Anne Sevgisi Özeldir

Anne Sevgisi Özeldir

Son Güncelleme: 27 Temmuz, 2018

Bir annenin çocukları için ne kadar güçlü duygular hissedebileceğini hiç merak ettiniz mi? Bir annenin sevgisi o kadar saf ve doğaldır ki, bunu kelimelerle ifade etmek oldukça zordur.

anne sevgisi

Yaşımız ilerledikçe, bir annenin sevgisinin ne kadar özel bir şey olduğunu daha iyi anlıyoruz. Bu sevgi, dünya üzerinde var olan diğer duygulardan çok daha güçlüdür.

Biz küçükken, annelerimizin bizim için hissettiği kadar güçlü bir sevgiyi anlamak oldukça zor gelir. Her ne kadar doğal bir duygu olsa da, bunu tam olarak anlamlandıramayız.

Bu duygu eninde sonunda bize de ulaşır, özellikle de bir kadınsak ve hayatının bir noktasında anne olacak olan o şanslı bireylerden biriysek…

İşte o zaman, dünyada anne sevgisi kadar güçlü başka hiçbir şeyin olmadığını anlarız ve kendi annelerimizin de yaşamlarını ve deneyimlerini anlamlandırmaya başlarız.

Bir annenin sevgisi eşsiz ve unutulmazdır

Anne oluncaya kadar, inanmakta güçlük çektiğimiz birçok şey vardır. Örneğin; annelerimizin, bizim ve kardeşlerimizin hayatları hakkında bu denli çok şey hatırlayabilmeleri imkansız gibi görünür.

Yine de, bir süre sonra bu gerçek sevginin farkına varmaya başlarız. Sanki her anneye çocukları doğduğu an, hayatlarında meydana gelen her şeyi depolamasına ve hatırlamasına yarayan bir cihaz takılmış gibidir.

Her anne eşsiz ve benzersizdir. Çocuklarına olan sevgisi hep baki kalacaktır. Bu sevgi, çocuklarının mutluluğunun önünde duran her engeli ortadan kaldırmaya yetecek kadar güçlü ve büyüktür.

Her ne kadar bazen bize, yani çocuklarına bağırsalar ve azarlasalar da dünyada bizi bize hayat veren kadın kadar sevebilen kimse yoktur.

anne sevgisi özeldir

İlk görüşte aşk

Anne olduğunuz zaman, ilk görüşte aşkın ne demek olduğunu anlarsınız. Çocuğunuzu kucağınıza almadan önce bile, onu dünyadaki herkesten daha fazla sevmeye başlayacaksınız.

Bu his, bir anda beliriveren ve ruhunuzda sanki hiç kapanmamak üzere açılan bir şalter gibidir.

Özel olmasının yanı sıra, bir annenin sevgisi sonsuza dek sürer. Bu asla kopmayacak mükemmel bir bağdır. Yaşamımızın bu noktasında, mecbur kaldığımızda çocuklarımıza hayatımızı bile vereceğimizin farkına varırız.

“Anne sevgisi huzurdur. Kazanılması veya hak edilmesi gerekmez. ”

– Erich Fromm

Anne sevgisi koşulsuzdur

Her anne, çocuklarını kim olduklarından ve hangi koşullara sahip olduklarından bağımsız olarak sever. Çocukların, annelerinin sevgisini kazanmak için bir şey yapması gerekmez. Bu doğal olarak gelen bir şeydir.

Ve çocuklarının sayısı arttıkça, hissettiği sevginin miktarı da artar. Bu, bir annenin sevgisinde bulunan güvenlik duygusunu hissetmelerini sağlar.

Bir kadın çocuk beklediğinde, en büyük korkularından biri, o özel anne sevgisini hissedememe korkusudur. Ancak, bu o kadar doğal bir şekilde ortaya çıkar ki, bebeği rahmindeyken bile kimsenin bir başka kimseyi aynı şekilde veya daha yoğun olarak sevemeyeceği hisler duymaya başlar.

Çocuk, annenin daha önce varlığını bile bilmediği bazı alanları işgal etmeye başlar. Bir çocuğu sevmek ve onunla ilgilenmek söz konusu olduğunda öğrenilecek bir şey yoktur. Doğa, bize anneliğin ne denli içgüdüsel ve eksiksiz olduğunu gösterir. Sadece bundan zevk almayı öğrenmelisiniz.

anne kız sevgisi

Tükenmez bir güvenlik kaynağı

Bir annenin çocuklarına ilettiği güvenlik duygusunun, hayati bir biyolojik mekanizma olduğu düşünülmektedir. Bunun amacı, bebeklerin bu yeni dünyaya adapte olmasına yardımcı olmaktır.

Savunmasız olarak doğdukları ve kendilerine sağlanan besinlere ve ihtiyaç duydukları güvenliğe sahip olmadan yaşayamayacakları için, bu güvenlik duygusu doğrudan annelerinden gelir.

Bir kadın anne olurken, vücudunda ve beyninde bazı değişiklikler meydana geldiği kanıtlanmıştır. Bu değişiklikler çocuklarını beslemesine ve korumasına yardımcı olmak içindir ve hayvanlar aleminde de görülür.

Gün geçtikçe daha da artan ve koşulsuz bir sevgiden bahsediyoruz. Anne sevgisi, sahip olmamız ve herkesin de buna değer vermesini öğretmemiz gereken bir şeydir.

Yaptıklarımızdan bağımsız olarak, annelerimiz bizi her zaman kendilerinden bile daha fazla seveceklerdir.

Annelik, sevmenin ve sevilmenin ne anlama geldiğini anlamak için onu tecrübe etmeniz gereken çok özel, saf ve doğal bir şeydir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.