Çocuklukta Obeziteyi Önlemek İçin 4 Tavsiye

Bu yazımızda sizlere çocuklukta obeziteyi önlemek için dört tavsiyeden söz edeceğiz. Eğer çocuğunuzun kilosu ile ilgili problemi olduğunu düşünüyorsanız not alın ve çocuğunuzun rutininde bu değişiklikleri yapın.
Çocuklukta Obeziteyi Önlemek İçin 4 Tavsiye

Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2019

Çocukluk dönemi, erken yaştan itibaren sağlıklı bir yaşam tarzı ve yeme alışkanlığı geliştirmek için imkan sunar. Bu yazımızda sizlere, çocuklukta obeziteyi önlemek için tavsiyeler vereceğiz.

Çocuklukta obezite, ciddi bir sağlık sorunudur ve ne yazık ki gitgide daha da yaygın hale gelmektedir. İnanması zor olabilir ama çocuklukta obezitenin ana sebebi birçok durumda ebeveynlerdir.

Bugün yapılan değişiklikler yarın olabilecek hastalıkları önler

Eğer çocuğunuzun sağlıklı bir kiloda kalmasını istiyorsanız, aldıkları ve daha sonra fiziksel aktivite aracılığıyla yaktıkları kalorileri dengelemelisiniz. Fazla kilolu çocuklar için amacın kilo almasını azaltmak ve aynı zamanda sağlıklı bir şekilde gelişmesini ve büyümesini sağlamak olduğunu unutmayın. Eğer çocuğunuzun önemli ölçüde kilo aldığını fark ediyorsanız çocuk doktoruna gitme zamanınız gelmiştir. 

Ayrıca, çocuğunuzun yaşam tarzında da değişiklikler yapmaya başlamalısınız. Bu sayede,  çocuğunuzun hem astım, diyabet, yüksek kan basıncı ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma olasılığını hem de depresyon ya da özgüven eksikliği gibi sorunları olması ihtimalini azaltmış olursunuz.

tatlılar ve meyveler

Çocuklukta obeziteyi önlemek için en iyi tavsiyeler

Çocuklukta obeziteyi önlemek için neler yapabileceğinizi aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

1. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik edin

  • Çocuğunuza meyve ve sebzenin yanı sıra, tavuk ve balık gibi protein açısından zengin olan yağsız etler verin ve bunları yemeye alışmasını sağlayın.
  • Porsiyonlarınızın normal boyutta olmasına özen gösterin.
  • Çocuğunuzun gün boyunca bol miktarda su içmesini teşvik edin. Bol su içmek çocuğunuza tok hissettirir ve sağlıksız yemekler yemek için daha az istek duymasını sağlar.
  • Şekerli içecek ve abur cuburu kısıtlayın.

Çocuklukta yapacağınız birkaç değişikliğin hayat boyu sağlıklı alışkanlıklara destek olacağını unutmayın.

2. Çocuğunuzun aktif olmasını sağlayın

Çocuklukta obeziteyi önlemek için yapılacak bir diğer önemli şey de çocuğunuzun fiziksel aktiviteler yapmasını sağlamak ve hareketsiz bir yaşam tarzından kaçınmaktır. Kitap okuması ve ödev yapması iyi olsa da çocuğunuzun televizyon izlediği, video oyunları oynadığı ya da internette gezindiği saatlere sınır koymak gereklidir.

Çocuklar için eğlenceli olmasının yanı sıra düzenli fiziksel aktivitenin sağlık açısından birçok faydası vardır: Kemikleri güçlendirmesi, kilo kontrolü sağlaması, özgüveni artırması ya da stres ve anksiyeteyi azaltması, vb. Çocukların yetişkinleri taklit ettiğini unutmayın, bu yüzden belki de sizin de fiziksel aktivite yapma zamanınız gelmiş olabilir, hatta bunu çocuğunuzla birlikte yaparsanız çok daha iyi olur.

paten kayan çocuk

3. Elektronik aletlerin kullanımını kısıtlayın

Bu günlerde var olan tüm cihazları düşününce çocuklar çıkıp dışarıda diğer çocuklarla oynamak yerine evde kalıp video oyunu oynamayı seçebilir. Aktif bir hayat tarzını teşvik etmek, elektronik cihazlar dışarıda yapılan aktiviteleri kısıtladığı için bu cihazlarla daha az vakit geçirmeyi içerir.

Elektronik cihazlara yapışık bir şekilde zaman geçirmek, tıpkı çok fazla televizyon izlemek gibi, çocukların fazla kilolu olmasıyla yakından ilgilidir. Bu hareketsiz aktivitelere sınır koymak, çocukları sağlıkları için daha faydalı olan aktiviteler yapmaya yönlendirir. Büyüdükleri zaman zaten bilgisayar önünde geçirecekleri çok fazla vakit olacak!

4. Çocuğunuzun televizyon izlerken bir şeyler yemesine izin vermeyin

Son olarak, çocuklukta obeziteyi önlemek için çocuğunuzun televizyon izlerken bir şeyler yemesine izin vermeyin. Aileyle geçirilen zamanı kısıtlaması ve diyalog miktarını azaltmasının yanı sıra çocuğunuz televizyon izlerken doyduğunu fark edemeyecektir. Çünkü, dikkatinin yarısı ekrandaki görüntülerde olacaktır. Ayrıca, televizyon karşısında yemek yemek sindirim zorluklarına ve karın ağrılarına sebep olur.

Bitirmeden önce, çocuğun dışlanmış hissetmemesi için bu değişikliklere, kilo durumu ayırt edilmeden tüm ailenin dahil olması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Çocuğunuzun fazla kilo almasını ve sağlıksiz bir yaşam tarzına alışmasını önlemek için bu tavsiyeleri uygulayın. Tüm pozitif değişiklikler istekle başlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.