Genç Kızlar Hangi Yaşta Büyüme ve Gelişmeyi Bırakır?

Çocuklarımızın büyümesi, ebeveynler olarak bizde unutulmaz anılar bırakır. Gençlik yılları benzersiz bir zaman periyodudur ve çoğu zaman insan çok hızlı geçtiğini hisseder.
Genç Kızlar Hangi Yaşta Büyüme ve Gelişmeyi Bırakır?

Son Güncelleme: 09 Ekim, 2018

Çocuklarımızın büyümesini ve olgunlaşmasını izlerken kendimize şu soruyu soruyor olabiliriz: Genç kızlarımızın büyüme ve gelişme dönemi hangi yaşta son bulur?

Ergenlik öncesi dönemde ve ergenlik döneminde çocuklarımız önemli fiziksel değişimler yaşar. Bunlar arasında fiziksel büyüme belki de en dikkat çekici olandır.

Ergenlik öncesi dönemde ve ergenlik döneminde fiziksel gelişimin başlangıç zamanının erkek ve kız çocukları arasında farklı olduğunu biliyor muydunuz? Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız bu yazımızı okumaya devam edin.

Erkek ve kadın bedenlerinin karakteristik özelliklerinin belirginleşmeye başladığı zamanlar her iki cins için farklıdır. Aynı durum, bu sürecin tamamlanma zamanı için de geçerlidir. İlginç bir şekilde, kadınlar ergenliğe daha önce girer ve daha erken yaşlarda gelişim gösterir.

İlk yetişkinlik ve ergenlik döneminde gelişimin aşamaları ile ilgili detaylara girmeden önce, bu dönemlerin sadece boy uzamasını temsil etmediğinin altını çizmek istiyoruz. Gelişme ayrıca kilo alma, cinsel olgunluğa erişme ve hatta iç biyolojik süreçleri ifade eder.

Ergenlik dönemindeki erkekler ve kızlar arasındaki farklılıklar

Erkekler ilk yetişkinlik dönemine, yaklaşık 10 yaşlarında girme eğilimindeyken, kızlar ise yaklaşık bir yıl önce girerler.

Genç kadınların hayatındaki bu evre, meme tomurcuğu denen şeyin ortaya çıkmasıyla belirlenir. Bu terim, her iki memenin altında küçük bir bilye boyutunda yağlı doku birikimi anlamına gelmektedir. Bu, göğüslerin gelişiminin başlangıcını ve dolayısıyla büyüme çağının başlangıcını işaret eder.

Bu gelişmenin bir ürünü olarak, kadınlar ikincil cinsiyet özellikleri sergilemeye yine erkeklerden önce başlar. Bu özellikler, öncelikle, göğüslerin büyümesini ve genç kadınlarda vücut kütlesindeki artışı içerir. Erkeklere gelince, yüz kıllarının belirginleşmesi gözlenir.

Ergenlik çağı kızlarda 13 yaşında ve erkeklerde 14 yaş civarındadır. Her iki durumda da ilk yetişkinlik dönemi, aşağıdaki evreye geçiş dönemini temsil eder: Ergenlik.

“İlginç bir şekilde, kadınlar ergenliğe daha önce girer ve daha erken yaşlarda gelişim gösterir.”

Kızlar için ergenliğin başlangıcı

Ergenlik dönemindeki genç kadınlarda hormonal dengede ciddi değişiklikler olur. Vücutları, gonadotropin (ya da GnRH), östrojen ve progesteron gibi hormonları daha fazla miktarda üretmeye başlar.

