Bölme İşlemini Çocuğunuza Öğretmeye Yardımcı İpuçları

Gerçeği söylemek gerekirse, matematik pek çok çocuğun en sevdiği ders değildir. Bölme işlemini öğrenmeye başladıklarında, çocukların kafasının karışması ve mutsuz hissetmesi normaldir. Onlara nasıl yardım edebiliriz?
Bölme İşlemini Çocuğunuza Öğretmeye Yardımcı İpuçları

Son Güncelleme: 31 Mart, 2020

Çocukların bölme işlemini yapmayı öğrenmesi son derece gereklidir. Bu, hem okul zamanı hem de yetişkinlik süresinde çocukların en çok işine yarayacak pratik becerilerden bir tanesidir.

Bununla birlikte, ebeveynin yeterli miktarda sabrı yoksa ya da çocuk ilgili davranmıyorsa, çocukları eğitmek son derece karmaşık bir hal alabilir. Genellikle, çocuğumuzun öğrenim sürecine nasıl katkı sağlayabileceğimizi bilmiyoruz ve bunun yerine endişeleniyoruz.

Eğer bu durum sizin için de geçerliyse, çok fazla endişelenmeyin! Bu yazımızda, çocuğunuza bölme işlemini öğretmenize yardımcı olan ipuçlarından bahsedeceğiz.

Çocuklara bölme işlemini öğretmek için ipuçları

1. Örneklerle öğretin

Öğrenciler için, aşina oldukları şeyleri kullanarak bir konuyu daha anlaşılır hale getirmek kolaylaşır. Bunun için iyi bir yol nesneleri ve yiyecekleri kullanmaktır. Böylece çocuklar ilişkilendirme yapabilir ve çok küçük yaşta bile bölme işlemini öğrenebilir.

Bölme işlemini, iki eşit parçaya ayırmak olarak açıklayabilirsiniz. Günlük hayatta kullandığımız nesneleri veya şeker ile çikolataları kullanarak, bölme kavramını çocuklara öğretebiliriz.

Eğer basit bir şekilde konunun temelini çocuklara öğretmek istiyorsanız, “6 tane kaşığımız varsa ve evde üç kişiysek, hepimizin kaç tane kaşığı olur?” gibi sorular sorabilirsiniz.

Çocukların bölme işlemini etkili bir şekilde öğrenebilmesi için, toplama ve çarpma gibi diğer işlemlerde ustalaşmış olmaları gerekir. Özellikle çarpma işlemi, bölmenin temeli olduğu için çok önemlidir.

stres olan çocuk

2. Oyunlar aracılığıyla bölme işlemini öğretin

Yukarıda bahsettiğimiz bölme işlemi alıştırmalarıyla birlikte, bu yöntem çocukları motive edebilir. Kullanabileceğimiz pek çok seçenek vardır ve kartlar en iyi fikirlerden bir tanesidir. Kaç adet kartımız olduğunu ve her kişiye kaç kart vermemiz gerektiğini açıklayabiliriz.

Bölmek, dört işlemden en zoru olabilir ancak bu eğlenceli yöntemler bulamayacağımız anlamına gelmez. “Bölme” işlemini “paylaşma” kavramıyla ilişkilendirebilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurmak, çocukları öğrenmeye daha istekli hale getirmeye yardımcı olur.

Gün içerisinde ailemizle pek çok nesneyi paylaşıyoruz ve bu durumları çocuklara bölme işlemini öğretmek ve alıştırma yapmak amacıyla kullanabiliriz.

Diğer tavsiyeler

İlk olarak, eğer ebeveynseniz çocuğunuzun çarpma bölme işlemlerini öğrenmesinin son derece önemli olduğunun farkında olmalısınız. Bununla birlikte, sınıf arkadaşları bölme işleminin nasıl yapılacağını pekiştirmesine rağmen çocuğunuz bölme işlemini iyi yapamıyorsa bile baskı uygulamayın.

Böyle durumlarda sabırlı olmak önemlidir. Bunu hafife almamak ve her çocuğun aynı hızda ilerlemediğini bilmek önemlidir. Bir çocuğun diğerinden daha zeki olduğunu söylemiyoruz ancak herkesin kendi hızında ve kendi yönteminde öğrendiğini unutmamak gerekir.

Pratik yapmanın mükemmelleştirdiğini hepimiz biliyoruz. Alıştırma yaptığımızda, beynimiz düzenli olarak yapılan aktiviteye dair bilgiyi “korur”. Aslında, bu şekilde beynimizi eğitmiş ve güçlendirmiş oluruz.

ders çalışan anne çocuk

Ebeveyn de eğitim sürecinde rol almalıdır

Ayrıca, öğrenme güçlüğü çeken pek çok çocuk vardır. Bu, matematik veya diğer ilişkili dersleri öğrenme konusunda zorluklara sebep olabilir.

Bu çocukların genellikle sayı saymakla ya da bilgiyi ezberlemekle ilgili sorunları vardır. Bu da gelişimlerini sınırlar. Buna rağmen, ebeveyn bu zorlukları aşma konusunda çocuklara yardımcı olabilecek farklı teknikler geliştirebilir.

Bunun için, ebeveyn her şeyi öğretmene bırakmayarak çocuğuna bölme işlemini öğretmenin ve alıştırma yaptırmanın sorumluluğunu paylaşmalıdır.

Günümüzde yetişkinlerin çok yoğun bir hayatı olduğunu göz önüne aldığımızda, anne babaların çocuklara yardımcı olmak için çok fazla zaman bulamadığı bir gerçektir.

Ayrıca bu gibi durumlar için son derece gerekli olan sabır, her ebeveynde olmayabilir. Bunlar, çocuğunuza yardımcı olabilmek için mücadele etmeniz gereken konulardır. Yine de hevesiniz kırılmasın! Hep birlikte çaba göstermelisiniz. Böylece, güçlü bir bağ kurabilir ve ilişkinizi iyileştirebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, bölme işlemini öğretmek için çocuğunuza yardımcı olmak son derece önemlidir. Daha önce de söylediğimiz gibi, oyunlar bunun önemli bir parçasıdır ve çocuğunuzun hedefine ulaşmasında daha istekli hale gelmesini sağlar.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarda Matematik Problemleri Çözme Sorunları
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarda Matematik Problemleri Çözme Sorunları

Matematik öğrenme bozukluğu (diskalkuli) olan çocuklar, özel eğitim desteğine ihtiyacı bulunan çocuk grupları içerisinde yer almaktadır.  • Alsina, Ángel, García, M., & Torrrent, E. (2019). La evaluación de la competencia matemática desde la escuela y para la escuela. UNIÓN – REVISTA IBEROAMERICANA DE EDUCACIÓN MATEMÁTICA, 15(55). Recuperado a partir de http://www.revistaunion.org/index.php/UNION/article/view/294
  • Orús, P., & Fregona, D. (2012). Como enseñar la división en la Escuela Primaria. Un ejemplo de utilización de los recursos del CRDM-GB para la investigación y la formación del profesorado. http://repositori.uji.es/xmlui/handle/10234/93450
  • Pineda Gómez, M. Y. (2016). Estrategia didáctica para mejorar los procesos de comprensión y aplicación del algoritmo de la división en niños de educación básica primaria (Doctoral dissertation, Universidad de La Sabana).
  • Zambrano, J. A., & Gónzalez, J. (2011). ¿ Cómo enseñar a dividir? Secuencia de actividades para Ciclo 2. http://funes.uniandes.edu.co/2280/