Mutluluğu Öğretmek İçin 7 Tavsiye

Mutluluğu Öğretmek İçin 7 Tavsiye

Son Güncelleme: 21 Temmuz, 2018

Belki de her annenin aslında en derinden istediği şey, çocuğunun her şeyden önce mutluluğu bulması ve hayatın karşısına çıkardığı her zorlukla başa çıkabilmeyi bilmesidir. Bu da demek oluyor ki şartlar ne olursa olsun her şeyin olumlu tarafını görmek, bunu bir avantaj olarak kullanmak ve akıntıya karşı yüzmeye çalışmak yerine kişisel iyilik için çabalamak gerekir.

Her anne çocuğunun mutlu olmasını ister. Fakat bunu istemenin ötesinde bizler de onlara her şeyin iyi tarafını görmeyi öğrenmeleri için nasıl yardımcı olabileceğimizi bilmeliyiz. Bu bakış açısı, pozitif psikolojik teknikler uygulanarak onlara öğretilebilir.

Çocuğunuzun bedenini, vücudunu ve kalbini eğitmeye katkıda bulunarak onun kendi ve etrafındakilerin güçlü yönlerine ve yeteneklerine odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Bu, pozitif psikoloji denilen düşünce biçiminin amaçlarından biridir.

Pozitif psikoloji bize çocuklarımıza değerli ve güçlü olduklarını hissettirmek ve öğrenmek için kolayca ve emin adımlarla ilerleyebileceklerini öğretmede yardımcı olabilir. Ayrıca, öğrenme süreci o kadar keyifli bir hal alacak ki buna devam etmek isteyeceklerdir.

mutlu aile

Mutluluğu öğretmek için bu tavsiyeleri uygulayın

Mutluluğu öğretmek, pozitif duygularımıza odaklanmak için bazı basit egzersizleri uygulamaya koymak anlamına gelir ve bunun çocuklarımız üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır. Pozitif psikolojinin temeli önce bizim iyimser olmamıza odaklanır ki mutlu çocuklar yetiştirebilelim.

Pozitif duyguları arttırın

Beynimiz, vücudumuz ve bilincimiz duygularımızı besler. Fakat negatif tecrübeler ve duyguların, pozitif olanlara göre daha etkili olduğu görülmektedir.

Bazen olumsuz duygularla ve kötü düşüncelerle yaşamak bize daha kolay gibi gelebilir. Bu sebeple olumsuz duyguları olumlu duygularla dengede tutmak önemlidir.

Çocuğunuz her kötü hissettiğinde bunu olumlu bir duygu ile dengelemeye çalışın.

Bu bir oyun gibi gelebilir fakat pozitif psikolojinin birçok faydası olduğu görülmüştür. Özellikle çocuklar için pozitif psikoloji alıştırmaları duygularının farkında olmalarını, onları kabullenmelerini, kontrol etmelerini, onlardan keyif almalarını, onlarla anı yaşamayı ve pozitif sinirsel bağlantıları güçlendirmek için onları hatırlamalarını sağlar.

Bunlar pozitif psikolojinin insan vücuduna olan etkilerinin birkaçıdır ve bilim adamları da neşe, aşk, mizah ve şevk gibi pozitif duyguların bilişsel boyutta da dahil olmak üzere fiziksel ve psikolojik sağlığa etkilerini araştırmaktadır.

İşte bu sebeple çocuğunuza her durumda barağın dolu tarafından bakmayı öğretmek çok önemlidir.

Anı yaşayın ve bunu öğretin

Doğu felsefesi günümüzde çok yaygınlaştığından dolayı “Anı yaşayın” ve “Şimdiki anda kalın” gibi cümleler bugünlerde sıkça tekrarlanan kavramlar haline gelmiştir.

Bunları değersizleştirmek yerine ana ve olduğumuz yere odaklanarak bunları uygulamalı ve olumlu hisleri tecrübe etmeliyiz. Çocuğunuz size bunun için teşekkür edecek çünkü ana odaklanarak onları dinlediğinizde ne söylediklerini gerçekten duymuş olursunuz. Aynısı onlara yemek yedirdiğiniz, onları yıkadığınız durumlar için de geçerlidir.

