Neden Teyze ve Hala Yeğenlerinin Hayatında Önemli Bir Yere Sahiptirler?

Neden Teyze ve Hala Yeğenlerinin Hayatında Önemli Bir Yere Sahiptirler?

Son Güncelleme: 11 Ekim, 2018

Çocuğun hayatında anne babasından ya da büyükanne ve büyükbabasından başka önemli kişiler de vardır. Teyze ve halalar da çocuğun hayatında oldukça önemli bir role sahiptir. “Teyze anne yarısıdır” sözü birçok hayat için doğrudur. 

Ebeveynler çocukların büyütülmesinden ve ona verilen eğitimden sorumludurlar. Ancak teyze ve halalar çocukların ikinci anneleri sayılabilir  çünkü ne zaman ihtiyaçları olsa yeğenlerinin yanında olurlar.

Teyze ve halanın, yeğenlerle olan bağı oldukça güçlenir yıllar boyu. Anne yorulduğu zaman, teyze ve halalar her zaman yardım etme konusunda oradadırlar ve yeğenleriyle vakit geçirmek onlar için bir eğlencedir.

Teyze ve halalar çocukların yetiştirilmesinde neden önemlidir?

Bir çocuğun yetiştirilmesinde ve yaşamında teyze ve halaların önemli yer tutmasının birden çok nedeni vardır. Bugün birkaçını sizlerle paylaşacağız:

hala ile yeğen

1. Teyze ve halalar aynı zamanda öğretmesini de bilir. Çocuğun eğitiminde, harfleri, renkleri ve daha birçok şeyi öğrenmesinde önemli yer tutarlar.

2. Yeğenlerini mutlu etmeye bayılırlar. Ister ikinci, üçüncü ya da dördüncü yeğen olsun, teyze ve halalarımız biraz extra ilgiyi verme konusunda her zaman isteklidirler. Yeğenlerini küçük sürprizlerle şımartmayı severler. 

3. Onlar sorunsuzca güvenebileceğimiz kişilerdir. Çocuklar biraz büyüdüğü zaman bazı şeyleri anne babayla konuşma konusunda çekingen olabilirler. Bu gibi durumlarda çocuklar teyze ya da halalarıyla konuşabilirler. Bunun karşılığında genelde iyi bir tavsiye alırlar ve çocuğun yaşadığı problem bir nebze çözülmüş olur. 

4. Onlar aynı zamanda psikologdurlar. Yeğenlerinin üzgün, sinirli ya da kendini iyi hissetmiyor oluşunu anlar ve bilirler. Onlar yeğenlerinin kendini iyi hissedene kadar güvenli bir şekilde konuşabileceği ve sığınabileceği kişilerdir. 

5. Onlar yeğenlerine çok önemli değerleri öğretirler. Ebeveynlerin çok işi olduğu zaman, teyze ve halalar yeğenlerine neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlatma konusunda yardım etmek için can atarlar. 

7. Anne baba yerine, teyze ya da hala uyarıda bulunup tavsiye verdiği zaman, çok daha etkili olur. Bazen yanlış yapılan bir davranışı teyze ya da halanın göstermesi ve düzeltmesi daha iyidir. Hem bu uyarı, anne baba dışında birinden gelince çok daha pozitif bir şekilde karşılanır. Teyze ve halalar, yeğenlerine her zaman yardım etmek isterler. 

8. Onlar yeğenlerinin ödevine ayıracak zamanı yaratırlar. Eğer çocuğunuz okulda yeni bir şey öğreniyorsa, yeni bir teste hazırlanıyorsa, teyze ve halaları onlara bu konuyu öğretme konusunda mutlaka istekli olurlar. 

Çocukluk dünyaya gelen herkesin mutlu olması gerektiği bir yaşam süresidir.

Teyze ya da hala olmanın en güzel tarafları

Yeğen sahibi olmak aslında kutsal bir şeydir. Bütün masumluğu ve küçük gülümsemeleriyle hayata gözlerini açan bu varlıklara tanık olmak size daha önce hiç sahip olmadığınız mutluluğu sağlar.

