Evcil Hayvanlar Neden Daima Çocukların İlgisini Çeker?

Evcil hayvanlar daima çocukların ilgisini çeker. Peki ya çocukların evcil hayvanlarla bu kadar fazla ilgilenmelerinin sebepleri nedir? Cevabını öğrenmek istiyorsanız yazıyı okumaya devam edin.
Evcil Hayvanlar Neden Daima Çocukların İlgisini Çeker?

Son Güncelleme: 21 Haziran, 2019

Çocuklar için evcil hayvanlar her zaman yanlarında olan ve onlara karşılıksız sevgi veren en yakın arkadaşlar gibidir. Bir evcil hayvan sahibi olmayan çocuklar ise fırsat bulduklarında daima ailelerinden bir tane sahiplenmelerini isterler.

Peki ya çocukların hayvanları bu kadar sevmelerinin sebebi nedir? İşte bugünkü yazımızda bu sorunun cevabını açıklayacağız.

Son yıllarda hayvan sahibi olma oranı hızlıca arttı. Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ve birçok Latin Amerika ülkesinde, evlerin %50’sinden fazlasında ailenin bir parçası olan kedi veya köpek bulunmaktadır.

Yalnız yaşayan ve evcil hayvan sahibi olan insanların sayısı da oldukça fazladır ancak evcil hayvan sahipleri genellikle küçük çocuk sahibi olan ailelerdir. Bu ailelerde çocuklarla evcil hayvanlar arasındaki yakın ve sevgi dolu ilişkiyi görmek mümkündür.

Çocukken sahip olduğumuz evcil hayvanları asla unutmayız. Onlar sonsuza dek hafızamızın bir yerlerinde kalırlar. Hayatımızın ilk yıllarında bizlere eşlik eden bir kedi, köpek veya başka bir evcil hayvanı mutlaka hatırlarız.

Evcil hayvanların dışında çocuklar balık tutmayı, doğa parklarını ve hayvanat bahçelerini ziyaret etmeyi de severler. Peki ya hayvanların çocukların ilgisini bu kadar çekmelerinin sebebi nedir?

“Bazı sözler hayatı değiştirirken bazı sesler ruhu değiştirir.”

Çocukların hayvanları sevmelerinin nedenleri

Şüphesiz ki, her çocuk farklıdır. Bu sebeple de, her çocuğun farklı bir hayvanı sevmesinin farklı sebepleri vardır. Bu sebeplerin bazıları emin olun sizi çok güldürecek.

Çocuklar ve hayvanlar arasında bu güçlü ve sevgi dolu bağın kurulmasını açıklayan nedenlerden bazıları şunlardır:

Bir arkadaştan daha fazlası, ailenin bir bireyi

Hayvanlar en iyi oyun arkadaşlarıdır. Onlar her zaman sizlerle oynamaya hazırlardır ve asla yorulmazlar. Bu sebeple de çocukların onları kardeş olarak görmeleri oldukça normaldir. Hatta çoğu zaman, çocukların ilk söyledikleri kelime genellikle evdeki evcil hayvanın ismi olur.

Suç ortakları ve korumacılar

Evcil hayvanlar çocuklarımız haylazlık yaptıklarında onlara ortak olurlar. Onlar pek farkında olmasalar da çocuklar yapmamaları gereken işlere bulaştıklarında her zaman yanlarındadırlar.

Çocuklar bu karşılıksız sevgi ve sadakati çok severler. Hayvanların onların hareketlerine karşı vahşice davranıp kızdıkları çok nadir görülmüştür. Onlar yalnızca çocukların tehlike altında olduklarını hissettiklerinde bu şekilde davranırlar.

çocuk ve kedisi

Bizleri güldürürler

Genellikle, bebeklerin ilk hatırladıkları ve taklit ettikleri sesler hayvan sesleridir. Bu sesler havlama, miyavlama veya başka hayvanlara ait sesler olabilir. Her ne ses çıkarırlarsa çıkarsınlar çocuklar hayvan seslerini taklit etmeyi çok severler ve bu onları kahkahalara boğabilir.

