Çocuklara Duygularını Yönlendirme Konusunda Yardım Etmek

Hislerin ve duyguların nasıl yönlendirileceğini öğrenmek, erken başlanması gereken bir şeydir. Ebeveynler olarak çocukların duygularını tanımlamalarına ve yönlendirmelerine yardımcı olmamız çok önemlidir.
Çocuklara Duygularını Yönlendirme Konusunda Yardım Etmek

Son Güncelleme: 05 Ağustos, 2020

Çocuklarımızın eğitimi evde başlar ve teknik ve olgusal bilginin çok ötesine geçer. Bir çocuğun eğitimi de sorumluluk ve saygı gibi değerlere dayanır. Bu değerler ve diğerleri yoluyla, ebeveynler çocuklarına duygularını yönlendirme konusunda yardımcı olabilir.

Ebeveynlik, gittikçe iyi yapmayı öğrendiğimiz bir şeydir. İlk kez ebeveyn olanların çoğu başlangıçtan itibaren duygusal eğitim ve yönetim konusunda deneyime sahip değildir. Bununla birlikte, çocuklarımız olduğunda, çocuklarımızda bu yetenekleri geliştirmeye yardımcı olacak araçları aramanın zamanı gelir.

Çok sayıda duygu

Yaşamın ilk günlerinden itibaren, çocuklar duygusal ifadelerini özgür bırakırlar. Örneğin, rahatsız, aç veya yorgun hissettiklerinde ağlarlar.

Aynı şekilde, bir şeyleri sevdiklerinde gülümser ve kıkırdarlar. Bir şey dikkatlerini çekerse veya onları şaşırtırsa, şaşkınlık yüzlerinde belirgin olur.

Bununla birlikte, zamanla ve kişisel deneyimleriyle, çocuklar daha az olumlu olan yeni duyguları tanırlar. Örneğin, çocuklar akıllarına koydukları bir şeyi başaramadıklarında hayal kırıklığı yaşamaya başlarlar.

İstediklerini elde etmediklerinde, hemen elde etmek istediklerinde öfke hissederler. Hatta utanç veya gurur duyguları yaşayabilirler.

Dahası, çocuklar kendileri için değerli bir şeyi kaybettiklerinde üzüntü ifade ederler ve tedirgin edici ya da tanıdık olmayan durumlar karşısında korkarlar. Bu nedenle, yetişkinlerin özenli olmaları ve küçüklerin duygularını kanalize etmelerine yardımcı olabilecek herhangi bir araca açık olması gerekir.

Çocuğum neden öfke nöbetleri geçiriyor?

Çoğu zaman, çocuklar duygularından bunalırlar ve onları nasıl ifade edeceklerini veya yönlendireceklerini bilmezler. Bu meydana geldiğinde, genellikle evde ve topluluk içinde öfke nöbetleri geçirirler.

Bu öfke nöbetleri duygularını ifade etme veya otoritelerini dayatma şeklidir. Bu tavırla, sadece ebeveynleri için hoş olmayan anlar üretmekle kalmaz, aynı zamanda kendileri için sonuçlar de üretirler.

duygu yönlendirme çalışan çocuk

Yukarıda belirtilen duygular, çocukların aşırı uyarılmasına neden olabilecek duygular değildir. Hedeflerine ulaşma heyecanı ya da çok beklenen bir anın gelmesi bile tam bir iç devrim yaratabilir ve aynı zamanda öfke nöbetlerine yol açabilir.

Bu duygular bağırıp, zıplayarak ve etrafta koşuşturma olarak kendini gösterebilir. Ortama ve koşullara bağlı olarak, bu eylemler uygunsuz gibi görünebilir.

Tabii ki, gelecekte çocuklarınızın kendilerini toplumda, okulda ve zorluklarla karşılaşmadan yönetebilmelerini istersiniz. Bu nedenle, bu duygusal patlamaları erken ele almayı öğrenmelisiniz. Bu, çocuklarınıza duygularını yeterince idare etmelerinde yardımcı olmanın bir öncelik olması gerektiği anlamına gelir.

Çocuklara duygularını yönlendirme konusunda yardımcı olmak için izlenmesi gereken adımlar

1. Kendilerini ifade etmelerine izin verin

Amaç, çocuklarımıza duygularını ifade etmek yerine bastırmayı öğretmek değildir. Aksine, çocukların içlerinde hissettiklerini serbest bırakmasına izin verin. Nasıl devam ettiklerini gözlemleyin ve yanlış yolda olduklarını fark ederseniz hemen düzeltin.

Çocukların kendilerini ifade etmeleri gereken tek mekanizma protestolar ve kontrolsüz ağlamaksa, harekete geçme zamanı gelmiştir. Bu, çocuklarınıza duygularını yönlendirme konusunda yardımcı olmak için ihtiyacınız olan açık bir işarettir.

Çocuğunuzu anlayın

Bir çocuk belirli bir hissi veya duyguyu ifade ettiğinde, bunun arkasında bir neden olmalı. Çoğu zaman, çocuklar içlerinde olan şeyi nasıl ifade edeceklerini bilemezler.

Bu nedenle, ebeveynler beden dillerini okumayı öğrenmeli ve onları neyin etkilediğini hızlı bir şekilde tanımalıdır. Bu şekilde, herhangi bir durumda bir adım önde olabilirsiniz.

Onlara ne olduğunu anlamalarına yardımcı olun

Çocuklar duygusal eğitim ile doğmazlar. Yetişkinler olarak, yaşadıkları duyguları tanımlamalarına yardımcı olmak ve daha sonra onlara bu duyguları yönetmek için eylemler öğretmek bizim işimizdir.

Çocuklarınızın ifade etmeye çalıştığı duyguyu belirledikten sonra, onları sakin kalmalarına yardımcı olacak bazı eylemler yapmaya davet edin. Örneğin, onlardan oturmalarını, ona kadar saymalarını, derin nefes almalarını vb. isteyin.

duygularını jestleriyle gösteren çocuk

“Ebeveynler çocukların beden dilini okumayı öğrenmeli ve onları neyin etkilediğini hızlı bir şekilde tanımalıdır. Bu şekilde, herhangi bir durumda bir adım önde olabilirsiniz.”

İrade ve özerkliği teşvik etmek

Çocuklar sakinleştikten sonra onlarla sakince konuşabilirsiniz. Her zaman ne düşündüklerini ve durumu nasıl çözebileceklerine inandıklarını sorun.

Yanıtlarına bağlı olarak, eylemlerini yönlendirme ve sakince sorunu kendi kendilerine çözmeye davet etmelisiniz. Duyguları üzerinde irade elde etmek onların bağımsızlık ve özerklik inşa etmelerine yardımcı olacaktır.

Duygusal eğitim, çocukların yaşamları boyunca farklı deneyimlerden tamamen zevk almalarına yardımcı olur. Aynı şekilde, kendi olumsuz duyguları için başkalarını suçlamak yerine zor durumlarda olumlu bir şekilde başa çıkmalarına yardımcı olur.

Sonunda, duygularını yönlendirmeyi bilen çocuklar, daha mutlu yaşamlar sürmeyi ve etraflarındaki insanlarla daha iyi iletişim kurmayı başarırlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.