Yeğeninizin olması paha biçilemez bir şeydir. Teyze ya da hala olmaktan daha iyi bir şey ne olabilir ki?

1. Onların yanındayken mutlaka eğlenirsiniz. Çocuklar olduğu zaman ortam neşeyle dolar ister istemez. Siz de, yeğeninizle bu mutlu dakikaları paylaşma fırsatını yakalarsınız bu şekilde.

2. Bebeğin doğumu. Daha başka hiçbir duyguya benzemez bir bebeğin doğduğuna şahit olmak. Yeğeninizin doğması başınıza gelebilecek en büyülü şeylerden biridir ve onu gördüğünüz ilk dakikadan itibaren, onu şımartmak ve mutlu etmek isteğiyle dolarsınız. 

3. Artık her zaman sarılabileceğiniz biri vardır. Her zaman yeğenlerimize candan bir kucak vermek isteriz. Onlar muhteşem derece tatlı ve karşı konulamaz bireyler olurlar. 

4. Eşsiz ve özel bir çeşit sevgi. Yeğenlerinizin büyüdüğüne tanık olmak, onlara sevgiyi vermek, arada şeker ve çikolatayla onların mutlu olduklarını görmek paha biçilemez anlardır. Hayatınız boyunca sizinle olacak bu eşsiz dakikaları bir daha çok zor unutursunuz. 

5. Yeğenlerimiz günlük yaşamın sıkıcı rutininden çıkıp, streslerimiz ve can sıkıçı şeyleri bir kenara koyup mutlu olduğumuz anları yaratırlar varlıklarıyla. İşten eve döndüğümüz zaman ya da herhangi bir problemle uğraşıyorken, yeğenlerimizle oynamak ve onlarla ilgilenmek dertlerimize kısa süreli de olsa çare olacaktır.

6. Şekerleme konusundan çoktan bahsetmiştik, hiç şüphe yok ki teyzeler ve halalar yeğenlerine gizli şekerleme verme konusunda ustalardır. Hiç inkar etmeye gerek yok.

7. Yeğeninizin olduğu sürece, doğum günü partileri artık daha eğlencelidir. Yeğenlerimiz doğum günlerini ya da başka özel günlerden birini kutlarlarken, bu eğlenceye biz de katılırız. Bu partilerde yemek yemek, eğlenmek ve onları koruyan gözlerle izlemek artık bizim görevimiz ve eğlendiğimiz şeylerdir.

8. Hediye almak için her zaman bir bahaneniz olur. Eğlenceli bir oyuncak gördüğünüzde, yeğeninizin seveceğini düşündüğünüz peluş bir hayvan ya da başka bir oyuncak gördüğünüzde, hemen hediye olarak almak isteyeceksiniz.   

9. Yeğeniniz de size her zaman güvenebileceğini bilecek. Ne tür bir zorluk yaşıyor olursa olsun, siz onun yanında olacaksınız. Bunu zamanla onlar da bilecek. Size olan güvenleri bitmeyen ve değişmeyen bir şey olacak. 

10. Yeğeninizle oynadıktan sonra çok daha kolay ve rahat uyursunuz. Gün boyu eğlencenin, oyunların ve maceraların ardından, yastığa başınızı koyduğunuz zaman artık rahat hissedersiniz ve rahatça uyuyabilirsiniz. 

teyze ve yeğeni

Teyze ve hala olarak, yapmamız gereken önemli bir görev de var

Yeğenlerinin gözünde, teyze ve halalar gerçekten önemlidir. 

Yeğeninizle vakit harcamak hem büyük bir aile olarak sizi birleştirir hem de sağlıklı bir aile atmosferi konusunda yardım eder. Ancak sadece bunlar değil, yeğeninizle aranızda hayat boyu devam edecek çok özel bir bağ sağlamış olursunuz.

Bu özel bağ, yeğeninizin yetişiminde çok önemli ve pozitif bir etki olacaktır.

Bu fırsatı kaçırmayın ve yeğeninizle geçirebileceğiniz her dakikanın keyfini çıkarın.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.