Kahramanlar ve televizyon karakterleri

Televizyon, sinema ve diğer görsel – işitsel araçlar çocukların kişisel zevklerini ve tercihlerini belirlemede önemli rol oynamaktadır. Genellikle çocuk hikayeleri anlatmak üzere hayvanlar insanlaştırılırlar. Böylelikle çocukların dikkatlerini toplayabilirler.

Farklı hareketlerin değerlendirilmesi

Gün içinde başımızdan farklı olaylar geçse de çocuklar için bu durum biraz daha farklı. Dünyayı ve çevreyi yeni keşfetmeye başladıklarından ötürü, doğal habitatında herhangi bir hayvan gördüklerinde çok şaşırırlar.

Daha önce çamurların arasında yuvarlanan bir domuz veya kırlarda koşan bir at görmedikleri için bu görüntü onları fazlasıyla etkiler. Korkmaktan öte, gördükleri karşısında büyülenirler. 

Doğru evcil hayvanı seçmek için tavsiyeler

Çocuklar hayvanları bu kadar sevdiklerine göre bir evcil hayvan edinmek onlar için mükemmel bir hediye olacaktır. Bir evcil hayvan sahibi olmanın çocuklara sağladığı yararlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Evcil hayvan tarafından sevilmek onların özgüvenlerini geliştirir.
  2. İhtiyaçlara ve duygulara karşılık vermeyi öğrendiklerinden ötürü sosyal becerileri gelişir.
  3. Hayvanların beslenme, temizlik ve çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaları sorumluluk bilinci oluşturur.
çocuk ve koyun

Evcil hayvan seçimi birçok etkene bağlı olarak değişebilir. Alerji ve bir takım sağlık problemleri, evdeki müsaitlik durumunu ve bir evcil hayvan sahiplenmenin maliyeti göz önünde bulundurulması gereken bir takım noktalardır.

Kediler ve köpekler evcil hayvan sahibi olmak isteyenlerin en çok tercih ettiği hayvanlardır. Ancak, kedi ve köpek sahiplenmek mümkün değilse bir tavşan, balık veya hamster sahiplenmeyi de düşünebilirsiniz.

Bu hayvanların bakımı oldukça kolaydır ve çok oyunculardır. Bu üç hayvan arasında tavşanlar diğerlerine göre özel ilgi gerektirir fakat size verdikleri sevgi buna kesinlikle değer.

Son olarak, çocuklarımıza her fırsatta bir hayvan sahibi olmanın ne kadar  büyük bir sorumluluk olduğunu hatırlatmalıyız. Evcil hayvan sahiplenmeye karar verdikten sonra onlara iyi bir hayat yaşamaları için her imkanı sunmaya gayret etmeliyiz. Ve tabii ki, bize verdikleri karşılıksız ilgi ve sevgiyi biz de onlara vermeliyiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gómez G., L. F., Atehortua H., C. G., & Orozco Padilla, S. C. (2007). La influencia de las mascotas en la vida humana. Revista Colombiana de Ciencias Pecuarias, ISSN-e 0120-0690, Vol. 20, No. 3, 2007, Págs. 377-386.
  • González Jiménez, A., Márquez Hernández, V., López Rodríguez M. (2015). Educación y salud en una sociedad globalizada. Edition: 1ª, Chapter: 39. Universidad de Almería. Pp.186-192. Extraído de: https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=VjwwBwAAQBAJ&oi=fnd&pg=PA186&dq=amistad+mascotas+y+niños&ots=gZSP8yTJVE&sig=wQCtniVtSde2BjvJE-1BaibDLEA#v=onepage&q=amistad%20mascotas%20y%20niños&f=false
  • Martínez, C. A. C., Garaviño, S. M. H., Martínez, D. I. J., & Restrepo, M. T. (2011). Estudio descriptivo de los efectos que ejerce el perro como mascota en el desarrollo de la motricidad gruesa de infantes sanos de cinco años de edad. Revista Lasallista de Investigacion.
  • Taxa, J. (2012). Representaciones y vínculo entre niños y sus mascotas (MasterThesis). Pontificia Universidad Católica de Perú. Lima. Extraído de: http://tesis.pucp.edu.pe/repositorio/bitstream/handle/123456789/1701/TAXA_MARCOS_JUAN_CARLOS_REPRESENTACIONES.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.