Solak Çocuklarla İlgili Merak Edilen 10 Şey

Solak Çocuklarla İlgili Merak Edilen 10 Şey

Son Güncelleme: 27 Temmuz, 2018

Çoğu şeyin sağ elini kullanan insanlar için tasarlandığı bir toplumda, sol elini kullanan çocukların ebeveynleri olarak onlara olabildiğince yardım etmemiz gereklidir.

Küçük çocuğunuz solak ise, şüphesiz, onun öğrenme ve gelişimine daha fazla dikkat etmelisiniz. Hem okulda hem de okul dışı aktivitelerde, sağ tarafı kullanmanın sol taraftan daha fazla cesaretlendirildiği çok yaygın olarak görülür.

Çocuğunuzun solak olmasını dikkate alarak baskın tarafını olabildiğince iyi geliştirmesine yardımcı olmanız  önemlidir. Yazmayı öğrendiği süreçte de ona yardımcı olduğunuz zamanlarda da sabırlı olmanız gerekmektedir.

Okulun solak olan öğrencileri sağ elini kullanmaya zorladığı zamanlar uzun bir süre önce geride kaldı.

Aslına bakarsanız, günümüzde sık sık şu ifadeleri duyabilirsiniz: “Solak mısınız? Vaov! Bu harika! ” Solak oldukları için yetenekleri öne çıkan sanatçı ve profesyonel sporcuların uzun listesinden bahsetmememize gerek bile yok.

Uzmanlar ne diyor?

Bu konunun derinliklerine inerken, bilim adamlarının hala küçüklerimizin sol ya da sağ elini kullanmayı seçmesinin nedenlerini tam olarak belirleyemediklerini öğrendik.

Birçok kişi bunun, sinir sisteminin evrimsel sürecinin bir sonucu olduğunu düşünür. Diğerleri ise doğum sırasında salgılanan testosteron miktarından ya da stres gibi kalıtsal faktörlerden kaynaklandığını söylüyor.

Bu konuda hemfikir olunan sebep ise, solak olmanın nörolojik bir kökeni olduğudur: Beyin tarafından zorunlu kılınır ve çocuklarımızın vücudunun hangi tarafını daha etkin kullanabildiğine bağlıdır.

Bilmeniz gerekenler

Beynimiz iki yarım küreden meydana gelmektedir: Sağ, vücudumuzun sol tarafının hareketlerini yönlendirirken sol ise sağ taraftaki hareketlerden sorumlu bulunmaktadır.

Solak insanlarda beyindeki egemen yarım küre ise sağdır. Çocuklarımızı vücudunun sol tarafını idare etmede daha iyi kılan, bu egemen yarım küredir, onları sağ elini kullananlardan farklı kılar.

Solak Çocuklarla İlgili Merak Edilen 10 Şey

gülümseyen çocuk

Hayatımızda en az bir kez solaklığı merak etmişizdir. Aşağıda, size solak çocuklarla ilgili merak edilen gerçekleri sunuyoruz.

1. Dünya nüfusunun % 10 ila 13’ünün solak olduğu ve bu durumun tarih boyunca sabit kaldığı tahmin edilmektedir. Peki ya neden? Birçoğu, kültürel baskının sağ elini kullanması nedeniyle, ebeveynlerin solak eğilimleri görmezden geldiğini ve çocuklarını sağ elini kullanmaya yönlendirdiğini söylüyor.

2. Solak insanların boks, futbol ve tenis gibi belirli sporlarda avantajları vardır. Çalışmalara göre, bu durum solakların boyutsal algılarının sağ elini kullananlara göre daha iyi olmasından kaynaklanmaktadır.

3. Sol elini kullanan çocukların yüzdesi kızlarda erkeklere göre daha fazladır, sırasıyla kızlarda % 11 ve erkeklerde % 9’dur. Bunun nedeni ise hala belirlenememiştir.

4. Sol elini kullanan çocuklar, yaratıcılık, doğaçlama ve sanatsal yetenekle ilgili olan ve bu özelliklerin daha aktif olduğu beynin sağ yarım küresini kullanmalarından dolayı yaratıcılık anlamında daha büyük bir kapasiteye sahip olma eğilimindedir.

5. İçlerinden birinin her zaman solak olduğu birçok ikiz kardeş vakası bulunmaktadır, ancak her ikisinin de solak olduğu vaka sayısı azdır.

6. Solak çocukların çoğunluğu sağa bakan karikatürleri, figürleri ve insanları çizme eğilimindedir.

7. Solak çocukların %80’inin solak bir akrabası bulunmaktadır.

8. Bazı bilimsel çalışmalar, sol elini kullanan insanlarda disleksi ve kekemeliğin daha sık görüldüğünü ortaya koymaktadır. Bu durumun sol elini kullanan insanların, küçükken sağ elini kullanmaya zorlanmasından dolayı meydana geldiği düşünülmektedir.

9. Araştırmacılar, sol elini kullanan insanlarda beynin sol tarafı ile sağ taraf arasındaki bağlantıların daha hızlı gerçekleştiğini, bunun da onları zihinsel olarak çevikleştirdiğini ve daha hızlı düşünmelerini sağladığını bulmuştur.

10. Sinirsel ve Ruhsal Hastalıklar Dergisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sol elini kullanan çocukların olumsuz duygularıyla başa çıkmaları ve üstesinden gelmeleri daha zordur.

Ailelerin etkisi küçümsenmemelidir

bebek kova

Kesin olan şey şudur, küçüklerimizin, sadece sol elleriyle yazdıkları için diğerlerinden farklı oldukları düşünülen sıra dışı senaryoları yaşamak zorunda olmadıklarıdır.

Aksine, onları cesaretlendirmek için sol ellerini kullanma konusunda onlara rahat ve özgür hissettirmek bizim görevimizdir.

Çocuklarımızı sağ ellerini kullanmaları gerektiğini savununan sosyo-kültürel baskılardan korumalı ve aksine onların solaklıklarını geliştirmelerine ve uyum içinde büyümelerine yardımcı olmalıyız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Asociación Norteamericana de Psicología y Cherry Norton. (2008). Zurdos: ¿Más inteligentes que los diestros o mas despistados y desmemoriados. Washington
  • Auzias, M., & del Río, P. (1990). Niños diestros, niños zurdos. Visor.
  • Gessen, V., & Gessen, M. M. (2003). El niño zurdo. Educere, 7(22), 298-300. https://www.redalyc.org/pdf/356/35602226.pdf
  • Gicherman, D y otros. (2009). El manejo del niño zurdo. Ediciones Universidad Central de Venezuela. Venezuela.
  • Medina, A. y García de Medina, M. (2010) Ser zurdo, una discapacidad para la educación técnica. En Arnaiz, P.; Hurtado, Ma.D. y Soto, F.J. (Coords.) 25 Años de Integración Escolar en España: Tecnología e Inclusión en el ámbito educativo, laboral y comunitario. Murcia: Consejería de Educación, Formación y Empleo. https://diversidad.murciaeduca.es/tecnoneet/2010/docs/amedina.pdf

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.