Çocuğunuza Asla Yasaklamamanız Gereken Şeyler

Çocukların belirli şeyleri yapmasını yasaklamak tüm ebeveynlerin yaptığı bir şeydir. Bu, çocuklarını korumanın ve kontrol etmenin bir yolu olarak görülür. Bu yazımızda, çocuğunuza asla yasaklamamanız gereken şeyleri keşfedin.
Çocuğunuza Asla Yasaklamamanız Gereken Şeyler

Son Güncelleme: 11 Ekim, 2020

Tüm ebeveynler çocuklarını mümkün olan en iyi şekilde büyütmek ister. Ancak bazen, çocuklarınızın belirli şeyleri yapmasını yasakladığınızda, kasıtsız ve bilinçsizce olsa da, aslında onlara zarar veriyor olabilirsiniz.

Ebeveynler, çocuklarını korumanın, eğitmenin ve düzeltmenin bir yolu olarak belirli şeyleri yasaklamaya meyilli olabiliyor.

Ancak bu yasaklar bazen onların birey olarak özgürlüklerini kısıtlıyor ve kişiliklerinin, kendilerini tanımalarının, güvenlerinin ve hatta özerkliklerinin gelişimine zarar veriyor. Çocuklarınıza asla yasaklamamanız gereken şeyleri öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Sınırlar ve kurallara evet, uç yasaklara hayır

Hepimiz, kurallar ve sınırların çocuklar için çok gerekli olduğu konusunda hemfikiriz. Bunlar, çocukların başkaları ve çevreleriyle sağlıklı bir şekilde ilişki kurmalarına yardımcı olur. Ayrıca, kişisel güvenlikleri ve refahları için de önemlidir.

çamurda oynamak

Ama asla yapmamanız gereken şey, çocuklarınızın belirli şeyleri yapmasını yasaklamaktır. Örneğin bağırmak, koşmak, zıplamak, soru sormak, ağlamak ve hatta bazen kirlenmek asla yasaklanmaması gerekenlerdendir.

Çocuklarınıza asla yasaklamamanız gereken şeyler

Çocuk gibi oynamak

Çocukluğunuzu hatırlarsanız, elbette ki birçoğunuz çamurla oynuyor ve su birikintilerinde zıplıyordunuz. Öyleyse neden çocuğunuzun su birikintilerine atlamasına, kirlenmesine ve keşfetmesine izin vermiyorsunuz? Lekelerin icabına daha sonra bakabilir ve her zaman yırtıklarını dikebilirsiniz.

Emin olmanız gereken tek şey, çocuğunuzun güvenli bir ortamda oynamasıdır. Eğer siz de iyi vakit geçirmek istiyorsanız, neden kirlenecek olsanız bile onlarla oynamayasınız? Çocuklarınızla en çocukça yanınızı ortaya çıkarın!

Soru sormayı yasaklamak asla yapmamanız gerekenlerden biridir

Bazen çocuklarınızın sürekli soru sorması sizi bunaltabilir. Ancak, bunu sizi kızdırmak için değil, akıllarına takılanlara yanıt bulmak için yaptıklarını anlamalısınız. Dünyayı anlamaları gerekiyor.

Bu nedenle, “Bu kadar çok soru sormayı bırak” veya “Bunu bana sorma” demek yerine, yanıtı birlikte bir kitapta, bir atlasta veya çocuğunuzun sorularını yanıtlamanıza yardımcı olabilecek herhangi bir yolla arayın.

“Eğitim, sorunun cevabı değildir. Eğitim, tüm sorulara cevap bulmanın yoludur.”

– William Allin –

Çocuğun kendini ifade etmesini asla yasaklamayın

Çocuğunuzun kendini ifade etmesini ne evinizde ne de evin dışında yasaklamalısınız. Bazen çocuklar, akrabalarının veya tanıdıklarının önünde uygunsuz bir şey söyleyebilir. Pek çok ebeveyn de bu durumu önlemek için çocuğun yetişkinlerin yanında konuşmasını yasaklayabiliyor.

Ancak, çocuğunuzun kendini ifade etme hakkını elinden alırsanız, gelecekte düşüncelerini, duygularını veya fikirlerini ifade etmeyen bir kişi haline gelecektir.

Bunun yerine doğru olan, onlara saygı ve başkalarına saygı gibi değerleri öğretmek ve bazen sözleriyle diğer insanları incitebileceğini anlatmaktır. Başkalarınınkini ettiğiniz gibi, çocuklarınızın fikirlerini de kabul edin.

Ağlamak

ağlayan kız

Çocuğunuzun ağlamasını yasaklarsanız, duygularını ifade etmelerine izin vermiş olmazsınız. Mutlu olduklarında nasıl gülüyorlarsa, üzgün hissettiklerinde ağlamaları da tamamen normaldir.

“Ağlamayı bırak” veya “Yalnızca bebekler ağlar” gibi ifadeler kullanmayın. Bunun yerine, onlara neyin yanlış olduğunu sorun ki duygularını ifade edebilsinler ve duygusal zekalarını geliştirebilsinler.

Eşyalarına sahiplenici davranmak

Neden çocuklarınızı her şeyi her zaman ve her yerde paylaşmaya zorluyorsunuz? Eşyaları onların. Onlara cömert olmanın değerini ve paylaşmanın önemini öğretmek zorunda olsanız da, bunu yapmaları için asla zorlamayın.

Oyuncaklarını başka bir çocukla paylaşmaları için elinden almamalısınız çünkü bunun sonunda paylaşmayı öğrenmiyorlar. Bunun yerine, onlara bir şey istediklerinde onu başka birinden de alabileceğini öğretin.

Çocuğunuzun çocuk olma hakkını asla elinden almayın

Çocuklar koşar, çığlık atar, zıplar ve yüksek sesle güler; çok gürültü çıkarır. Öfke nöbetleri geçirir, itaatsizlik eder ve yaramazlık yapar. Kısacası, çok enerjileri vardır, keşfederler, hata yaparlar ve üstlerini kirletirler… Bunlar normaldir çünkü onlar bitki değil bir çocuk!

Bu nedenle, onlarla herhangi bir yere giderken onları sessiz olmaya ve bir saat hareketsiz kalmaya zorlayamazsınız. Çocuklar doğal olarak enerjiktir ve sürekli hareket halindedir.

Çocuklarınıza asla yasaklamamanız gerekenler hakkındaki bu yazımızdan keyif aldığınızı umuyoruz. Çocuklar çocuktur ve onların oldukları gibi davranmalarını yasaklayamazsınız. Sizin de bir zamanlar çocuk olduğunuzu unutmayın!

Bu yasaklar eninde sonunda, çocukların davranışlarını, özgürlüklerini, güvenlerini, kişiliklerini ve özerkliklerini etkiler.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarınızın Soracağı 4 Utandırıcı Soru
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarınızın Soracağı 4 Utandırıcı Soru

Sordukları her soruyla kavramları, inançları ve kişisel gerçeklik vizyonunu tanımlamaya çalışırlar. Bunlar arasında utandırıcı soru örnekleri de va...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.