Okul Değiştirmek Çocukları Nasıl Etkiler

Okul Değiştirmek Çocukları Nasıl Etkiler

Son Güncelleme: 19 Ocak, 2019

Okul değiştirmek, çocuğun bilinmeyenle yüzleşmesini gerektiren, karmaşık bir adaptasyon süreci içerir. Belirsizlik ve güvensizlik hisleri duyacaktır, bu da onu böylesi yeni bir durum karşısında çaresiz hisssettirebilir.

Çocuğunuzun okulunu değiştirmeyi düşünüyorsanız öncelikle okul değiştirmenin onu nasıl etkileyeceğini göz önünde bulundurun.

Değişimler yeni gelişim imkanlarına yol açabilir, fakat çocuğunuzun bu yeni çevreye adapte olurken yardımınıza ihtiyacı olacak.

Değişim karşısında ebeveynlerin rolü

Değişimler hayatın normal birer parçasıdır çünkü korkularımız ve şüphelerimizle yüzleşmemizi sağlar. Deneyim eksikliği nedeniyle çocuklar deneyimledikleri durumları değerlendirip tartma yetisine sahip değillerdir.

Bu nedenle ebeveynlerin onları destekleyerek bu değişimi öz güvenle karşılamaları için, onları hazırlamaları gerekir.

Fakat her çocuğun, bu yeni şartlar karşısındaki şaşkınlığını ifade etmek için kendine has bir yolu olduğunu anlamanız gerekmektedir. Çocuğunuzun tepkilerine dikkat etmelisiniz.

Buna ek olarak ebeveynler yardım etmeye ve yol arkadaşı olmaya istekli olmalılardır. Ebeveynler çocukları için istikrarı ifade eder, bu nedenle bu değişime ayak uydurabilmeleri için yardım edebilecek kişiler onlardır.

Okul değiştirmek çocukları nasıl etkiler?

Bir anne olarak hayatınız boyunca farklı değişiklikler deneyimlediniz. Bu değişiklikler iş, arkadaşlık, ev hatta yeni doktorlar bile olabilir. Bu manada değişikliklerin çocukları etkilediği ve onlara ıstırap çektirdiğinin farkındasınızdır.

okul değiştirmiş çocuk

Bir istikrarsızlık döneminden geçmek çocuklar için kolay değildir. Nostalji, öfke, hüsran, korku, kötümserlik, üzüntü, yas ve sevinç gibi
bir dizi duygu yaşayabilirler.

Yüzleşecekleri bazı değişimler:

  • Yeni arkadaşlar edinmek ve eski arkadaşlarla araya bir miktar mesafe koymak.
  • Diğer öğretmenlere ve büyük olasılıkla yeni çalışma metodlarına adapte olmak.
  • Tanıdık olmayan çevrelerle veya yeni bir iklimle başetmek.
  • Sınıftaki yeni çocuk olmaktan ötürü ilgi odağı haline gelmek.
  • Farklı ulaşım şekilleri kullanmaya ve farklı rotalara alışmak.

Bazı çocuklar değişime direnir, diğerleri ise daha pozitif, esnek ve adapte olabilen yapıdadır. Değişim ne kadar büyük olursa çocuk o kadar direnç gösterebilir.

Elbette, okul değiştirmenin her çocuk üzerindeki etki seviyesini net bir biçimde ölçümleyemeyiz. Çocuğun ardında neler bıraktığı ve yeni okulunda neler bulacağı gibi birkaç faktör söz konusu olur.

Fakat eğer çocuk hızlıca yeni arkadaş edinebilirse bu değişimlerin daha katlanılabilir hale gelme ihtimali vardır. Çocuğunuzun akademik performansının bu değişim esnasında başlangıçta düşebileceğini göz önünde bulundurun.

“Değişimler yeni gelişim imkanlarına yol açabilir – her şey kişinin tavrına bağlıdır.”

Okul değiştirmenin etkilerini nasıl azaltabiliriz?

Çocuğunuza bu değişimle yüzleşme konusunda yardım etmek adına uygulayabileceğiniz bazı tavsiyeler:

İletişim ve samimiyet

Okul değiştirme kararının geri dönülemez olduğunu farkettiğinizde çocuğunuza bir an önce söylemelisiniz. Onunla açık bir biçimde konuşun ve endişelerini ve güvensizliklerini ifade edebileceği imkanı tanıyın. Suskun ve negatif olabileceğini göz önünde bulundurun.

Onu değişimin etkilerinden koruyabileceğinize inandırarak kandırmayın. Er ya da geç onlarla yüzleşmesi gerektiğini fark edecektir.

Değişimi pozitif bir biçimde görmesine yardımcı olun

Okul değiştirmek çocuğunuza yeniden başlama ve yeni arkadaşlar edinme imkanı tanıyacak. Zorluk çekmek yerine değişimin keyfini çıkarmasına yardımcı olun.

Öncelikle okulu ziyaret edin

Her şeyden önce okulu ziyaret ettiğinizde çocuğunuz derslere gitmeden önce kendini kaybolmuş gibi hissetmeyecektir. Alanı gezin. Eğer mümkünse çocuğunuza yeni sınıfını, kütüphaneyi, kantini ve spor salonunu gösterin.

Çocuğunuzu okulun ilk günü için hazırlayın

Hazırlık en iyi seçenektir. Çocuğunuzu ne kadar bilgilendirirseniz her ikiniz için de o kadar iyi olacaktır. Okulun hangi saatte başladığı ve bittiğini, öğretmenlerinin kim olacağını vb. anlatın.

okul futbol takımı

Çocuğunuzu müfredat dışı faaliyetlere kayıt ettirin

Çocuğunuzu diğer sınıf arkadaşlarıyla okul saatleri dışında entegre etmek için hızlı bir yol çocuğunuzun müfredat dışı faaliyetlere katılmasını sağlamaktır. Futbol, basketbol veya voleybol gibi sevdiği bir spor takımına kaydolmak için onu cesaretlendirin. Eğer sanattan hoşlanıyorsa müzik, resim veya oyunculuk derslerine kaydını yapabilirsiniz.

Son olarak, sabırlı olup çocuğunuza değişime adapte olması için zaman vermelisiniz. Bu çocuğunuzun kendi kendine farklı şeyler deneyimlemesini ve olgunlaşmasını sağlayacaktır.

Onun alanına saygı duyarsanız ve bu yeni şartlar altına ona güven verirseniz, öz güveni ve güven duygusunu güçlendirmeye yardımcı olursunuz. Böylelikle okul değiştirmek pozitif bir deneyim haline gelir.

İlginizi çekebilir ...
Düşük Okul Performansının 6 Nedeni
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Düşük Okul Performansının 6 Nedeni

Düşük okul performansı, ele alınması gereken ciddi bir sorundur. Çözüm üretmek adına yapılması gereken ilk şey, sorunun nedenini bulmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.