Aile Çeşitliliğini Öne Çıkaran 4 Dizi

Aile çeşitliliğini vurgulayan herhangi bir dizi biliyor musunuz? Bu yazıda bunlardan bazılarını önereceğiz.
Aile Çeşitliliğini Öne Çıkaran 4 Dizi

Son Güncelleme: 02 Kasım, 2020

Geleneksel bir aile modelini temsil eden, bir baba, bir anne ve çocuklarının rol aldığı birçok dizi ve filmi kesinlikle görmüşsünüzdür. Neyse ki, giderek daha fazla dizi aile çeşitliliğini ön plana çıkarmaya başlıyor.

Bu tür diziler, insanların toplumumuzdaki farklı aileleri tanıması için gereklidir. Aynı zamanda, klasik kalıpları yerine getirenler kadar geçerli olduklarını da anlayacaklar. Bu nedenle, bunu açıkça yapan dört diziyi size getiriyoruz. Bunlardan herhangi birini gördünüz mü?

Aile çeşitliliğini vurgulayan 4 dizi

Modern Family oyuncuları

Modern Family

Modern Family, son yılların en başarılı komedilerinden biridir. 250 bölüm boyunca, bize hepsi de Pritchett soyadını paylaşan çok farklı üç ailenin hayatını gösterdi. Şunların günlük yaşamlarını görebiliriz:

  • Yeniden oluşturulmuş veya üvey aile. Gloria adında bir kadınla yeniden evlenen, boşanmış bir adam olan Jay Pritchett burada. Önceki bir ilişkisinin meyvesi olan Manny adında bir oğlu var. Ailenin en küçüğü Joe adında ortak bir oğulları da var.
  • Homoparental bir aile. Vietnamlı bir kız olan Lily’yi evlat edinmeye ve ebeveyni olmaya karar veren iki eşcinsel erkek olan Mitchell (Jay’in oğlu) ve Cameron tarafından oluşturulmuştur.
  • Geleneksel bir aile. Haley, Alex ve Luke adında üç biyolojik çocuğu olan Claire (Jay’in kızı) ve Phil tarafından oluşturulmuştur.

The Fosters

The Fosters, LGBT meselelerini tamamen doğal bir şekilde ele alması nedeniyle eleştirmenler tarafından iyi karşılanan bir dizi.

Bu dizide, lezbiyen bir çift olan Stef Foster ve Lena Adams yer alıyor. Ergen olan Stef’in biyolojik oğlu ve iki evlatlık ikizle birlikte yaşıyorlar.

Bu iki kadın, daha önceki koruyucu aileleriyle farklı zorluklar ve toksik ilişkiler yaşayan iki erkek kardeşi büyütmeye karar verir. Başlangıçta bir aile yerleşimiyken, zamanla güven ve şefkat daha da güçleniyor. Bu onların evlat edinme evraklarını başlatmalarına yol açar.

Transparent

Transparent, her biri kendi bağımsız hayatına sahip, üç yetişkin çocuğu olan boşanmış bir çift olan Pfefferman ailesini konu alan bir komedi draması.

Transparent oyuncuları

Hikaye, ailenin babasının çocuklarına kendisinin bir kadın olduğunu hissettiğini söylemeye karar vermesiyle başlar. Bu yüzden ona Maura demelerini ister. Sonuç olarak, bu, üç kardeşin bu beklenmedik durumu kabul etmesi ve uyum sağlaması gerektiği anlamına gelir. İlk başta onlar için çok zordur.

Andi Mack

Andi Mack, Disney Channel’da genellikle bu kanalda görülen kurgu türünden tamamen farklı bir gençlik dizisi. Film, ablası olduğunu düşündüğü kişinin aslında annesi olduğunu keşfeden 13 yaşındaki bir kızla ilgili.

Bu dizi bize erken bir hamilelikten doğan bir kızın hayatını hem anne hem de kızı için neden olduğu her şeyle birlikte gösteriyor. Ayrıca bu dizinin bir eşcinsel karakterin yer aldığı ilk Disney dizisi olarak tarihe geçtiğini de belirtmek gerekir.

Aile çeşitliliğini ön plana çıkaran dizi

İşin gerçeği, çeşitliliğin var olduğu ve gizlenemeyeceğidir. Toplum, cinsiyeti, cinsel yönelimi, ırkı, yaşam tarzı vb. ne olursa olsun her tür insanı kabul etmeye ve saygı duymaya hazır olmalıdır.

Bu nedenle, kurgu dizilerinin bu tür grupları öne çıkarması önemlidir. Buna, geleneksel bir aileye benzemeyen bir aile kurmaya karar verenler de dahildir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.