Anı yaşamaya çalışmak için kendinize şu soruları sormalısınız: Aklım şu an nerede? Ne okuyorum? Ne dinliyorum? Kimle konuşuyorum?

Her işi başarılı bir şekilde sonuçlandıracağınızdan ötürü sizin örneğinizden yola çıkarak çocuğunuz yaptığı şeye odaklanmanın faydalarını öğrenecek.

anne kız kahve içiyor

Suçlamadan dinleyin

Aktif bir şekilde, aksini ispatlamaya çalışmadan ya da hissettikleri için onu küçümseyip suçlamadan çocuğunuzu dinleyin. Bu durumu problemlerini başka bir bakış açısıyla görecekleri ve çözüm bulacakları bir fırsata çevirin.

Şimdiye dek açık bir şekilde anlamışsınızdır ki çocuk yetiştirme süreci ebeveynleri olarak bizlerin de kendimizi yeniden eğitmemizi ve saygılı çocuklar yetiştiren anne baba modelini benimsememizi gerektirir.

Bu düşünceye göre çocuğunuza mutluluğu öğretmek için size birkaç tavsiye verebiliriz.

Çocuğunuza gelişiminde ve amaçlarına ulaşmasında yardım edin

Çocuğunuza erken yaşta bir hedef koymanın ve bunu başarmanın ne anlama geldiğini öğretmeniz onlara tatmin duygusu yaşatan iyi bir tecrübe olacaktır. Bu aynı zamanda onlara, hayal kırıklığı ile başa çıkmayı ve amaçlarını yeniden değerlendirerek başarısızlıklarının üstesinden gelmeyi öğretir.

Çocuğunuzu özgürce oynamaya teşvik edin

Çocuğunuzu bir aktiviteye derin bir şekilde odaklandığında rahatsız etmemeye çalışın çünkü bunu yaparken özgür hissediyordur. O an hissettiklerini yaşaması, becerilerini geliştirmesini, odaklanmayı öğrenmesini, hayal gücünün gelişmesini ve başarılı hissederek mutlu olmasını sağlar.

Aitlik hissi yaratmak önemlidir

Ailecek bir şeyler paylaşmak çocuğunuzun kendisinden büyük bir şeyin, bir aile grubunun parçası olduğunu hissetmesine ve anlamasına yardımcı olur. Bu tecrübeden yola çıkarak bir topluluğun, bir şehrin, bir dünyanın parçası olduklarını da yavaş yavaş anlamaya başlar. Çocukların aitlik hissi yalnız olmadıklarını anlamalarına ve onlara benzeyen ya da benzemeyen birçok kişi olduğunu fark etmelerine dayanır.

Aile olarak paylaşım yapmak

Aile olarak paylaşım yapmak çocuklara birçok şey öğretebilir. Yukarıda anlatıldığı gibi aitlik hissine ek olarak birçok farklı kişi ile bağlantı kurmalarını sağlar ve duygusal gelişimlerine katkıda bulunur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bermeo Córdova, F. M. (2004). Autoestima, factor esencial de éxito en el área escolar en niños de 10 a 11 años (Bachelor’s thesis). https://dspace.ups.edu.ec/handle/123456789/2758
  • Campbell, K. (2018). Niños Seguros de Sí Mismos. Babelcube Inc.
  • Taylor, J. (2004). Motiva y estimula a tus hijos: cómo educar a tu hijo para que tenga éxito y sea feliz (Vol. 20). Edaf.
  • Hogg, T. (2005). El secreto de educar niños felices y seguros. Editorial Norma.
  • Piñeiro, B. (2016). Educando niños felices. XinXii.
  • Greenspan, S. I. (2009). Great kids. Niños felices: cómo enseñar a tu hijo las diez cualidades esenciales para alcanzar una vida feliz (No. Sirsi) i9788449321931).
  • Taylor, J. (2004). Motiva y estimula a tus hijos: cómo educar a tu hijo para que tenga éxito y sea feliz (Vol. 20). Edaf.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.