Düşünsel Performansı Artıran 15 Gıda

Aldığımız her besin maddesi sadece fiziksel olarak faydalı ve besleyici içerikler barındırmaz. Bu besin maddeleri aynı zamanda zihinsel performansımızın yüksek olması için de birer kaynak niteliği taşımaktadır. Okul çağındaki çocuklar için beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek bu nedenle oldukça önemli bir konudur.
Düşünsel Performansı Artıran 15 Gıda

Son Güncelleme: 02 Mayıs, 2019

Hafıza, akıl yürütme becerisi, kolay anlaşılabilirlik ve dikkat toplayabilmek, yiyecekler aracılığıyla desteklenerek geliştirilebilecek çeşitli özellikler arasında bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere sunacağımız düşünsel performansı artırıcı 15 gıda, her türden damak zevkine hitap edecek bir liste olarak hazırlanmıştır.

Elbette en ideal beslenme şekli, gün içerisinde farklı içeriklere sahip gıda maddelerinden oluşan bir beslenme düzenine sahip olmaktır. Bu düzeni sağlayabilmek ise önemli oranda azim gerektirir. Ancak başarı sağlanırsa ortaya çıkacak sonuçlar oldukça kayda değer olacaktır. Çünkü alınan her besin maddesi, beyin gibi oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan bir organın farklı özelliklerini besleyerek destekleyecek içeriklere sahip olacaktır.

Beyin fonksiyonlarını geliştiren besin maddeleri, sadece çalışma vaktinin ya da düşünsel zamanın diliminin kolaylaşmasını sağlamaz. Bu besin maddeleri aynı zamanda Alzheimer gibi dejeneratif nörolojik hastalıkların da önüne geçilmesinde önemli rol oynarlar.

Diğer taraftan, beynin harekete geçirilmesi ve sağlıklı bir biçimde çalışmasının sağlanması, vücudun diğer organları üzerinde de oldukça pozitif bir etki yaratmaktadır. Bu durum, uyumlu bir yaşantı sunarak duygusal anlamda sağlıklı bir hayatın keyfini çıkarmamız için bize son derece faydalı olacak bir özellik anlamına gelmektedir.

Düşünsel Performansı Artıran 15 Besin Maddesi

1. Sert Kabuklu Yemişler: Bu tür kabuklu yemişlerin faydalı olduklarının en büyük kanıtının kendi sahip oldukları şekilleri olduğu söylenir. Bu bağlamda somut olan bilgi, Omega-3 yağ asidi açısından zengin olan besinlerin nörotransmitter (sinir taşıyıcı) maddeler için en uygun yakıtlar olduğudur. Bu tür kurutulmuş besin maddeleri, Alzheimer’ın önlenmesi ve bir bütün olarak bilişsel yeteneklerin gelişmesi açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadırlar.

2. Badem: İçeriğinde bulunan farklı özellikler nedeniyle badem beyin için çok kuvvetli bir enerji kaynağıdır. Aynı zamanda vücudun adrenalin salgılamasını ve insanın ruh halinin düzelmesini sağlayıcı bir etkiye sahiptir. Bu bağlamda bademin, depresyondaki insanlar için oldukça faydalı olduğunun özellikle altını çizmek gerekir.

3. Kaju: Bu besin maddesi yüksek oranlarda magnezyum içermektedir. Bu özelliği sayesinde, kan damarlarının açılmasına ve kanın vücut içi dolaşımının düzgün bir biçimde devam etmesine katkıda bulunur. Bu sayede beyin fonksiyonlarının da sağlıklı bir biçimde sürdürülmesi sağlanmış olur.

4. Fıstık: İçeriğindeki besleyici maddeler beyin için oldukça faydalıdır. Bu nedenle fıstık, hafızanın gelişmesi ve iletişimsel anlayış yeteneklerinin ilerlemesi açısından faydalı bir besin maddesidir. Uygun fiyatı nedeniyle düşünsel performans artıran yiyecekler arasında dünya çapında en fazla ilgi gören besin maddeleri arasında bulunmaktadır.

5. Çekirdek ve Türevleri: Tahıllı ekmek, patlamış mısır, kahvaltılık gevrek, arpa, yulaf ve diğer tahıl içerikli besinler beynin doğru ve sağlıklı çalışması için çok çeşitli faydalar sunmaktadır.

Fındıklı çikolata yiyen çocuk

Çikolata, Yağ ve Diğerleri

6. Bitter Çikolata: Bir yandan antioksidan özellikleri beynin daha uzun süreler genç ve sağlıklı kalmasını sağlarken, diğer taraftan flavonoid (P vitaminine benzeyen ve kanamalara karşı kullanılan bir madde) ve kafein gibi uyarıcıları sayesinde spor aktiviteleri ya da iş toplantıları için oldukça faydalı özelliklere sahiptir. Bir parça siyah ya da bitter çikolatanın konsantrasyonu artırma konusunda yaptığı pozitif etki şaşırtıcı düzeylerde olabilmektedir.

