Gece Masalının Önemi

Çocuğunuz her gece uyumadan önce ona bir hikaye okumanızı alışkanlık haline mi getirdi? Bu yazımızda sizlere, bu güzel alışkanlığın faydalarından bahsedeceğiz.
Gece Masalının Önemi

Son Güncelleme: 13 Ocak, 2019

Bir alışkanlık olarak sayısız faydalarının yanında çocuklarımızı yataklarına yatırıp güzel bir masal anlattığımızda, aslında onlara güvenli ve istikrarlı bir kişiliğin çerçevesini de çizmiş oluruz. Bu sayede kendilerini daha önemli hissetmelerine, kendilerine olan güvenlerinin artmasına ve günlük olarak karşılaşacakları olaylara karşı ihtiyaç duyacakları yetenekleri kazanmalarına yardım etmiş oluruz.

Çocuklara gece yatmadan önce güzel bir hikaye okumak ya da anlatmak neredeyse otomatik olarak yaptığımız rutinler arasında bulunmaktadır. Çocuklar bu ana bayılırlar. Kendilerini daha yakın ve bir bağ içinde hissederler. Böylelikle yoğun geçen bir günü bitirirken onlar için oldukça özel bir alan yaratma şansına sahip oluruz.

Bu basit eylemin özellikle 2 ila 4 yaş arasındaki çocuklar için sunabileceğiniz en önemli akiviteler arasında bulunduğunu sizlere söylememiz gerekmektedir. Bu yaş gurubundaki çocuklar yüzleştikleri sayısız korkular nedeniyle kendilerini güvende hissetme ihtiyacı duyarlar. Gece yatarken anlatılan masallar, bu sorunun üstesinden gelmek için en iyi yöntemler arasında bulunmaktadır.

Gece Masalı Neden İyi Bir Alışkanlıktır?

Rutin

Çocuklar rutinlere ihtiyaç duyarlar. Çünkü rutinler onların kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Dünyayı öğrenme aşamasındadırlar ve etraflarındaki her şeyin sürekli olarak değiştiğini görürler. Bu nedenle, karşılarına bir sonra ne çıkacağını bilmek daha rahat olmalarına yol açmaktadır.

Banyodan sonra ya da akşam yemeğinin ardından ellerini yıkar ve dişlerini fırçalarlar. Daha sonra bir masal dinledikten sonra iyi geceler dileyerek uykuya dalarlar. İşte bu ritüeller çocukların rahatlamasına ve daha kaliteli bir uyku çekmelerine yardımcı olmaktadır.

Çocuklarına masal okuyan anne

Sevildiklerini Hissederler

Onlarla paylaştığınız özel anlar, hem siz hem de onlar için oldukça faydalı ve zenginleştirici bir detay olduğu açık bir gerçektir. Bu yüzden bir süreliğine cep telefonunuzu unutmanız ya da yapmanız gereken tüm o işlerden çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz bu süre zarfında uzaklaşmanız çok önemlidir.

Sizin sesinizi dinlemek, yakınlığınızı hissetmek ve masalın her bölümünde yaptığınız farklı vurguları gözlemlemek çocuğunuzun sarmalanmış, sevilen ve önemli hissetmesine yol açacaktır. Şüphesiz gece yatarken okuyacağınız masal, maceralarla dolu geçen bir günü sonlandırmak için sahip olduğunuz seçenekler arasında en iyisi durumundadır.

Yaşadıkları Tecrübeleri Sindirmek İçin Yardımcı Olur

Gün boyunca çocuklar çok farklı ve yeni durumlarla karşı karşıya kalırlar. Belki okulda bir arkadaşlarıyla kavga etmiş olabilir ya da öğretmenlerinin öğrettiği bir konuyu tam olarak anlamamış olabilirler. Bunlar ve benzeri birçok durum çocukların her gün karşılarına çıkabilecek yeni tecrübeler arasında bulunmaktadır.

Küçük dünyaları her gün biraz daha büyümektedir ve bu durum kabul edip sindirmesi hiç de kolay olmayan bir gerçektir. Bir masal dinlediklerinde, kendilerini o masal içerisine koyarak sahip oldukları birtakım korkuları ve güvensizlikleri betimleyebilirler. Sonrasında da masal kahramanından bu sorunlarla nasıl yüzleşmeleri gerektiğine ilişkin birtakım detaylar öğrenirler.

