Anne, En İyi Arkadaşım Olmadığın İçin Çok Teşekkürler

Anne, En İyi Arkadaşım Olmadığın İçin Çok Teşekkürler

Son Güncelleme: 04 Mayıs, 2018

Anne, en iyi arkadaşım olmadığın için çok teşekkür ederim. Bana yaptığın iyiliğin büyüklüğünü asla bilemezsin. Senin sayende, bugün olduğum kişiyim ve daha iyisini yapabileceğini düşünmüyorum. Çocuklarıyla arkadaş olmak istediğini söyleyen insanları unut: Onlar ne kadar büyük bir hata yaptıklarının farkında değiller.

Bir anne, limitler koymalıdır. Sen her zaman içimdeki en iyiyi aradın, hatta bazen ben senle aynı fikirde olmasam bile. Bazen bunun sinirlerimi bozduğunu düşünürdüm, fakat bu büyük bir hataymış: yaptığın her şeyi, beni sevdiğin için yapmışsın. Kendini nasıl koruyacağını bilen ve bugün annesiyle gurur duyan güçlü bir kız yetiştirdin. Bu yüzden sana teşekkür ederim.

Kötü zamanlarda orada olduğun için teşekkürler

Küçükken çok fazla arkadaşım olmadığı zamanları hatırlıyorum. Çok utangaçtım ve diğer çocuklar benle alay ediyordu. Bana onları dinlememem gerektiğini, bana gülmeleri için hiçbir sebebin olmadığını söyleyen ilk kişi sendin.

Benim iyi ve özel olduğumu ve başkalarını kötü hissettiren insanların buna değmeyeceğini sen öğrettin. Yatmadan önce bana öyküler okuduğun tüm o geceler için teşekkür ederim. Ve bana beni ne kadar çok sevdiğini söylemeyi asla unutmadığın için.

Desteğin o kadar büyüktü ki bir gün senin benim en iyi arkadaşım olduğunu söyledim. Fakat sen bana hayır dedin, benim en iyi arkadaşım olamayacağını, fakat daha iyisini yapabileceğini söyledin: benim annem olabileceğini. Bunu zamanında anlamamıştım, ama haklıydın.

Bana HAYIR dediğin, benimle ağız dalaşına girdiğin ya da beni cezalandırdığın her zaman için sana teşekkür ederim. Teşekkürler çünkü senin gücünle, ben de hatalarımdan ders çıkarmayı öğrendim. Senin sayende, pahalı bir telefonunun kaça mal olduğunu ve ona sahip olabilmek için ne kadar çok çalışılması gerektiğini biliyorum.

anne kız arkadaş

Hastanelerde harcanan onca saat için teşekkürler. Tüm operasyonlar, düşmeler ve seni korkuttuğum onca an. Aynı zamanda, su çiçeğini ve faranjiti yenmeme yardımcı olduğun için ve öksürük şuruplarına ufak bir servet ödediğin için de.

Ben kusarken saçlarımı tuttuğun için ve her şeyin yoluna gireceğini söylediğin için. Olmam için beni zorladığın tüm aşılar için de, çünkü canımı yaksalar da, bunun benim iyiliğim için olduğunu biliyorum.

Anne, insan ırkı tarafından söylenmiş en güzel sözcük.

-Khalil Gibran-

İlk aşk acısı çektiğim zaman, yaslanıp ağladığım omuz olduğun için teşekkür ederim. Başkalarına ve kendime saygı duymayı öğrettiğin için ve boyun eğmemeyi ya da beni seviyormuş gibi yapan insanlara itaat etmemeyi öğrettiğin için.

Teşekkür ederim, çünkü bazen bir tokadı hak ettim ve sen bana atmadın. Sana güvenmemi ve bu dünyada çözülemeyecek şeyler olduğunu anlamamı sağladın.

İyi zamanlar için teşekkürler

Harika zamanları takdir ediyorum. Senle sadece acıları değil, aynı zamanda neşeyi de paylaştım. Her zaman benim en iyi ortağım oldun. Ayağa kalkmayı ve hayatın esip gürlemesiyle mücadele etmeyi ve sonra eğer bana aitse, zaferlerimi kutlamayı öğrettin.

Bir an bile şüphe duymadan bana güvendin. Benim cesaretimden hiçbir zaman şüphe duymadın, insan olduğumu ve hatalar yapabileceğimi bilmene rağmen. Bağımsız olmam, yaşamam ve ilişki kurmam için beni cesaretlendirdin. Bana asla yalan söylemedin, aynı zamanda yapıcı eleştirilerini benden sakınmadın. Ve bunu ne kadar takdir ettiğimi bilemezsin.

kıvırcık saçlı anne kız

Sendin, anne, her zaman haklı olan. Beni yetiştirdin ve eğittin ve sonra gitmeme izin verdin. Bunu gözlerinde yaşlarla, kızını bir sonraki görüşünde onun bir kadın olacağını bilerek yaptın.

Fakat mutsuz olma, anne. Eğer senin fedakarlıkların olmasaydı, bu kadar yol kat edemezdim. Beni, cesur olduğuma ikna ettin. Tekrar teşekkürler, bilgeliğin için. Çünkü eğer bir gün anne olursam, umarım ben de senin kadar iyi bir iş çıkarırım. Seni seviyorum anne.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.