Kitaplardan Uyarlanan Çocuk Filmleri

Kitaplardan uyarlanan çocuk filmleri arıyorsanız, bu yazımızda pek çok farklı seçeneğe ulaşabilirsiniz.
Kitaplardan Uyarlanan Çocuk Filmleri

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2019

Bir kitabın film versiyonunu beklemek oldukça yaygın bir davranış olsa da, kitaplardan uyarlanan çocuk filmleri çocukları kitap okumaya teşvik etmeye yardımcı olabiliyor.

Anne babalar olarak, çocuklarınıza kitap ve film arasındaki farkları bulmak gibi küçük görevler verebilirsiniz. Bu sayede, çocuğunuzun eğlenerek kitap okumasına yardımcı olabilirsiniz. Bu yazımızda kitaplardan uyarlanan çocuk filmlerini öğrenebilirsiniz.

Kitaplardan uyarlanan çocuk filmleri

1. Alice Harikalar Diyarında

Lewis Carroll tarafından yazılan Alice Harikalar Diyarında kitabı, pek çok kez filme uyarlanan bir çocuk edebiyatı klasiğidir. Bu filmin Disney yapımı animasyon versiyonunu veya diğer versiyonlarını izleyebilirsiniz.

2. Mary Poppins: Sihirli Dadı

Lewis Carroll kadar ünlü olmasa da, Pamela Lydon Travers, Disney tarafından uyarlanan ve 2018 yılında dünyanın dört bir yanında pek çok ailenin severek izlediği bir başka klasik olan Mary Poppins’in yazarıdır.

Bu kitabı bir başlangıç noktası kabul ederek, çocuğunuzu kendi fantastik dadısını betimlemesi ve çizmesi için teşvik edebilirsiniz. Böylece filmi ve çocuğunuzun hayal gücünü karşılaştırabilirsiniz.

kitaptan uyarlanan filmler

3. Arkadaşım Canavar

Çocuk edebiyatının en bilinen resimli hikayelerinden biri, Maurice Sendak’ın çocukların hayal dünyasını keşfetmesine yardımcı olan eseridir. Kitaptaki resimler ve filmdeki görseller arasındaki farkları bulmak, çocuğunuzda bu harika kitabı okuma isteği uyandırmak için etkili bir yöntemdir.

4. Matilda

Çocuk kitaplarından uyarlanan en popüler filmlerden bir tanesi de Matilda’dır. Hep var olan kitap okuma isteğiyle ünlü bu küçük kahramanı veya kötü okul müdürü Trunchbull’ün yaptığı çikolatalı kekin tamamını yemeye zorlanan Bruce’u kim unutabilir?

Kitaptaki karakter betimlemeleri sayesinde, film başlar başlamaz çocuklar karakterleri kolayca tanıyabilecektir.

5. Harry Potter Serisi

Harry Potter filmleri, belki de çocuk hikayelerinin beyaz perdeye en iyi uyarlanmış halidir. Kitapların oldukça uzun olması ve yazar JK Rowling’in pek çoğu filmlerde yer almayan karakter detayları nedeniyle, filmleri izlemeden önce kitapları okumak iyi bir fikirdir.

Kitaplardan uyarlanan çocuk filmlerine başka örnekler

6. Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Ronald Dahl, tüm zamanların en iyi bilinen çocuk kitabı yazarlarından bir tanesidir. Kitaplarından birkaç tanesi beyaz perdeye uyarlanmıştır. Kitabı okurken çocuklar Willy Wonka’nın Çikolata Fabrikasını hayal ederken eğlenebilir ve Oompa Loompas ve diğer karakterleri perdede görünce heyecanlanabilir.

Charlienin çikolata fabrikası

7. Orman Çocuğu

Kitaplardan uyarlanan bir diğer Disney filmi ise Rudyard Kipling tarafından yazılan Orman Çocuğu kitabıdır. Bu kitapta hayvanlar tarafından bakılan bir çocuğun hayatı anlatılmaktadır. Bu kitap da çocuğunuzun hayal gücünü harekete geçirecektir.

Filmi izlemeden önce kitabı okumak, çocuğunuzun Baloo, Mowgli ve Bagheera’yı kendi kafasında canlandırmasına olanak tanıyacaktır.

8. Oz Büyücüsü

Kitaplardan uyarlanan en eski çocuk filmi Oz Büyücüsü’dür. Kitap 1900’lü yıllarda yazılmıştır ancak film versiyonunun tamamlanması neredeyse 40 yıl sürmüştür. Bu kitap da, film tarihindeki en popüler müzikaller arasında yerini almıştır.

İlginizi çekebilir ...
Disney Filmlerinden Hayat Dersleri İçeren 7 Alıntı
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Disney Filmlerinden Hayat Dersleri İçeren 7 Alıntı

Kalplerimizde unutulmaz hisler bırakan ve hiç eskimeyen ifadeler var. Sizin için Disney filmlerinden hayatınızı yansıtacak birkaç ifade seçtik.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.