İşte bu sebepten dolayı çocukların yetişkinlik düzeylerine uygun masalların seçilmesi de oldukça önemlidir. Yaşın da ötesinde her çocuğun gelişimi kendine özgü bir çizgi takip eder. Bu duruma saygı ve anlayış göstermemiz gerekir. Onlara okuduğumuz masalların açık ve pozitif mesajları en basit bir biçimde anlamalarını sağlayacak türde olması gerekmektedir.

Çocuklara masalda nelerin olduğunu açıklamaya çalışmak gerekmez. İhtiyaç duydukları her an masalın istedikleri bölümünü anlayacakları konusunda onlara mutlaka güvenmelisiniz. Böyle bir davranış şekli terapi gibi bir etki yaratabilir. Bu bağlamda, çocukların çevrelerinden ne alabileceklerine dair kesinlikle zorlanmaması gerekmektedir.

Bilişsel Destek Sunar

Her ne kadar masal vakti daha çok duygusal ve rahatlamaya yönelik bir zaman dilimi olsa da, uyku öncesi dinledikleri masallar her zaman için yeni kelimeler öğrenmelerine, ifade yeteneklerinin gelişmesine ve dil kabiliyetlerinin daha iyi seviyelere gelmesine yardımcı olmaktadır.

Bunlara ek olarak, çocuklar masal dinlerken dikkat ve odaklanma konusunda da gelişim göstermektedirler. Bir hikayenin gelişimini takip ederek bir yandan hayal güçleri adeta uçuşa geçerken diğer taraftan da masalı başından sonuna kadar anlama konusundaki yetenekleri ilerleme göstermektedir.

“Çocuklara gece yatmadan önce güzel bir hikaye okumak ya da anlatmak, neredeyse otomatik olarak yaptığımız rutinler arasında bulunmaktadır. Çocuklar bu ana bayılırlar. Kendilerini daha yakın ve bir bağ içinde hissederler.”

Rahatlamalarını Sağlar

İyi bir hikaye, günü sonlandırmanın en iyi yoludur. Çocuklar bu anı uyku zamanı ile bağdaştırır ve çevrelerine duydukları ilgiyi doğal bir biçimde azaltırlar.

Mutlu sonla biten hikayeler seçin, okurken yumuşak bir ses tonu tercih edin, eğer yapabiliyorsanız odadaki ışık miktarını azaltın ve her zaman için masalı çocuğunuzun yatağında onunla birlikte okuyun. Bu şekilde çok daha sağlıklı bir uyku alışkanlığı edindiğine şahit olacaksınız.

Hep Aynı Hikaye!

Çocuğunuzun yatmadan önce sürekli olarak aynı hikayeyi okumanızı istemesi sizi şaşırtmasın. Daha önce de belirttiğimiz gibi, tahmin edecekleri durumlar ve sonraki adımda ne olacağını bilmek çocukların kendilerini daha huzurlu ve güvende hissetmelerine yol açmaktadır. Ağzınızdan çıkacak tüm kelimeleri bilmek, düşüncelerini ve gün içerisinde olan her şeyi bir düzene koymaları konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

Diğer taraftan, öğrenmenin en iyi yolu tekrar etmekten geçer. Çocuklara masal okuduğunuz her seferde onlar da yeni bir şeyler keşfederler. Yeni kelimeler öğrenir, yeni tecrübeler edinir ve masalı ilk dinlediklerinde yaşadıkları duyguyu yeniden yaşarlar.

Çocuklar için gece masalları

Sınırları Asla Unutmayın

Çocuklarımız sevilmeye ve korunmaya ihtiyaç duyarlar. Bu bağlamda koyacağımız sınırlar, onları sevdiğimizi ve onlara göz kulak olduğumuzu algılamaları için çok önemlidir. Çünkü çoğu kez neye ihtiyaçları olduğunu bilecek durumda değillerdir.

Eğer çocuğunuza sadece bir hikaye okuyacağınızı söylediyseniz, aranızdaki bu anlaşmaya mutlaka uyun. Bu sayede, ona sözünde durmayı da öğretmiş olacaksınız. Çocuğunuz, bir söz verdiğinizde bu sözü tutacağınız için size her zaman için güvenecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.