Aile Bağları, Ayrılıklar ve Yeni Üyeler

Ailenize yeni bir üyenin katılması, daha güçlü aile bağları kurulmasına yardımcı olabilir. Öte yandan, bir kriz, aileleri parçalayan ayrılıklar yaratarak habersiz bir biçimde gelebilir.
Aile Bağları, Ayrılıklar ve Yeni Üyeler

Son Güncelleme: 25 Kasım, 2019

Krizler aileleri büyük ölçüde etkileyebilir, aile bağları yaratabilir veya bu bağları koparabilir. Aile, birlik hakkındadır, birlikte uyum içinde yaşamak ve üyeleri arasında sevgi dolu bağlar yaratmakla ilgilidir. Ancak, bazen, bu aile bağları kırılgan olabilir ve aileleri ya da evlilikleri sona erdirir.

Aileye yeni katılan üyeler, yeni bir bebek veya kayın aileler gibi, güçlü aile bağları oluşturabilir. Bu yeni üyenin gelişi, aile yapısını bu kişiyi karşılayacak şekilde ayarlamak anlamına gelir. Öte yandan, bir ailenin bağlarının kopması, herhangi bir nedenden ötürü, aile üyelerinin geri kalanının uygun gördüğü şekilde ailenin bir üyesini ailenin dışında tutmak anlamına gelir.

Bir aile meselesi, sağlık sorunu, destek eksikliği veya sadece aile bağlarını kesmek gibi nedenlerle olabilir. Bugünün makalesinde, ayrılıklar, yeni üyeler ve aile bağlarını daha iyi anlamak için bu kavramları gözden geçireceğiz.

aile bağları temsili fotoğraf

Aileye katılan yeni üyeler

Aileye yeni bir üyenin katılması yeni bir döngünün başlangıcıdır. İlk olarak, akrabalık ve kayınpeder ya da kayınvalide arasında bir fark olduğunu belirtmekte fayda vardır. Akrabalık, aile üyeleri arasındaki kan ilişkisini ifade eder. “Kayın” aile tam olarak kelimenin ifade ettiği şeydir, kan bağı olmayan aile üyeleri – örneğin, annenizin arkadaşları gibi, örneğin teyzeleriniz gibi.

Genellikle yeni aile üyelerinin birbirleri arasında kan bağları yoktur, ancak bu yeni ailede meşru bir yer edinirler. Bu evlat edinmeler, evlilikler vb. ile olur. Bir katılım süreci herkes için zor olabilir. Her şeyden önce, profesyonel rehberlik istemek bir zorunluluktur. Bu tür durumlar herkes için çok duygusal olabilir.

Yapısal aile bağlarını kırmak

Bir ailede kalıcı bir yabancılaşma olduğunda, bu yapısal bir ayrılma olarak bilinir. Örneğin, bu sorunlu veya disfonksiyonel ailelerde bulunur. Genel bir kural olarak, bu aileler genellikle ebeveynlerinden kaynaklanan erken terk edilme durumları yaşarlar.

Bir çocuk riskli bir durumda olduğunda ve bu durum belirginleştiğinde, kurumlar çocuğu ailesinden almaya karar verebilir. Çocuk, daha sonra koruyucu bir ailenin evine yerleştirilir.

Bir yetişkinin kendi ailesi için tehlike teşkil etmesi durumunda, kişi geçici veya kalıcı olarak ailesinden de çıkarılabilir.

boşanmanın sonuçları

Aileden geçiçi olarak ayrılma: Kaçaklar

Bazı gençlerin kaçak olma olasılığı yüksektir. Dahası, bunun anlamı, aksi takdirde istikrarlı olacak bir evde geçici bir aile ayrımı demektir. Bu, birkaç saat veya birkaç günlüğüne gitmek gibi kısa ömürlü kaçışları içermez.

Bir kaçış, çocuğun kurtulma niyetini ifade eder. Başka bir deyişle, bu tür bir kurtuluş isteği, genellikle olduğu gibi, müzakere yoluyla gerçekleşmeyen zor bir ayrılıktan sonra ortaya çıkar.

Aile ve eş ayrılmaları

Eşlerden ayrılma veya boşanma durumunda, ayrılan aile üyesi, esas olarak çocukları ile temas halinde kalabilir veya tam tersine, aile bağlarını tamamen kırabilir. Bu olduğunda, sadece eşleri içeren bir ayrılık yoktur, ebeveynler ve eşler de evlerinden ayrıldıkları için aile dağılır.

Gerçekte, eşlerin boşanması bazen ailenin de boşanması anlamına gelir. Benzer şekilde, mazeret ile ayrılan bu eski aile üyesi zaten yoktu.

boşanma öncesi çift terapisi

Ayrılıklara ve aile bağları kopuşuna profesyonelce yaklaşmak

Profesyoneller bu konuda dikkatli olmalı, krizi ve aile üyesinin yokluğunu derinleştirmemeye çalışmalı. Neden olduğunu sormaktan ziyade daha çok, fiziksel ve psikolojik ayrılıkla alakalı mümkün olan en iyi uzlaşmayı yapmaları gerekir.

İlginizi çekebilir ...
Ayrılık Türleri ve Çocukların Velayeti
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Ayrılık Türleri ve Çocukların Velayeti

Ayrılığın farklı farklı türleri olabilir mi? Bu yazımızda, ayrılık veya boşanma sonrası ortaya çıkan, çocukların velayeti ile ilgili durumları tart...