların profilinizi görüntülemesine izin vermeniz durumunda özellikle geçerlidir.

Bazı fotoğraflar tamamen zararsız görünebilir ve çok düşünmenizi gerektirmez. Ama bu her zaman böyle değildir.

Örneğin, çocuklarınızın fotoğraflarını halka açık yerlerde yayınlarsanız, bulunduğunuz yere ve etkinlik kalıplarına dair ipuçlarını veriyorsunuz demektir.

Dahası, fotoğraflarda park gibi birçok çocuğun bulunduğu alanlar varsa, bilgileri dışında olarak başka ailelerin çocukları da fotoğraflarınızda yer alabilir.

Başka bir örnek, çocuklarla ya da çocuğun çıplak ya da kısmen çıplak olduğu samimi sahneleri gösteren fotoğraf türüdür.

Bir de çocuğunuzun habersizce çektiğiniz resimleri vardır ki bunlar büyüdüklerinde onları utandıracak ya da zorbalık, hatta stalking (sosyal taciz) veya tehdit amaçlı kullanılabilecek şeyler olabilir.

lazımlıkta gazete okuyan çocuk

Çocuğunuzun lazımlıktaki resimlerini sosyal medyada yayınlamayın

Lazımlık eğitimi bir çocuğun hayatındaki bir dönüm noktasıdır ve bazıları için bu çok zor bir süreç olabilir. Küçüğünüzün kendi başına çişini ve kakasını yapabilmesi ya da tam tuvalete gidecekleri sırada onu lazımlığa oturtmayı başarmış olmanız harikadır.

Bunu şarkı ve danslarla kutlamak istiyorsanız, hiç durmayın. Ancak çocuğunuzun lazımlıktaki fotoğraflarını veya videolarını yayınlamayın.

Benzer şekilde, bebek bezi değiştirirken veya banyo zamanlarında çekilen resimlerle çocuğunuzu giydirirken çekilen resimleri göndermekten kaçınmalısınız. Küçük olmaları, gizlilik hakkına sahip olmadıkları anlamına gelmez.

Çıplak veya yarı çıplak fotoğraflar, yanlış ellere düşerse özellikle tehlikelidir.

Utanç verici anları paylaşmayın

Utanç uzun zamandır ebeveynleri, eğitimcileri ve çocukları cezalandırmak için bir araç olarak kullanılmıştır. Ama çocuklarınıza gülmek ya da onları başkalarının önünde utandırmak sizin de kötü görünmenizi sağlar.

Sorun şu ki, sosyal ağlarda, gönderdiğiniz her şey sonsuza dek orada kalır.

Çocuğunuzun yaptığı bir şeye kızmışsanız, bunu bildiğiniz herkese göstererek hatasını düzeltemezsiniz.

Bu evde kalması gereken bir şeydir. Yaptıkları şeyi bütün dünyaya yaptıklarını anlattıktan sonra daha iyi hissetmeyeceksiniz.

Başka çocukları gösteren fotoğrafları yayınlamayın

Çocuklarınızın resimlerini herkese açık olarak paylaşmaya aldırmıyor olabilirsiniz, bu size kalmış bir şey. Bir anne, baba ya da koruyucu olarak, bu sizin sorumluluğunuzdur.

Ama yapmamanız gereken şey, diğer küçükleri gösteren fotoğrafları veya videoları göndermektir.

yatarken ağlayan bebek

Ancak ebeveynlerinin izni olmadan başka küçüklerin fotoğraflarını göndermemelisiniz. Aynı şekilde, başka hiç kimsenin çocuklarınızın görüntülerini yayınlamaması gerekir.

Çocuklarınızın resimlerini hasta olduklarında paylaşmayın

Çocuklar bazen hasta olduklarında sevimli olabilirler. Ama kendini iyi hissetmediğinde bile torununun ne kadar sevimli olduğunu göstermek için büyükannesine fotoğraf yollamak başka bir şeyken, çocuğunuzu en savunmasız durumunda bütün dünyaya göstermek çok farklı bir şeydir.

Çocuğunuzun mahremiyetine bu kırılganlık anlarında saygı göstermelisiniz. Size sevimli gözükebilir ama başkalarına acıklı görünebilir.

Ve fotoğraflarınızın çevrimiçi olduklarında nereye ulaşacağını asla bilemezsiniz.

Kişisel bilgiler içeren fotoğraflar yayınlamayın

Bir resim bin kelimeye bedel olabilir. Kişisel bilgiler içeren fotoğrafların veya videoların paylaşılması çok riskli olabilir.

Örneğin, çocuğunuzun nerede ders çalıştığı, adresiniz veya telefon numaranız (çocuğunuzun sırt çantasında veya başka herhangi bir yerde yazılmışsa), günlük rutinleriniz vb.

Kişisel bilgileri internete koymak, sizi ve çocuğunuzu tehlikeye atabilir. Farklı ülkelerdeki hükümetlerin daha sıkı gizlilik yasaları getirmesi tesadüf değil.

Unutmayın, kişisel bilgilerinizi ortaya çıkarırsanız, kendinizi ve çocuğunuzu tehlikeye maruz bırakırsınız.

Son bir not ve sorumluluk reddi beyanı

Birçok insanın çocuklarının fotoğraflarını sosyal medyada paylaşma konusunda hiçbir şey düşünmediği gerçeği, aynı şeyi yapmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Ailenizin mahremiyetini internette korumak size kalmıştır.

Peki ya bu makalede kullanılan resimler? Bunlar, tüm gerekli bilgilendirmeler yapılarak saygın bir görüntü sitesinden alınan stok fotoğraflardır.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.