Anne, lütfen çocukluğumda bana dikkat et

Anne, lütfen çocukluğumda bana dikkat et

Son Güncelleme: 22 Nisan, 2018

Anne, lütfen çocukluğumda bana dikkat et. İlk yıllarımda dikkatli davran. Çünkü ben gerçekten işlenmemiş bir elmasım. Çocukluğum – hayatımın en zorlu yılları – sırasında meydana gelen her şey büyümemi etkileyecektir. Yani, benim ilk deneyimlerim ve aldığım dersler, kişiliğimi ve yetişkin hayatımı belirleyen şeyler olacak.

Gördüğün gibi, ilk yıllarımda meydana gelen şeyler, birçok yetişkinin düşünebileceğinden çok daha karmaşık. Bu güzel ama zor dönemde, dünyayı keşfediyorum. Bu nedenle beynim hala gelişim aşamasındayken, duygularımı keşfetmeye başlıyorum.

Ama en önemlisi, çocukluk dönemimde sevgiyle ilgili çok şey öğreneceğim. Elbette, bu gelişimin tamamı gözlerimin önünde gerçekleşen şeylere dayanacak. Benim rol modellerimde gördüklerim, beni bir çocuk ve bir insan olarak şekillendirecek.

Bu nedenle, şüphesiz, bana davranış şekliniz bu aşamada çok önemli. Bana davranış tarzınızla hayatımın rotasını belirlemiş oluyorsunuz. İşte bu yüzden bir kez daha, annem, babam ve hayatımdaki diğer insanlar için bunu tekrarlıyorum. Ben işlenmemiş bir elmasım. Güzelliğimin ortaya çıkması için parlatılmalıyım.

yıldızlarla parlayan çocuk

Çocukluğuma ve gerçekleştirdiğin hareketlerin bana yansımasına dikkat et

Anne, çocukluğumda dikkatli ol. Unutma, er ya da geç, mizacım seninkinin bir yansıması olacak. Bana ne öğüt veriyorsan aynısını kendin de uygula. Bana kelimeler ile öğrettiğin şeyleri pratikte sen de uygula. Hata yapmaktan korkma. Birlikte her yolculuktan ve her düşüşümüzden ders çıkaracağız ve yeniden ayağa kalkacağız.

Her iyi yetiştirilmiş çocuğun arkasında, bir çift bilgili ve adanmış ebeveynin olduğunu unutmayın. Anne ve baba rollerini üstlenerek, çocuklarınız için rol model olmak gibi bir sorumluluğunuz olduğunu kabul etmelisiniz.

Yalan söylemeden önce iki kez düşünün, bağırmayın, saygısızlık veya başka uygunsuz davranışlar sergilemeyin. Çocuklarınız, hepsini sanki uygun birer davranışmış gibi değerlendirir.

Bana kötü muamele ile karışık bir sevgiyle yaklaşmayın. Bağırmalara veya herhangi bir tür saldırganlığa maruz kalmak istemiyorum. Sürekli bir şeyleri, “Benim iyiliğim için” olduğunu söyleyerek haklı çıkarmaya çalışmayın. Beni, sorunları çözmek ve olumsuz duyguları kanalize etmek için şiddeti kullanmaya ve bunu içselleştirmeye zorlamış olursunuz.

Çocukluk dönemim çok önemlidir. Kişiliğim bu aşamada oluşur. Kim olduğumu ve davranışlarımı bu dönemde şekillendiririm. Bu bir düşünce biçimi oluşturmaya başladığım zamandır. Değerlerimi ve ilkelerimi oluşturmaya başlarım. Ve hepimizin sahip olduğu gibi, benim de bazı küçük kusurlarım oluşmaya başlar.

Çocukluğum; tatlı, paylaşılan bir hazinedir

kuşlarla uçan çocuklar

Anne, lütfen çocukluğumda dikkatli ol. Sonuçta, güzel bir ortak hazineden bahsediyoruz. Çocukluk dönemi, zamanda seyahat etmeyi mümkün kılan paha biçilemez bir hazinedir. Benimle kendi çocukluğunu tekrar yaşayabilirsin. Her şeyi saf ve masum gözlerle görme şansını yakalayabilirsin.

Çocuğunuzun basitliğini, tazeliğini ve samimiyetini keşfedin. Bu genç ve kusursuz ruhların savunmasızlığını idrak edin. Daha azıyla mutlu olmayı öğrenin. Her sorunu, hayata tat katan basit bir şey olarak görün.

Karnınızda uçuşan kelebeklerin tadını çıkarın. Öğrenme arzunuzu ve merakınızı hissedin. En çılgın rüyaların peşinden gidin ve ona cesurca sıkı sıkıya sarılın. Acılarınızı dindirin, bunun yerine samimi ve sonu gelmeyen kahkahalara yer verin.

Tüm hislerinizi özgür bırakın. Çocukların duygusal zekası ve şeffaflığı, yaralı yetişkinlerin ruhlarını iyileştirebilir. Etrafınızdakilerle empati kurun. Diğer tüm canlılarla eşit olduğunuzu fark edin. Yetişkinlerin kapıldığı o saçma ayrımcılıkları unutun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.