Çocuklarınıza Kaybetmeyi Öğretin ve Büyümesi İçin Fırsatlar Sunun

Çocuklarınıza Kaybetmeyi Öğretin ve Büyümesi İçin Fırsatlar Sunun

Son Güncelleme: 04 Mart, 2019

Çocuklarınıza kaybetmeyi öğretin ve hayata daha iyi hazırlanmalarını sağlayın. 

Kaybetmeyi öğrenmek hayattaki önemli derslerdendir. Bu nedenle çocuğunuzun daima kazanmasına izin vermek iyi bir fikir değildir.

Çocuğunuzun her zaman kazanmasına izin vererek, onları büyüme fırsatlarından mahrum bırakıyor olursunuz. Bunun sonucunda, gelecekte de zor zamanlar geçireceklerdir.

Çocuklarınıza kaybetmeyi öğretin ve büyümesine fırsat tanıyın

Ebeveynlerin çocukları için işleri kolaylaştırmaya meyilli olmaları normaldir. Bu, kendi içinde, ölçülü olarak yapıldığı sürece olumsuz değildir.

Ancak aşırıya kaçtığımızda, çocuklarımızı koruma konusundaki doğal ihtiyacımız zararlı bir aşırı korumacılığa dönüşecektir. Bir çocuk için her şey kolaylaştırılmışsa, bunun kişilikleri üzerinde olumsuz sonuçları olabilir.

Çoğu ebeveyn çocuklarının bir noktada kazanmasına izin vermiştir, ancak gerçek şu ki bu en iyi çözüm değildir.Bazen çocuklarımızla bir oyuna başlarız. Sonra üzgün veya öfkeli olmamaları için kaybetmiş gibi davranırız.

Ama aslında yaptığımız şey onları büyümek için mükemmel fırsatlardan mahrum bırakmaktır. Çocuklarınıza kaybetmeyi öğretin, böylece nasıl geliştiklerini ve büyüdüklerini göreceksiniz.

Çocuklar kazandıklarında hoş bir güçlenme duygusu hissederler. Ancak bu duygular her zaman uygun değildir.

Kazanmalarına izin vererek, yaşamda yenilgi ve başarısızlıkla baş etmek için psikolojik stratejiler geliştirme şanslarını ellerinden alıyor olabiliriz. Çocukların yenilgiden doğan duyguları da deneyimlemelerine izin verilmelidir.

çocuklarınıza kaybetmeyi öğretin

Hak edilmemiş zaferlerin olumsuz etkileri vardır

Virginia Üniversitesi tarafından 4-5 yaş arası çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, hak edilmemiş zaferler çocukların yeteneklerini orantısız bir şekilde ve gerçeğe uymayan bir biçimde algılamalarına yol açmaktadır.

Bu, psikolojik açıdan olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Eğer çocuklar gerçekte öyle olmadığı hâlde belli bir görevi yerine getirirken başarılı olduklarına inanırlarsa, becerilerini geliştirmeye devam etmelerine yardımcı olacak bilgileri edinme olasılıkları daha düşüktür.

Bu da onların öğrenme yeteneklerini engeller. Çocuk için bir görev sürekli olarak kolaylaştırıldığında, çocuk öğrenmenin önemini görmeyebilir. Sorunlarını her zaman onun için çözecek biri varsa, kendi başına hiçbir şeyi çözmeye çalışmaz.

hepberaber oyun oynayan çocuklar

Çocuklarınıza kaybetmeyi öğretin, işe yaradığını göreceksiniz

İşte çocukların kaybetmeyi öğrenmelerinin önemini gösteren birkaç neden daha:

  • Nasıl kaybedileceğini öğrenmek, özgüvenlerini korumaya ve güçlendirmeye yardımcı olur.
  • Çocuk nasıl kaybedeceğini öğrenirse, yenilgiyi kişisel bir şey veya yetenek eksikliği olarak görmez. Çocuk yenilginin normal olduğunu ve daima kazanamayacağını anlar.Bu nedenle kaybetmek, özgüvenlerini etkilemez.
  • Çocuğun kaybetmesine izin vermek, sosyal becerilerini de geliştirir. Katılımcı olur ve arkadaşlarıyla oyun oynarken centilmence davranırlar.Kaybederlerse, üzülmezler.
  • Ek olarak, çocuğun kaybetmesine izin vermek, sonuçlardan ziyade gerçekleştirdikleri aktiviteye odaklanmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle, çocuk kazanma ya da kaybetme endişesi yerine, sürecin nasıl tadını çıkaracağını anlayacaktır.
  • Çocuk çabanın değerini anlamalıdır. Başarı, şanstan değil çabadan kaynaklanır.

Hayal kırıklığına karşı tolerans geliştirmenin önemi

Çocuğunuza kaybetmeyi öğretin ki aldığı bu dersler çocuğunuzun hayal kırıklığına karşı tolerans geliştirmesine yardımcı olsun. Engelleri zorluk olarak görmeyi öğrenirlerse kolayca sinirlenmezler.

Bu onların sıkıntıları kararlılıkla ele almalarını sağlayacaktır. Böylece daha güçlü yetişkinler olacaklar.

Kaybetmenin bir seçenek olduğunu anlayan çocukların, başkalarıyla işbirliği yapma ve yardım etme olasılıkları daha yüksektir.

Kazanmanın en önemli şey olmadığını anlayacaklar ve bu onların gelecekte rekabet etmelerini ve bencil olmalarını önleyecektir.

Nasıl kaybedileceğini öğrenmek, çocuğunuzun daha gerçekçi bir imaj yaratmasına yardımcı olacaktır. Bu, zorluklarla daha iyi bir şekilde yüzleşmelerini sağlar. Çocuk yeteneklerini, potansiyellerini ve sınırlamalarını fark edecektir.

Ebeveynler zafer ve yenilgi kavramlarını evlerinde açıkça ele almalıdır. Küçük çocuklara bu kavramlar hikaye ve masallar yardımıyla anlatılabilir.

Çocuğunuzun mağlubiyetini zafere dönüştürmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunu başarmak düşündüğünüzden daha kolaydır, yapmanız gereken tek şey onların pozitif yönlerine odaklanarak duygularını doğrulamaktır.

Örneğin, onlara, kaybettikleri halde, kendilerini kötü hissetmemeleri gerektiğini, çünkü oyun oynarken zevk aldıklarını söyleyin.

Çocuğunuza kaybetmenin olumsuz olmadığını, yeniden öğrenmek ve denemek için iyi bir fırsat olduğunu öğretirseniz, yetişkinlik dönemlerinde bile onlara rehberlik edecek faydalı bir ders vermiş olursunuz. Hepsinden önemlisi, onlara büyümeleri için faydalı fırsatlar sunacaksınız.  İlginizi çekebilir ...

Bu İnanılmaz Kısa Animasyon Bize Çok Önemli Dersler Öğretiyor
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bu İnanılmaz Kısa Animasyon Bize Çok Önemli Dersler Öğretiyor

“Bulutlu bir ders”, önemli dersler öğreten bir kısa animasyon. Bir şeyleri doğru yapmak için tek bir yol yoktur ve hata yapmak harika sonuçlar doğu...