Ayrıca aynı zamanda, daha fazla testosteron üretmeye başlarlar – bu hormon esasen erkeklerde baskın olan bir hormondur – fakat kadınlarda da daha az miktarda olmak üzere üretilir. Bu hormonal değişiklikler, önemli fiziksel değişikliklere sebep olur, örneğin:

göğüs büyümesi
 • Terleme artışı ve cilt yağlanması.
 • Özel bölgeler de dahil olmak üzere vücudun belirli bölgelerinde kıllanma.
 • Boy ve kilo artışı: Kızlarda 20 ila 25 santimetre arasında boy artışı ve 6 ila 9 kilogram arasında da kilo artışı görülür. Bu rakamlar kesin olmamakla birlikte kişiden kişiye değişim gösterir.
 • Göğüs büyümesi, kalçaların ve bacakların genişlemesi. Genç bir kadının bacaklarının genişlemesi ve kalçalarının büyümesi, vücut yağlarının yüzdesindeki artışla ilişkilidir.
 • Menstrüasyon dönemi ve cinsel organların gelişimi: İlk kez regl olmak genç kızlar için her zaman ergenlik döneminin başlangıcı anlamına gelmeyebilir. Ergenlik döneminin başlaması ilk kez regl olduktan sonra 2 yıl sürebilir.

Fiziksel değişiklikler, ergenlik döneminde genç kadınlarda meydana gelen tek değişiklik değildir. Bu dönemde bir kızın duyguları, zevkleri, başkalarıyla ilişki kurma ve dünyayı yorumlama şekli de dahil olmak üzere her şey değişir.

Tüm bu dönüşümlerin bir araya gelmesi belli bir istikrarsızlık hissiyatı yaratır. Bu nedenle, bu dönemde genç kızların ailelerinin desteğini almaları son derece önemlidir.

Ailedeki yetişkin bireyler, yaşanan pek çok değişiklikle birlikte ortaya çıkan güvensizlik hissinin üstesinden gelinmesine yardımcı olabilir.

Genç kızların büyüme ve gelişme dönemi ne zaman son bulur?

Kadınlar fiziksel gelişimlerine nasıl erkeklerden daha erken başlıyorsa, bu aşama da kadınlarda daha erken sona erer. Ortalama olarak, ergenlik dönemi genellikle 19 yaş civarında sona ermektedir. Ancak, ergenlik dönemi bazı kadınlar için daha genç yaşta bitebildiği gibi bazılarında ise daha geç son bulur.

genç kızlar

Genç bir kızın ebeveynlerinden genetik olarak aldığı özelliklerin, gelişiminden sorumlu tek faktör olmadığını bilmemiz önemlidir. İlk yetişkinlik ve ergenlik döneminde meydana gelen değişiklikler üzerinde etkili olan diğer faktörler şu şekildedir:

 • Beslenme: Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni, fiziksel gelişimde önemli bir faktördür. Bu, genç yaşlar da dahil olmak üzere, yaşamın her aşamasında geçerlidir.
 • Dinlenme: Her gün yeterli miktarda uyumak, vücudun optimum miktarda somatotrofin hormonu üretmesini sağlar. Somatotrofin, büyümeden sorumlu hormondur ve üretimi yalnızca uykudayken yapılır.
 • Egzersiz: Fiziksel aktivitenin faydalarından biri de kas ve kemik gelişimini desteklemesidir. Aynı zamanda iştahı artırır ve uykuyu tetikler – bu da vücudun iyi dinlenebilmesine destek olur. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır.
 • Sağlık: Son olarak, kalp hastalıkları, yeme bozuklukları, büyüme bozuklukları ve hormonal dengesizlikler büyüme ve gelişmeyi olumsuz yönde etkiler.

Sonuç olarak, hem erkek hem de kız çocuklarının ergenlik dönemleri boy ve kilo artışı ile son bulur. Bu durum hormonal değişikliklerin desteklediği doğal ve sağlıklı bir değişikliktir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Brix N, Ernst A, Lauridsen LLB, Parner E, Støvring H, Olsen J, Henriksen TB, Ramlau-Hansen CH. Timing of puberty in boys and girls: A population-based study. Paediatr Perinat Epidemiol. 2019 Jan;33(1):70-78.

 • Lalys L, Pineau JC. Age at menarche in a group of French schoolgirls. Pediatr Int. 2014 Aug;56(4):601-4.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.