Mutlu Çocuklardan Öğrenilecek 4 Şey

Mutlu Çocuklardan Öğrenilecek 4 Şey

Son Güncelleme: 16 Temmuz, 2018

Yetişkinler genellikle asıl çocukların ailelerinden bir şeyler öğrenmesi gereken taraf olduğunu düşünürler. Mutlu çocukların hayatın ebedi öğrencileri olduğunu ve başarılı olup olmamalarının içinde bulundukları topluma bağlı olduğunu söylerler.

Bu düşünce kısmen doğru da olsa aslında ebeveynlerin çocuklarından öğrenecekleri o kadar çok şey vardır ki insanı şaşkına çevirebilir.

Mutlu çocukların hayatlarını yaşayış şekilleri ve kendi dünyalarının gelişimini görme şekilleri onları dikkat ile gözlemleyen ebeveynlerine çok önemli kazanımlar sağlayabilir. Kişilerin çocuklarına uyguladıkları ebeveynlik tarzı çok önemlidir ve bazen ebeveynler çocuklarının mutluluğuna yeterince eşlik edemediklerini hissedebilirler.

İyi oluşturulmuş aile değerleri asla belli bir tarzın dışına çıkmazlar. Ebeveynlerin çocuklarının gerçek değerlerini görmeleri ve hayata duydukları saygıyı anlamaları gerekmektedir. Aileler, birlikte eğlenmek adına en basit ve en düşük bütçeli aktiviteleri seçebilirler ve bu seçimlerinin sonucunda eylemi ne kadar basitleştirirlerse çocuklarının da o kadar mutlu olduğunu fark edebilirler. En mutlu çocukların size öğretecekleri de daha çok olur.

Mutlu Çocuklardan Öğrenilecek 4 Şey

  1. İyi bir ebeveyn olmak yeterlidir

Çocuklarınızın mutlu olabilmeleri için en iyi anne ya da en iyi baba olmanız gerekmez. Tek yapmanız gereken şey iyi bir anne ya da baba olmak için çaba sarf etmektir ve sizin bu çabanız çocuğunuz için yeterli olacaktır. Çocuklarınızı anlamak, çocuklarınıza ve kendinize saygı duymak için annelik ve babalık kavramları ile ilgili gerçekçi bir bakış açısına sahip olmak gerekir. Bu günlük gerçeklikler ile savaşmalı ama aynı zamanda kendi eksikliklerinize karşı da daha hoşgörülü olmalısınız. İşin sırrı anne ve baba olmaktan keyif alabilmektedir.

  1. En İyi Olmak Zorunda Değilsiniz

Çocukların en iyi çocuk olması gerekmediği gibi ebeveynlerinin de en iyi ebeveynler olması gerekmez. En iyi olmak daha önemli biri olduğunuz anlamına gelmez. Kişinin kendini ebeveyn olarak ölçmesinin ya da çocuk olarak diğerleri ile kıyaslamasının hiç gereği yoktur. Çocukların ya da ebeveynlerin başarı ve başarısızlıkları ortaktır. Ama bu başarı ve başarısızlıkları nasıl algıladıkları ebeveynlik tarzlarının , kuvvetli ve zayıf yanlarının doğrudan bir göstergesidir.

Mutlu Çocuk ve Yıldızlar

Ebeveynlerin çocukları için her zaman en iyiyi içten bir şekilde istemelerine rağmen bu isteklerinin bir takıntıya dönüşmemesi gerekmektedir. Çocuklarınızı oldukları şekilde sevmeniz hem siz hem de onlar için en doğrusudur. Çocuklar (ve yetişkinler) kendileri olmalı ve birçok durumdaki hata ve başarısızlıklarından dersler çıkarmalıdırlar. Çocukların ihtiyacı olan şey destek, sevgi, rehberlik ve şefkattir.

  1. Mutlu Ebeveynler Mutlu Çocuklar Yetiştirirler

Hayat, aile ve iş konularında dengeyi sağlayabilen ebeveynler kendilerini daha mutlu hissedecekleri için ebeveynleri ile daha çok keyifli zaman geçiren çocuklar da daha mutlu çocuklar olacaklardır. Bu bahsettiğimiz konu tabii ki kolay olmayacaktır ama imkansız diye bir şey yoktur. Hayatta gerçekten önemli olan tek şey ailedir.

İş yerinizde çok çalışmanız tabii ki önemlidir ama hayatınızı doğru düzenlemeniz ve çocuklarınız ile zaman geçirebiliyor olmanız eşit ölçüde (ya da belki daha da fazla) önemlidir. Siz, ebeveyn olarak çocuğunuzun hayatında vazgeçilemez bir konumdasınız. Bu konuya ters açıdan baktığımızda ise iş yerlerinde hiç kimse vazgeçilmez değildir. İş yerinizdeki insanlar sizin ofisten en son çıkan kişi olmanızı hatırlamazlar. Bu nedenle işlerini önceliğiniz yapmaktan vazgeçin ve çocuklarınız ile geçireceğiniz kaliteli zamanları hem çocuklarınız hem de kendiniz için arttırın. Göreceksiniz ki buna değer!

Mutlu Çocuklar
  1. Bağımsızlık En İyi Yoldur

Çocuklarınızın gelişimi ve mutluluğu için onlara bağımsız olmayı öğretmeniz çok önemlidir. Bağımsız olmak çocukların kendine yeterli yetişkinler haline gelmelerine yardımcı olur. Ayrıca kendine yeterli çocuklara sahip olan ebeveynler de kendi yeterliliklerinin farkına varırlar ve ebeveyn olmanın getirdiği korkulardan kurtulurlar. Çocuklarının büyüdükçe artan yeteneklerine daha çok güvenirler.

Çocukların bulundukları yaşa uygun sorumluluklar almaya ihtiyaçları vardır ve eğer siz onlara bu tarz sorumluluklar alma olanağı verirseniz onlar da size yapabileceklerinin tümünü göstereceklerdir. Siz, yavaş yavaş onların özgürlük alanını arttırdıkça onlar da kendi yeteneklerinin sınırlarını genişleteceklerdir. Çocuklarınıza içlerinde bulundukları dünyada ve toplumda yönlerini bulmayı öğretin. Doğru bir şekilde rehberlik ettiğiniz çocuklarınız bu görevi de başarı ile yerine getireceklerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hogg, T. (2005). El secreto de educar niños felices y seguros. Editorial Norma.
  • Piñeiro, B. (2016). Educando niños felices. XinXii.
  • Greenspan, S. I. (2009). Great kids. Niños felices: cómo enseñar a tu hijo las diez cualidades esenciales para alcanzar una vida feliz (No. Sirsi) i9788449321931).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.