Papatzoa: Bebeğinizin Ruhunu Okşayabileceğiniz Bir Tür Sanat

Papatzoa: Bebeğinizin Ruhunu Okşayabileceğiniz Bir Tür Sanat

Son Güncelleme: 01 Ağustos, 2018

Papatzoa Mexico’nun antik dili olan Nahauatl dilinden gelen güzel bir kelime. Antik dil binlerce yıl yaşında ancak fiil kökü modern dilde de kendine ‘apapapachar’ kelimesinde yer bulmuş.

Bu kelimenin nazik anlamını tam olarak verebilen İngilizce eşdeğer bir kelime ne yazık ki yok. En yakın İngilizce kelimeler ‘pamper’, ‘coddle’, ‘snuggle’, olabilir. Ancak papatzoa’nın gerçek anlamı, şefkat ve birinin ruhunu okşamaktır.

Bugün bile ruh kavramı bilim camiası tarafından reddedilip, eleştirilse bile, kültürel ve tinsel değeri bütün kültürlerde halen görülen ve yaygın bir kavramdır. Dünyaca ünlü psikoanalist Carl Gustav Jung da bu sözüyle ruh kavramına gönderme yapmıştır.

Bütün teorileri bilin, bütün teknikleri öğrenin ancak başka bir insan ruhuna dokundukça, başka bir ruh olduğunuzu anlarsınız.

-Carl Gustav Jung-

Ruhun olduğuna inanın ya da inanmayın, ruhun kültürler arası ortak sahip olduğu sembolü halen takdir edebilirsiniz. Bir insanın ruhu, şefkatin ve ilginin olduğu yerdedir.

Ruh insanın esansıdır ve insanlara doğru sevginin verilebilmesini mümkün kılan bir şeydir.

Bu sebeple, anne ve baba olarak, yapmamız gereken sorumluluklardan birisi çocuğumuzla erken yaşta kurulmuş bir bağdır. Ona olan sevgi ve şefkatimiz, onun teninin ardından geçerek, köklerine ve esansına yani ruhuna erişmelidir.

Papatzoa sadece sarılmak değildir

bebek beslenirken pozisyonu

Birçok kişi, sarılmaktan daha değerli bir şey olmadığını söyleyecektir. Ancak Papatzoa sarılmaktan çok daha fazladır. Güç vermek, ve olabilecek en sağlam ve özel şekilde sevginizi göstermenizi mümkün kılar Papatzoa.

Papatzoa, bir kişinin duygularını umursamanızı ve onlara önem vermenizi sağlayarak aranızdaki bağı güçlendiren bir tekniktir. Anlamı, şefkatinizi gösterebileceğiniz bir anla ya da sadece varlığınızla çocuğunuza sevginizi göstermeniz ve onun hiçbir zaman terk edilmeyeceğini ona doğru yollarla anlatmanızdır. Bu şekilde bebeğiniz yanında onu her zaman seven kişilerin olduğunu, ona değer veren ve her zaman kalplerinde tutacak birilerinin olduğundan emin olur.

Kucağımda büyüyeceksin bana hem bedenini hem kalbini hem de ruhunu emanet edebilirsiniz

Ebeveyne bağlanma sonucunda Papatzoa kavramının prensipleri uygulanabilir hale gelmektedir. Bu antik kelime aynı zamanda “ilgiyle dokuma” olarak da çevrilebilir. Başka bir deyişle, sevginizi kullanarak başka birinin kalbine ulaşabilme ve bağ kurabilmek ve onların özüne ulaşabilmektir.

Çocuğunuzu emzirdiğiniz zamanlarda, aslında Papatzoa’yı bebeğinize uygulayabilirsiniz. Bebeği anne sütüyle beslemekten başka, bebeğinizin ruhuna dokunabileceğiniz çok az aktivite vardır.

Anne sütüyle beslemek sadece bebeğinizin bedenini besleyen bir şey değildir. Bebeğinize ne zaman sarılırsanız ya da onu beslerken onunla ne zaman göz teması kurarsanız onun ruhunu okşamış olursunuz.

Bebeğin anneye bağlı olduğu süre boyunca, bebeğinizi fiziksel anlamda tutmanız, onu kucağınıza almanız gereken süre aslında çok azdır. Ancak, çocuğunuzun sizden aldığı enerji ve sizin ona hissettirdiğiniz duygular, sizin her zaman onun için uygun olduğunuz hissi, bebeğinizin bir ömür boyu taşıyacağı bir hatıradır.

Çocuğunuza yapabileceğiniz en büyük yatırım, ona her fırsatta sarılmak olacaktır. Bunun anlamı, sizin ona verdiğiniz şefkat ve sevgidir bebeğinizin gözünde. Bu sürekli sağladığınız ilginin karşılığını gelecek yıllarda muhakkak ki alırsınız.

Papatzoa, çocuklarınızın kalbini sevgiyle doldurmak

kelebek bebek

Bir bebeğe onu sevdiğinizi ve onun korunduğunu gösterebileceğiniz çok az aktivite vardır aslına bakarsanız. Bebekler sadece yeterli düzeyde uyku, yemek ya da ihtiyaçları olduğunda ihtiyaçlarını karşılayacak biri değil, başka şeylere de ihtiyaç duyarlar.

Bir bebeğin sevgi dolu bir ortamda yetişmesi için göstermeniz gereken şey sevginizdir. Somut bir sevgiye, hem hissedilebilen, hem dokunulabilen hem de koklanabilen bir sevgiye ihtiyaç duyarlar.

Duygularını beslemek için ruhunu okşuyorum

Çocuğunuzun nöral gelişimini desteklemek için, Papatzoa kelimesinin ardındaki prensipleri her gün düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir. Papatzoa, çocuğunuza hayat boyu yol gösterebilmenizi ve hiç kopmayacak bir bağ kurmanızı sağlar.

Eğer bu antik Nahuatl dilindeki kelime, günümüze kadar geldiyse, şu anda İspanyolca başta olmak üzere birçok dünya dilinde de kullanılmaktaysa, bunun en büyük sebebi çok derin bir anlamı olduğu ve bir ihtiyacı kapattığıdır.

Papatzoa sanatı, yaşamak ve büyümek için pozitif duygulara ihtiyaç duran varlıklara, ihtiyacı olan duyguları verir. Bu sayede bebek kendini ait hisseder ve hayatta kalma içgüdüleri çalışır hâle gelir.

Papatzoa, bir kişiyi korkudan kurtarmak için, güvensiz olduğu noktalardan arındırmak için ve kalbindeki endişeleri ve mutsuzlukları gidermek için birebirdir.

Öyleyse, sakın bu sanatı bebeğiniz üzerinde uygulamaktan çekinmeyin ve ihmal etmeyin. Özellikle çocuklarınız olmak üzere, sevdiğiniz insanlar üzerinde de Papatzoa’yı uygulayabilirsiniz. Bu şekilde dünyaya öyle insanlar kazandırmış olursunuz ki, bu güçlü insanlar yaşam nedenlerini sevgi olarak nitelendirebilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.