Okul Formalarının Avantajları ve Dezavantajları

16 Eylül 2019
Çocuğunu hangi okula göndereceğine karar vermeden önce, anne babaların düşünmesi gereken belirli unsurlar vardır. Okul formalarının avantajları ve dezavantajları bu unsurlara örnek gösterilebilir. Bu konuda farklı görüşler mevcuttur. Siz hangi taraftasınız?

Okul formalarının avantajları ve dezavantajları hakkında ebeveynler ve eğitimciler arasında uzun süredir devam eden bir tartışma mevcuttur. Çocukların okul için özel bir kıyafet giymesi iyi bir şey midir?

Henüz kararınızı vermediyseniz, bu yazımıza bir göz atın. Formaların avantajları ve dezavantajları hakkında konuşacağız.

Okul formalarının avantajları

İlk olarak, okulların zorunlu tuttuğu formaların avantajlarından bahsedelim. Okul formaları bir gelenek olarak düşünülebilir ancak bunun yanı sıra prestijin ve statünün bir göstergesi de olabilir. Çocukların okul forması giymesinin avantajlarından bazıları şu şekildedir:

1. Eşitlik

Söz konusu okulda forma giyilmesini savunmak olduğunda, en çok kullanılan kelimelerden bir tanesi eşitliktir. Bunun sebebi, okul formalarının çocukların aynı şekilde giyinmesine olanak sağlamasıdır. Bu şekilde, hiçbir çocuk modası geçmiş bir kıyafet giydiği için zorbalığa maruz kalmayacaktır.

2. Aitlik hissi

Okulların formayı zorunlu tutmasının sebeplerinden bir tanesi, aitlik hissini artırmaktır. Bu, yüzyıllardır devam eden bir kuraldır. Bir amblem, kıyafet veya renk aracılığıyla bir “eve” veya “kuruma” ait olmak, gurur, prestij ve büyük bir topluluğun parçası olmak anlamlarına gelir.

3. Pratik

Çocukları okul forması giyen ebeveynler için hayat çok daha pratik olabilir. Bunun sebebi, okul için farklı farklı kıyafetler satın almalarına gerek kalmamasıdır.

Buna ek olarak, pek çok durumda, çocuklar ablalarının veya ağabeylerinin formasını giyebilirler. Böylece aileler zamandan ve paradan tasarruf etmiş olurlar.

Okul formalarının bir diğer faydası ise, her sene aynı formanın giyilebiliyor olmasıdır. Böylece her dönem başında yeni kıyafetler satın almaya gerek kalmaz.

okulda forma giymenin avantajları

4. Disiplin

Çocukların sınıfta dikkatlerinin dağıldığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Kıyafetlerin de bu duruma bir etkisi olabilir. Eğer çocuklar kıyafetlerini arkadaşlarının kıyafetleriyle karşılaştırmazlarsa, derse daha fazla ilgi gösterebilirler.

Disiplin, okul formalarının en önemli avantajlarından bir tanesidir. Pek çok kişi, forma giyen çocukların daha iyi davrandığını, ya da yaramazlık yapmadan önce iki defa düşündüğünü söylemektedir.

Forma giymek, belirli kuralları uymayı gerektirir. Bu, polis veya spor takımlarının formaları için de geçerlidir.

“Okul formaları bir gelenek olarak düşünülebilir ancak bunun yanı sıra prestijin ve statünün bir göstergesi de olabilir.”

Okul formalarının dezavantajları

Tabii ki, karar vermeden önce okul formalarının dezavantajları hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Okul formalarının olumsuz yönlerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

1. Fiyatları

Okul forması satın almak, evdeki kıyafetleri giymekten çok daha maliyetlidir. Bu, özellikle de dönemin ortasında kıyafetler küçük gelmeye başladığında bir sorun yaratabilir. Pek çok aile için, formaya ayıracak bütçe oldukça az olabilir.

2. Özgürlüğe engel olması

Pek çok ebeveyn, çocuğunu formanın zorunlu olduğunu okullara göndermek istemiyor çünkü bunun çocuğun özgürlüğünü kısıtladığını düşünüyor.

Okul, bütün öğrencileri aynı hale getirdiği için, çocuklar kendilerini bağımsız bir birey olarak düşünemiyorlar. Ne giyeceklerine karar veremedikleri gibi, arkadaşlarından farklı olmanın keyfini de çıkaramıyorlar.

3. Cinsiyetçilik

Bazı ebeveynler için, okul formalarının cinsiyetçi ve eski moda olduğunu belirtmekte de fayda vardır. Kızlara etek erkeklere pantolon giyme zorunluluğu koymak, gelişmiş bir toplum algısından çok uzakta kalmaktadır.

Aynı zamanda, bazı okullar formada değişiklik yapmaya izin vermediği için, özellikle kış mevsiminde forma giymek problem olabilmektedir. Örneğin kızların kışın etek giymek zorunda kalması, erkeklerin ise daha sıcak aylarda pantolon giymek zorunda olması bir sorun teşkil etmektedir.

4. Tehlike

Son olarak ise, bazı durumlarda okul formaları oldukça tehlikeli olabilmektedir. Eğer çocuğunuzun formasında kıravat varsa, oynarken veya başka bir zaman bu tehlikeli bir duruma yol açabilir.

Okul formaları ayrıca çocuğun hangi okula gittiğini de gösterir. Bu nedenle, yoldan geçen herhangi biri çocuğunuzun okulunu kolaylıkla öğrenebilir. Günümüzde, yabancıların çocuğunuz hakkında fazladan bilgi sahibi olmasını istememek son derece normaldir.

okula giden kız

Artık okul formalarının avantajlarını ve dezavantajlarını daha iyi bildiğinize göre, aileniz için doğru kararı verebilirsiniz. Çocuğunuzun giydiği kıyafetlerin, onun söz dinleme şeklini değiştirmeyeceğini göz önünde bulundurmalısınız. Sırf okul forması giyiyor diye, çocuğunuz derslerine daha fazla önem vermeyecektir.

Son olarak,  söz konusu değerler olduğunda çocuğunuzun evde, okulda veya spor salonunda ne giydiği bir fark yaratmaz.  Değerler, çocuklara evde öğretilmesi gereken önemli noktalardır ve bu sorumluluğu okula bırakmak yanlıştır.

Çocuğunuzu göndereceğiniz okula karar vermeden önce kendinize düşünmek için zaman tanıyın. Dikkat edeceğiniz unsurlar öncelikli olarak okulun eğitim kalitesi ve değerleri olmalıdır.