Peluş Oyuncaklar: Bebekler Çok Bağlı Olduğunda

Küçük çocuklarımıza peluş oyuncaklar verdiğimizde, onları oynarken izlemek harika. Ama bu oyuncaklardan ayrılamazlarsa ne yapmalıyız?
Peluş Oyuncaklar: Bebekler Çok Bağlı Olduğunda

Son Güncelleme: 03 Ekim, 2020

Altı ay ile beş yaş arasındaki çocukların belirli nesnelere bağlanması oldukça yaygındır. Bunlar bir battaniyeden veya küçük bir yastıktan oyuncağa kadar değişebilir. Bu nedenle, birçok ebeveyn, çocuklarının peluş oyuncaklar ve benzeri nesnelerden ayrılamaz hale gelmesinden endişe duymaktadır.

Bu olgu, küçük çocukların kendilerini korunmuş hissetmeye ihtiyaç duymalarından kaynaklanmaktadır. Belirli bir nesneyle temas halindeyken, onu ebeveynlerinden aldıkları sevgi ve arkadaşlık ile ilişkilendirebilirler.

Çocuğunuzla bu durumu yaşıyorsanız, bu makale size yardımcı olabilir. Peluş oyuncaklara olan bağlılığa bir göz atacağız ve size bazı öneriler sunacağız.

Konfor oyuncakları nedir?

Konfor oyuncaklar, genellikle dokunulduğunda yumuşak olan ve uyumlu renklere ve özelliklere sahip çocuklar için eğlence nesneleridir. Ek olarak, oyuncak bebek formundan, tehdit edici olmayan iri gözlü, ayı gibi hayvanlara kadar çeşitlilik gösterebilirler.

Bu tür bir oyuncak genellikle küçük çocuklar için bir memnuniyet kaynağıdır. Uykuya dalmalarına ve geceleri korkmamalarına yardımcı olabilirler ve güvenlik duygusu verirler.

Dahası, bez bebek ve oyuncak ayılar gibi rahatlatıcı oyuncakların çocuklarda sevgi ve koruma duygularını ortaya çıkararak aidiyet duygusu geliştirmelerine yardımcı olduğu tahmin ediliyor.

Dolgu oyuncaklar ve bağlılık

Bir çocuk, yastık veya battaniye gibi bir nesneye erken bir düşkünlük geliştirebilirken, çocuğun bir nesneyle sürekli temas halinde olma arzusunu gösterdiği durumlar, konfor oyuncaklarla ortaya çıkma eğilimindedir.

Bunun nedeni, ebeveynlerin genellikle bu peluş hayvanları ve oyuncak bebekleri çocuğun beşiğine veya yatağına yerleştirmesidir. Orada çocuk sadece oyuncakla göz teması kurmakla kalmıyor, aynı zamanda onunla çok zaman geçiriyor ve bu oyuncaklar çocuğa yatmadan önce bir güvenlik duygusu veriyor.

kız çocuk uyuyor peluş oyuncaklar

Görsel aşinalık dışında, bir çocuğun sevdiği bir oyuncaktan ayrılamaz olmasının bir diğer önemli unsuru dokunmadır. Aslında bu daha da önemli olabilir.

Çoğu zaman, bir çocuk eski bir peluş oyuncağa karşı sevgi gösterebilir. Bir gözü eksik olsa veya dağılsa bile yumuşaklığı çocuğa yine de çekici gelecektir.

Çocukların peluş oyuncaklara sahip olmasına izin vermenin artıları ve eksileri

Bazı ebeveynler, çocuklarının oyuncaklarla çok fazla zaman geçirmesine izin vermeyi aşırı bulsalar da, gerçek şu ki bir oyuncakla duygusal bağın da avantajları vardır. Bunlar arasında konfor, güvenlik ve temas halinde hoş bir his bulunur. Bazıları şunlardır:

Duyguları ifade etmek ve yönlendirmek

Çocuklar peluş oyuncakları ayrıca duygularını ifade etmenin bir yolu olarak kullanırlar. Bu duygular, sevdikleri oyuncak ayı ile ilgilenme, tutma veya koruma arzularından rahatsız edici veya acı verici buldukları durumlarla başa çıkmaya kadar değişebilir.

Öyleyse, bir ebeveyn çocuğunu kötü davranışından dolayı azarladığında, sevdiği ayısıyla oynayıp ebeveynin sözlerini tekrarlaması mantıklıdır.

Bu şekilde, küçük çocuklar olumsuz deneyimleri başka bir bakış açısıyla yeniden oluşturarak özümsemeyi öğrenirler. Bu aktivite aynı zamanda kendi davranışlarını anlamalarına da yardımcı olur.

oyuncağa sarılıp uyuyan erkek çocuk

“Oyuncak ayılar, bir çocukta sevgi ve korunma duygularını harekete geçirerek, çocuğun köklü bir aidiyet duygusu geliştirmesine yardımcı olabilir.”

Bağlılığa karşı ilişki

Çocukların peluş oyuncaklarla duygusal bağlarının rahatlatıcı ve duygusal gelişimleri için iyi olarak görülebilmesinin çok iyi nedenleri var.

Bununla birlikte, beş yaşında veya daha büyük bir çocuk, dolgu oyuncaklarına tamamen bağımlıysa, onsuz hiçbir şey yapmak istemiyorsa, bir psikoloğun uzmanlığından faydalanmanızı öneririz.

Bu konfor oyuncakları, duyguların ve hislerin ele alınmasında geçiş süreci görevi görmelidir. Bununla birlikte, çocuk bağlanma ile sağlıklı bir şekilde başa çıkabilmelidir.

Son olarak, çocuğunuzun oyuncaklarının, özellikle kumaştan yapılanların hijyeninin de çok önemli olduğunu unutmayın. Bu nedenle alerjik reaksiyonlardan kaçınmak için düzenli olarak temizlemelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Murillo, M. (1996). La metodología lúdico creativa: una alternativa de educación no formal. In Congreso de Cartagena de Indias.
  • Reina, M. del C. M., & Cea, M. V. (2009). Actitud en niños y adultos sobre los estereotipos de género en juguetes infantiles. CIENCIA Ergo-Sum.
  • Damián Díaz, M. (2007). LA IMPORTANCIA DEL JUEGO EN EL DESARROLLO PSICOLÓGICO INFANTIL. Psicología Educativa.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.