Bir Babanın Çocuğunu Terk Etmesinin 5 Sonucu

Bir Babanın Çocuğunu Terk Etmesinin 5 Sonucu

Son Güncelleme: 29 Nisan, 2018

Babaların, ailede ve çocuklarının gelişiminde çok önemli bir rolü vardır. Ne yazık ki, birçok çocuk babaları tarafından terk edilmeyi tecrübe ediyor ve bu da ciddi sonuçlar doğurabiliyor.

Birçok anne, aynı anda hem anne hem de baba rolünü üstleniyor. Eksiklikleri doldurmak ve çocuklarına baba figürünün yokluğunu hissettirmemek için büyük çaba sarf ediyorlar. Buna rağmen, bazı durumların yaşanması kaçınılmazdır.

Onlara ihtiyaç duydukları desteği verebilmek için çocuklarınızın eylemlerine dikkat etmeniz gerekir.

Baba tarafından terk edilmenin sonuçları

  1. Düşük özgüven. Bir babanın yokluğu; korku, hayal kırıklığı ve öz güven eksikliği yaratabilir. Çocuklar okul çağına eriştiğinde ve farklı gerçeklerle yüzleştiklerinde, eksikliği daha çok hissedilir.

Bu süre zarfında, babalarının yokluğunu başkalarıyla doldurmaya çalışacaktırlar. Dedesinde, amcasında ya da hayatındaki başka önemli bir erkekte tanımlayabilecekleri bir baba modeli arayışına girebilirler.

  1. Kötü okul performansı. Bazı araştırmalar, hayatlarında baba figürü olmayan çocukların daha düşük notlar aldıklarını göstermektedir.

Çalışma; çocukların depresyon, cesaret eksikliği, ilgi eksikliği, kaygı, stres ve okulda düşük konsantrasyon sorunları yaşayabileceğini doğrulamaktadır.

  1. Kötü davranışlar sergileme. Babasız büyüyen çocuklar toplumda daha isyankar olma eğilimindedirler ve genellikle daha az hoşgörülüdürler. “Kimse beni anlamıyor” düşüncesine kapılırlar. Bu süreç ergenlik döneminde yaşadıkları hormonal değişikliklere bağlı olarak daha da belirginleşir.
  2. Kimlik sorunları. Baba modelinin olmaması, çocuklarda kişilik problemlerine, erkek ve kadınların birlikte bulunduğu ortamlarda dikkat edilmesi gereken davranışların kavranmasında zorluklara neden olabilir.
  3. Karşı cinse nasıl davranacağını bilememe. Erkek çocuklar söz konusu olduğunda, kadınlara nasıl davranılacağına dair doğrudan bir rol modele sahip olmadan büyürler. Kızlara gelince, nasıl bir muamele görmeleri gerektiğini bilemezler, çünkü büyürken ailelerinde bunu gözlemleyememişlerdir.

Çocuklar onlara ne öğretmeye çalıştığınızı hatırlamaz, sizin nasıl biri olduğunuzu hatırlar.

-Jim Henson-

şapkalı kız çocuğu

Babalar neden çocuklarını terk eder?

Kathryn Edin ve Timothy J. Nelson yürüttükleri bazı çalışmalar sonucunda, babaların çocuklarını terk etmelerinin bazı nedenlerini tespit etmişlerdir.

Birlikte Philadelphia ve New Jersey’deki mahallelerden topladıkları bilgilerde birçok babanın “ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını” iddia ettiklerini görmüşler.

Edin ve Nelson’un araştırmasına katılan erkeklerin dörtte üçü, baba olacakları haberini duyduklarında mutluydu. Bunu kendilerini değiştirmek ve olgunlaşmak için bir fırsat olarak değerlendirdiler. Ama gelecekte olacaklara hazır olmadıkları için bir noktada fikirlerini degiştirmişler.

Babaların çocuklarını terk etmesine yol açan diğer unsurlar; alkol ve uyuşturucu kullanımı, yasal sorunlar, işsizlik ve babanın, bekar olsa bile, diğer kadınlarla olan ilişkisi…

Araştırmacılar “terk eden” babaların aslında iyi niyetli olduğunu, ancak sorumlulukları ile karşı karşıya kaldıklarında fikirlerinin değiştiğini belirtiyorlar.

Çocuklar ebeveynlerini sevmekle başlarlar; sonra onları yargılarlar; ve nadiren, onları affederler.

-Oscar Wilde-

Çocuğunuzun babası tarafından terk edilmesi durumunda ne yapmalısınız?

  1. Çocuklarınızla iyi iletişim kurun. Çocuklarınızla konuşun ve onlara net ve basit açıklamalar yapın. Çok fazla ayrıntıya girmeyin. Onlara her zaman sevginizi ve şefkatinizi göstererek, kendilerini değerli hissetmelerini sağlayın. Kurduğunuz iletişimin çocuğunuzun yaşına uygun olması gerektiğini de unutmayın.
  2. Onları ihmal etmeyin. Size her zamankinden daha çok ihtiyaçları var. Birlikte parka gidin. Yürüyüşe çıkın. Birlikte yemek yapın. Çocuklarınızın zihinlerini meşgul etmeleri ve birlikte vakit geçirmeniz önemlidir. Onları cesaretlendirin ve onlarla gurur duyduğunuzu göstermeye çalışın.
  3. Akrabalarınız da destek olabilir. Büyükanne ve büyükbabalardan, teyzelerden, amcalardan ve kardeşlerden yardım isteyin. Çocuklarınız ihtiyaç duydukları anda çok büyük destek olacaklardır.

Ailenizde baba figürünün eksik olması durumunda, çocuklarınıza elinizden geldiğince sevgi göstermeye çalışın. Zihinsel gücünüz bu durumda büyük önem taşımaktadır. Bu gücünüzle, her iki görevi de yerine getireceksiniz ve eksiklik fark edilmeyecektir.

Terk edilmeye odaklanmayın. Basitçe ilerleyin, yolunuza çıkan her türlü engeli aşın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.