Bir Babanın Küçük Kızına Mektubu

Bir Babanın Küçük Kızına Mektubu

Son Güncelleme: 01 Mayıs, 2018

Bir babanın küçük kızına öğretebilecekleri kitaba değil sadece onun kalbine yazılabilir. Kızının hayatında rol alan ve onu etkileme sanatında bilge olan bir baba gerçekten özeldir. Babanın duyarlılığı kızı büyüdükçe hayatına bir illüzyon ve bir güzellik katar.

Bir çocuk sahibi olmanın bizi umut ve beklentiler ile doldurup taşırdığı hepimizin bildiği bir şeydir. Bunun ile birlikte zaman geçtikçe her şeyin her zaman o kadar da kolay olmadığını keşfederiz. Bir çocuk büyütüyor olmanın çeşitli mücadeleleri vardır. Çocuk büyütmek zorunluluklar ve fedakarlık gerektiren sorumluluklar ile bezenmiştir.

Çocuklarımız ile ilgili eskiden kurduğumuz hayaller buharlaşıp uçmuş olabilir ama çocuklarımızın ihtiyaç ve isteklerini barındıran yeni hayaller kurma arzumuzu hiçbir zaman kaybetmeyiz.

Bugün, “Ben Anneyim” sayfamızda kurduğumuz bu hayallerin detaylarını konuşmak istiyoruz. Bir baba çocuklarını sadece aklının bir köşesinde tutup sevmemeli, aynı zamanda da çocuklarının kalplerine ve zihinlerine erişebilmelidir.

Bahsettiğimiz bu “çocuğuna ulaşabilme” konusu şüphesiz ki birçok babanın hali hazırda yaptığı bir şeydir. Bu babalar değerli ufaklıklarının hayatlarının yadsınamaz bir parçasıdırlar. Ve gelecekte küçük hazineleri büyüyüp harika bir kadın haline geldiğinde mutlaka babasına teşekkür edecektir.

“Ben senin babanım ve sen benim küçük kızımsın” demek yeterli değildir; bu hislerimi göstermeliyim

babasına makyaj yapan kız

Baba olmak kolaydır. Aslında dünyadaki en kolay şey olduğu bile söylenebilir. Bunun ile birlikte iyi bir baba “babalık” vasfının zaman içerisinde elde edileceğini ve devamlı olarak kendisini ispatlaması gerektiğini “babalık” görevi başladığı anda bilir. Bir baba kızına yakın olmalı iken aynı zamanda da kızının güvenebileceği ve hayran olacağı bir kişi olmalıdır.

  • Küçük kızı dünyada yolunu bulmaya çalışırken, öğrendiği her yeni kelimede, yaşadığı her başarısızlıkta babası orada, onun yanında olmalıdır.
  • Babası, kızının birlikte oynayabileceği yaşı “biraz” büyük bir çocuk gibi olmalıdır. Bunun ile birlikte her şey tabii ki oyundan ibaret olmamalı, babalar kızlarını korumalı, onlara öğütler vermeli ve hayatta kızlarına yol göstermelidirler. Babalar olgun, cesur, mutlu ve kendisini seven yetişkinler gibi davranmalı, her şeyin ötesinde kızlarını çok sevmelidirler.

Bir baba kızına aynı zamanda duyarlı tarafını da göstermeli ve bu duyarlılığını gerektiğinde kendisini onun yerine koyarak gösterebilmelidir. Kızını anlamaya ve ihtiyaçlarını önceden sezmeye çalışmalıdır. Olay ve durumları, bazen kendisine saçma ya da tuhaf gelse bile kızının gördüğü şekilde görmeye çalışmalıdır.

Tüm bu saydıklarımızı kızına verebileceği en iyi şey olduklarını bildiği için yapacaktır. Ve bunları yaparak dünyadaki en değerli ünvanı kazanacaktır: “Baba.”

Sana verdiğim sözleri tutacağım

babasının yüzünü tutan bebek

Bütün küçük erkek ve kız çocukları tutarlı, istikrarlı güvenli ve bilge bir şekilde yetiştirilmeye ihtiyaç duyarlar. Bir babanın kızına herhangi bir konuda söz verip sonrasında bu sözü tutmaması kızının hayatında kalıcı bir iz bırakır.

Eğer bir baba kızına ihtiyacı olduğu her zaman yanında olacağını söylüyorsa bu söylediğini gerçekleştirmelidir. Zaman içerisinde kızı babasının hayatında bir önceliği olduğu hissini kaybeder ise dünyanın güvenilmez bir yer olduğunu düşünmeye başlayacaktır. Dünyayı acı veren bir yer olarak görmeye başlayıp verilen sözlere güvenmeyecektir.

Sorumluluğunun farkında olan bir baba verdiği sözleri tutmayı hayatında bir öncelik haline getirir.

Sana sadece benim küçük prensesim olmayı değil aynı zamanda güçlü ve cesur olmayı da öğreteceğim

balerin kız

İyi bir baba bu dünyada güzelliğin insanı mutlu etmeye yetmeyeceğini bilir. Tabii ki küçük kızınız gözlerinizin bu dünyada gördüğü en güzel ve kusursuz şeydir.

Ama bir baba kızına güçlü ve cesur olmayı öğretmeye ihtiyaç duyar. Kızını hayalleri için, kendi seçtiği hayalleri için savaşmak konusunda teşvik etmek ister.

Bir baba kızının kendini koruyabilmesini, kendi adına korkusuzca konuşabilmesini ve fikirlerini savunabilmesini ister.

Baba kızının hayatına, kızının değer yargıları içerisinde ve bu değer yargılarına saygı duyarak yardımcı olur. Baba, kızı için her zaman ulaşabileceği günlük bir rehber ve öz saygı kaynağı olmalıdır.

Baba kızına, güzel yüzünden okunan değil, kalpten gelen o otantik mutluluğu öğretecektir.

Sana korkmamayı öğreteceğim

Babası, kızının hayatının ilk yıllarındaki kabuslarla, dolaptaki canavarlarla, kızının ilk adımlarını atarken ya da okula başlarken yaşadığı güvensizlikler ile savaşan süper kahraman olacaktır.

Bunun ile birlikte baba kızına yavaş yavaş ve günden güne tavsiyeleri ile yol göstermeye başlayacak ve doğru kararlar alabilmesi için kızının yaşadığı korkuları dağıtacaktır. Kızının günlük hedeflerine erişebilmesi için gereken cesaret konusunda ilham kaynağı olup onun kuşkularından arınmasına yardımcı olacaktır.

Hayatımın aşkı olacaksın ama sen kendi hayatının aşkını bulduğunda ben seni özgür bırakacağım

gülüşen baba kız

Hiçbir erkeğin “babasının küçük kızı” için yeterince iyi olmadığı her zaman söylenegelmiştir. Bunun ile birlikte iyi bir baba kızını, gitmek istediği yolu seçmesinde özgür bırakması gerektiğini bilir. Hayatında istediği kişileri, bazen hata yapsa bile, kendi seçebilmelidir. Yaptığı bu hatalar, hayatı boyunca ona birer ders olacaklar ve daha iyi seçimler yapması konusunda ona hizmet edeceklerdir.

Yapılan bu hatalara sitem edilmemelidir. Kapıları çocukları için her zaman açık olacaktır. Babası kızını her zaman anlayıp ona yakın olacak ve kızına aşkın her zaman yaşamaya değer bir macera olduğunu hatırlatacaktır. Kızı, hayatının özel kişisini seçmeyi bildiği gibi kendi değerini de asla unutmamalıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.