7. Zeytinyağı: Zeytinyağı, beyindeki her türlü zararlı maddeyi ortadan kaldırma yeteneği bulunan içeriklere sahiptir. Sahip olduğu bu tür özellikler sayesinde, hücrelerin hızlı bir biçimde yenilenmesini sağlar ve Alzheimer hastalığının önüne geçilmesinde yardımcı olur.

8. Hindistan Cevizi Yağı: Anti-inflamatuvar (enfeksiyon giderici) yapısı sayesinde kan damarlarının rahatlamasını sağlar ve hafızanın kuvvetlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kandaki oksijen düzeyinin artarak saflaşmasına katkı sağlar.

9. Kabak Çekirdeği: Omega 3 ve Omega 6 vitaminlerinin yanı sıra, A ve E vitaminleri ve çinko içeriği ile kabak çekirdeğinin iyi bir hafıza ve mental sağlık açısından tartışmasız en etkin yardımcı besin maddeleri arasında olduğunun altını çizmek gerekir.

10. Kabak: İçeriğindeki ana besin maddeleri kabağı düşünsel performansın artırılması bağlamında en önde gelen gıdalar arasına sokmaktadır. Kabakta folik asit ve B12 vitamini bulunmaktadır. İster kızartarak ister pişirerek tüketin, kabaktan olabildiği kadar fayda sağlamanız mümkün olacaktır.

«Beynin harekete geçirilmesi ve sağlıklı bir biçimde çalışmasının sağlanması, vücudun diğer organları üzerinde de oldukça pozitif bir etki yaratmaktadır. Bu durum, uyumlu bir yaşantı sunarak duygusal anlamda sağlıklı bir hayatın keyfini çıkarmamız için bize son derece faydalı olur.»

Sebzeler ve Balık

11. Ispanak: Yapraklı sebzeler arasında bulunan ıspanak, barındırdığı potasyum seviyesi ile beyindeki elektrik akımının kalitesine katkıda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, antioksidan özelliği ile de daha sağlıklı bir nevronik yapıya ulaşmada önemli bir görev üstlenmektedir. Ayrıca faydalı besleyici özellikleri bağlamında, ıspanakta dikkat çekici seviyelerde K ve E vitaminleri ile magnezyum ve folik asit bulunmaktadır.

12. Domates: Likopen maddesinin en fazla bulunduğu besinlerden biri domatestir. Bu madde, beyin hücrelerine zarar veren maddelere karşı savaşan çok güçlü bir antioksidandır. Bu maddenin varlığı, sadece beyin ile ilgili hastalıkların önlenmesine katkıda bulunmaz, aynı zamanda genel anlamda düşünsel aktivitelerin gelişmesi için de fayda sağlar.

Brokoli çorbası

13. Brokoli: Düşünsel performansı en güçlü biçimde ve tümüyle destekleyen gıdalardan birinin de brokoli olduğu düşünülmektedir. İçeriğindeki temel maddelerden biri olan kolin, hücrelerin ve beyin bağlantılarının gelişmesine yardımcı olmaktadır. Bu özelliği sayesinde brokoli, özellikle hamile kadınlar için en ideal besin maddelerinden biri olma özelliği taşır.

14. Çilek: Yüksek seviyelerdeki antioksidan içeriği ve enfeksiyon giderici kapasitesi nedeniyle çileğin beyin sağlığı için en ideal besin maddelerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Her zaman için mevsiminde tüketilen çilek, nöron kapasitesini artırıcı bir etkiye sahip olacaktır.

15. Somon: Her ne kadar hayvansal gıdalarla beslenmeyi tercih etmeyenler için pek işe yarar bir bilgi olmayacaksa da, yüksek oranda Omega 3 içeriği nedeniyle somon balığının beyin için oldukça faydalı bir besin maddesi olduğunu bilmek faydalı olacaktır.

Kısaca özetlemek gerekirse, her zaman için vücut sağlığına çeşitli faydaları bulunan yiyecekleri tercih etmeninin gerekliliği altının çizilmesi gereken bir gerçektir. Dikkatli beslenmek, geri döndürülemez nitelikteki hastalıkların ve diğer sağlık problemlerinin önüne geçebilmek için de kilit öneme sahiptir.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarda Kötü Beslenmenin Sonuçları 
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarda Kötü Beslenmenin Sonuçları 

Beslenme, çocuk sağlığının en önemli faktörlerinden biridir. Ebeveynlerin görevi, çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.